10 narzędzi do lekcji online

10 narzędzi do lekcji online

Darmowe narzędzia do prowadzenia lekcji online

W ostatnich dniach lekcje online zyskują olbrzymią popularność. Trudno się temu dziwić, zważywszy, że dzięki nim uczniowie nie muszą rezygnować z regularnej nauki a lektorzy z pracy. Zajęcia online gwarantują łatwy i bezpieczny kontakt oraz równie efektywną naukę. Jeśli jesteś lektorem i jeszcze nie zaproponowałeś swoim uczniom przejścia w tryb online, zrób to jak najszybciej!

W tym artykule chcemy pokazać, jak możesz zorganizować i prowadzić korepetycje online, korzystając z darmowych narzędzi takich jak np.: wirtualne tablice online czy programy do videokonferencji. Poniżej znajdziesz listę bezpłatnych narzędzi, z których korzysta wielu z naszych lektorów, oferujących lekcje online. Można je ze sobą połączyć, co zapewni doskonałe rozwiązanie dla bezpiecznych kursów, prowadzonych z domu.

 • Programy do wideokonferencji

Skype

Jest najbardziej popularnym i najczęściej wykorzystywanym narzędziem do prowadzenia lekcji online. Skype online to sposób komunikowania się i łączenia się z uczniami w dowolnym miejscu na świecie. W zależności od tego, czego potrzebujesz, możesz włączyć głos, tekst i video, aby prowadzić zajęcia online.

Skype jest bezpłatny. Wystarczy pobrać oprogramowanie na komputer i poprosić ucznia, aby zrobił to samo. Zasadniczo jest to dość łatwe i nie sprawia większych kłopotów. Gdy ty i twój uczeń będziecie mieli konto, możecie rozpocząć lekcje online.

Funkcja video zapewnia wizualne i dźwiękowe aspekty zajęć, dla wielu jest to wystarczająca funkcja, aby skutecznie prowadzić lekcje. Jeśli jednak lubisz pracować z tablicą, na której możesz wyjaśniać uczniom zagadnienia bardziej szczegółowo, potrzebujesz tablicy wirtualnej.

Skype daje możliwość udostępniania ekranu. W ten sposób możesz uzyskać dostęp do dowolnych materiałów do nauki na komputerze lub przejść do różnych kart przeglądarki, aby uzyskać dostęp do multimediów. Chociaż może to nie być w pełni angażujące ucznia, możesz przynajmniej kontrolować to, co uczeń widzi.

Skype blog Lingroom

Skitch

Działa dobrze w połączeniu z udostępnianiem ekranu Skype. Skitch zapewnia narzędzia do wizualnego komunikowania pomysłów, dzielenia się opiniami i interakcji z uczniami. Możesz w nim rysować, dodawać kształty, pisać na nim i po zakończeniu lekcji zapisać na pulpicie. Jest bardzo prosty w użyciu i daje możliwość zapisywania notatek na obrazkach.

10 narzędzi do lekcji online Skitch blog LingRoom

Inne popularne narzędzia do komunikacji pozwalające na prowadzenie lekcji z kilkoma uczniami jednocześnie, zapewniające możliwość videorozmów, wysyłania wiadomości oraz współdzielenia i nagrywania obrazu:

Zoom

Platforma do wideokonferencji Zoom zapewnia wysoką jakość obrazu oraz audio w technologii HD. Platforma pozwala na udział w spotkaniach online z dowolnego urządzenia, PC, Mac, tabletów oraz smartfonów. Podczas spotkań organizowanych za pomocą Zoom można udostępniać ekran oraz aplikacje. Zoom daje możliwość podłączenia się z dowolnych sal konferencyjnych oraz terminali H.323/SIP oraz możliwość implementacji mostka wideo we własnej infrastrukturze. Ogromnym plusem platformy jest dostępność polskiego numeru lokalnego, który umożliwia wdzwanianie się do sesji z telefonów stacjonarnych i komórkowych zgodnie z indywidualną stawką operatora telefonicznego.

Jego główne funkcje to możliwość dzielenia się obrazem w bardzo wysokiej jakości, dzielenie się plikami z OneDrive i dysku Google, możliwość komunikacji jednoczesnej do 100 osób i bardzo prosty tryb dodawania członków do grupy na wideokonferencje. Może zostać wykorzystany także jako rozszerzenie do przeglądarek internetowych Chrome oraz Mozilla Firefox, a nawet jako rozszerzenie do pakietu Microsoft Office i Skype. Zoom nie jest więc podatny na takie problemy jak, niekompatybilność, wszyscy nasi uczniowie będą mogli swobodnie podłączyć się do wideokonferencji z praktycznie każdego urządzenia na rynku, wymagane jest tylko połączenie internetowe. Poza wysoką jakością obrazu Zoom oferuje też więc doskonałe środowisko do pracy online.

Zoom w odróżnieniu od innych programów, charakteryzuje się bezwzględną, wysoką stabilnością. W aktualnej sytuacji niektóre programy do streamingu wideo i wideokonferencji mają lekkie problemy z połączeniem i dostarczaniem wysokiej jakości obrazu. Problem w Zoomie według opinii użytkowników nie występuje. Niezależnie od platformy rozwiązanie spisuje się świetnie. 

Zoom to świetny program do pracy oraz nauki w czasach koronawirusa dzięki swojej funkcjonalności w pracy zdalnej. Szczególnie teraz warto zwrócić na niego uwagę, gdy z uwagi na epidemię koronawirusa w Polsce wiele osób przechodzi na ten tryb pracy i nauki. Ten, będący do pobrania za darmo, komunikator internetowy staje się w ostatnim czasie coraz popularniejszy.

Główne funkcje:

 • Do 100 uczestników
 • 1-1 i posiedzenia grup
 • Nieograniczone spotkania
 • HD wideo i audio
 • Udostępnianie ekranu
 • Zaplanowane spotkania
 • Czat prywatny i grupowy

10 narzędzi do lekcji online Zoom blog LingRoom

Microsoft Teams

Microsoft Teams jest darmowym narzędziem, które jest przeznaczone do komunikacji grupowej oraz wymiany informacji w ramach wspólnie prowadzonych projektów, a do tego jest zintegrowany z aplikacjami z rodziny microsoft. To wszystko sprawia, że jest narzędziem, któremu warto przyjrzeć się bliżej. W trakcie pandemii często wykorzystują go również szkoły i uczelnie. Oferuje możliwość wideorozmów do 250 uczestników oraz zaawansowane opcje służące do współpracy, a także integrację z Microsoft Office 365. Co ważne, w chwili obecnej z Teams może korzystać każdy, nie trzeba posiadać firmowego konta Microsoft, ani nawet być dołączonym do projektu przez kogoś, kto takie posiada. Aplikacja od dzisiaj jest dostępna w wersji konsumenckiej w formie beta na urządzenia mobilne z iOS i Android.

Teamsy dla standardowych użytkowników mają pozwolić lepiej się komunikować, dzielić się plikami i współpracować oraz przede wszystkim - dokonać tego wszystkiego wewnątrz jednej aplikacji.

Główne funkcje:

 • czat tekstowy i wideorozmowy

 • współdzielenie list zadań (integracja z Microsoft To-Do)

 • współdzielenie dokumentów

 • współdzielenie kalendarzy

 • współdzielenie lokacji

 • przechowywanie haseł i informacji w sekcji Teams Safe

Microsoft Teams to wspólny obszar roboczy widoczny pod postacią czatu dla współpracujących ze sobą osób. Jednak, w przeciwieństwie do zwykłego czatu, Teams w jednym miejscu gromadzi nie tylko konwersacje, ale także pliki, narzędzia, kalendarz, planowanie spotkań, dostęp do różnego typu botów zwiększających produktywność i wiele więcej. Dostęp do MS Teams można uzyskać za pośrednictwem strony www, wtedy korzystamy z aplikacji webowej. Można również pobrać klienta desktopowego dla Windows, a także klienta mobilnego w wydaniu na platformę Android lub iOS (wystarczy w Google Play lub iTunes wyszukać aplikację mobilną „Microsoft Teams”). Interfejs wersji webowej i desktopowej jest bardzo zbliżony, dlatego poniżej prezentujemy wygląd tej ostatniej, nie ominiemy również edycji mobilnej.

Spotkania, czyli wideo i rozmowy głosowe - program do prowadzenia lekcji online

Teams zapewnia odpowiednią funkcjonalność dzięki modułowi Spotkania. Planowanie spotkań jest banalnie proste. Po wybraniu modułu Spotkanie i kliknięciu przycisku Zaplanuj spotkanie, pozostaje tylko wypełnić parametry spotkania (tematyka, lokalizacja, termin rozpoczęcia i zakończenia, zaproszenie uczestników i ewentualnie krótki opis czego spotkanie ma dotyczyć). Zaplanowane spotkanie powoduje automatyczne powiadomienie zaproszonych na nie osób oraz dodanie do kalendarzy Office’a 365 stosownych wpisów. 

Jeżeli cokolwiek ulegnie zmianie, np. jakaś osoba z zaproszonych uczestników nie będzie mogła przybyć, czy po prostu z innych przyczyn trzeba przełożyć spotkanie online, można edytować parametry ustawionego spotkania. Wszelkie zmiany będą automatycznie odnotowane w kalendarzach uczestników.

Samo spotkanie to po prostu rozmowa głosowa lub wideo (każdy z uczestników może decydować czy włączyć kamerę, czy też nie). Dostępne są typowe funkcje wideokonferencyjne, takie jak np. udostępnianie ekranu, co bardzo ułatwia prezentowanie materiału edukacyjnego przeznaczonego do lekcji.

Usługa Microsoft Teams dla instytucji edukacyjnych

Główne funkcje:

 • Zadania. Śledź, wykonuj i przesyłaj zadania w ramach zajęć.

 • Udostępnianie ekranu. Pokaż swój ekran lub prezentację na czacie lub podczas spotkań.

 • Czytnik immersyjny. Łatwo czytaj konwersacje i czaty w bardziej spersonalizowanym formacie — wszystko to w aplikacji Microsoft Teams.

 • Aplikacja Whiteboard. Współpracuj w usłudze Microsoft Teams, korzystając z nieograniczonej kanwy cyfrowej, która pozwala sporządzać swobodne notatki i rysunki.

 • Zabieranie głosu na zajęciach. Niech inni uczniowie Cię usłyszą bez zakłócania swojej nauki.

 • Tryb Razem. Ucz się razem całą klasą, korzystając z nowej metody prowadzenia dyskusji i prezentacji.

 • Tła niestandardowe. Rozmyj tło spotkania, wybierz obraz lub przekaż swój własny obraz.

 • Ułatwienia dostępu. Napisy na żywo (dostępne tylko w Stanach Zjednoczonych), funkcje widoczności języka ASL i dziesiątki opcji językowych na potrzeby tłumaczenia czatu.

Wideokonferencja blog LingRoom

MyOwnConference

Należy do TOP 5 najlepszych światowych platform do prowadzenia webinarów, szkoleń i lekcji online. Obsługuje 16 języków. Wszystkie funkcje obsługiwane są po polsku, między innymi: witryna, panel klienta, pokój webinarowy oraz wsparcie techniczne. Dzięki temu możesz łatwo zorganizować zarówno spotkania międzynarodowe, jak i polskojęzyczne.

W konferencji internetowej może jednocześnie uczestniczyć nawet 5000 osób. Uczestnicy mogą dołączyć do spotkania prawie z każdego urządzenia mobilnego (Mac, PC, iPad, iPhone, Android). Najważniejsze jest to, że nie muszą nic instalować — wszystko działa z przeglądarki internetowej.

Oprócz wideorozmowy, w MyOwnConference możesz pokazywać prezentację i wideo, udostępniać ekran, rozmawiać na czacie, prowadzić testy i ankiety. W prowadzeniu wideokonferencji sprawdzi się też współdzielenie ekranu, rysowanie na slajdach, nagrywanie spotkania oraz przyciski CTA. Dużym udogodnieniem jest możliwość załadowania nagranej transmisji bezpośrednio z panelu klienta do YouTube, Google Drive.

Jakość obrazu i dźwięku w trakcie transmisji jest bardzo wysoka. Platformę obsługuje szeroka sieć serwerów i centrów danych, dlatego program działa stabilnie i ma zabezpieczenie przed awariami.

Google Hangout

To platforma komunikacyjna, którą Google stworzył z myślą o zespołach. Usługa daje możliwość prowadzenia rozmów indywidualnych oraz grupowych w wirtualnych pokojach, które mieszczą do 8000 osób. W tym programie można zorganizować lekcje online, wideokonferencję lub na przykład rozmowę rekrutacyjną na czacie wideo. Aplikacja sprawia, że nasza praca jest łatwa i wydajna, a chat podzielony na wątki pozwala na monitorowanie postępów oraz podsumowanie zadań. Można korzystać z niej w wersji mobilnej lub w przeglądarce. Komunikator jest w pełni zintegrowany z pakietem G Suite. Google Hangouts jest zintegrowany z innymi produktami od Google. Możesz zaplanować spotkanie za pomocą Kalendarza Google i wysłać zaproszenie do innych użytkowników przez Gmail. Podczas samego spotkania masz możliwość dzielenia się plikami z Dysku Google. Daje możliwość współpracy z wykorzystaniem Dokumentów, Arkuszy i Prezentacji oraz dołączanie do spotkań online w Hangouts Meet., co w dużej mierze może wzbogacić i usprawnić zajęcia online.

Interfejs Google Hangouts jest prosty i lakoniczny. Za pomocą jasnych ikon można łatwo zacząć rozmowę, zaprosić kolegów czy uczniów, a także wysłać wiadomość. Korzystanie z Google Hangouts jest wygodne i nieskomplikowane.

Google Hangouts jest absolutnie bezpłatne. Nie musisz się obawiać ukrytych reklam i płatności.

Główne funkcje:

 • Do 25 uczestników wideo
 • Rozmowy wideo i audio
 • Nagrania wideo ze spotkań
 • Dołączanie do połączeń za pomocą Kalendarza Google
 • Udostępnianie ekranu

Facebook Live

Facebook Live - kolejna platforma do lekcji online. Służy do prowadzenia na żywo transmisji wideo. W styczniu 2020 roku otwarto ją dla wszystkich użytkowników. Jedną z najważniejszych wprowadzonych opcji jest Live dla Grup i Wydarzeń, dzięki czemu można ją wykorzytsywać również do zajęć w grupach. Dzięki temu narzędziu możliwe jest prowadzenie transmisji na żywo wyłącznie dla odbiorców należących do określonej grupy na Facebooku lub uczestniczących w wybranym wydarzeniu. Widzowie przekazu Live mogą też (za pomocą dostępnych obecnie przycisków reakcji) na bieżąco wyrażać swoje emocje podczas transmisji, a odpowiednie emocje pojawiają się na ekranie w czasie rzeczywistym.

Kolejną nową funkcją jest odtwarzanie komentarzy pozwalające na przeglądanie opinii użytkowników zamieszczonych podczas trwania transmisji. Do dyspozycji internautów oddano także komplet pięciu filtrów graficznych, w niedalekiej przyszłości ma się też pojawić możliwość rysowania na ekranie podczas przekazu na żywo.

Inną opcją jest Mapa Live: wizualny sposób na odkrywanie publicznych transmisji na żywo pochodzących z różnych rejonów świata.

ClickMeeting

Oparta o przeglądarkę internetową platforma do webinariów (slangowo nazywanych przez jej twórców "webinarami") i wideokonferencji, działająca na wszystkich urządzeniach bez względu na system operacyjny. Poza wersją na przeglądarki dostępna jest aplikacja mobilna na systemy Android i iOS. ClickMeeting jest obecny na rynkach na całym świecie oraz dostępny w 7 językach. Funkcja czatu jest tłumaczona na 52 języki. Oprócz standardowych funkcji, jak transmisja obrazu i dźwięku, ClickMeeting oferuje m.in. webinary automatyczne, webinary na żądanie, płatne webinary, narzędzie do prezentacji slajdów, obrazów i filmów, a także udostępniania pulpitu, umożliwiające przy tym wspólne przeglądanie dokumentów i współpracę.

Discord

To bezpłatna aplikacja służąca do rozmów głosowych i komunikacji za pomocą wiadomości tekstowych, ze zdjęciami oraz filmami, zaprojektowana początkowo dla graczy komputerowych. Wykorzystuje technologię Voice over Internet Protocol.

WebEx

Jeden z najbardziej znanych programów do prowadzenia konferencji internetowych został stworzony w roku 1995 przez korporację Cisco.

Program pozwala na przeprowadzenie różnych spotkań: narad online, wideokonferencji, treningów i szkoleń online. Do tych celów WebEx oferuje różne funkcje między innymi: pokazywanie prezentacji oraz tablica online dla wspólnych notatek.

Korzystanie z serwisu jest łatwe, gdy znasz język angielski. Konfiguracja zajmie nie więcej niż 30 minut. WebEx jest wygodny dla słuchaczy, ponieważ, żeby uczestniczyć w konferencji, nie muszą się rejestrować lub instalować programu na komputerze.

Webex pozwala w łatwy sposób nawiązać lekcji online lub telekonferencje z uczniami – niezależnie od tego czy wykorzystasz urządzenia wideokonferencyjne Webex, komputer czy własny telefon. Uczestnicz w spotkaniach twarzą w twarz, korzystając z dowolnego dostępnego urządzenia, niezależnie od tego czy jesteś. Zawiera wszystkie potrzebne narzędzia do współpracy w zespole oraz integruje się z innymi narzędziami, których używasz w celu ułatwienia pracy. dostępnianie plików i ekranu jest szybkie i proste. Pliki są uporządkowane, można je wyszukiwać i zapisywać wraz z całą komunikacją, dzięki czemu łatwo jest znaleźć to, czego szukasz. 

AnyMeeting

To oprogramowanie daje różne, wyspecjalizowane możliwości w kontekście korzystania z opcji wideokonferencji oraz webinaru. W zależności od potrzeb możesz je zatem odpowiednio skonfigurować. Oprócz szerokich funkcji, jakie można wykorzystywać w czasie połączenia, AnyMeeting pokazuje również statystyki odwiedzin konferencji, a także umożliwia wysyłanie e-maili. Program działa z poziomu przeglądarki, umożliwiając prowadzenie konferencji w jakości HD.

 • Wirtualne tablice do lekcji online

Strony oferujące wirtualne tablice, które możesz udostępnić swoim uczniom, aby w czasie rzeczywistym i pod Twoim okiem rozwiązywali zadane przez Ciebie ćwiczenia językowe i korepetycje online:

Microsoft WhiteBoard

To aplikacja, którą stworzono w pierwszej kolejności z myślą o dzieleniu się pomysłami z wykorzystaniem Surface Huba – dużego urządzenia kierowanego przede wszystkim do firm oraz jako wirtualna tablica dla korepetycje online. Chociaż zapowiedziano, że w późniejszym czasie program trafi także do desktopowych Windowsów 10, nikt nie spodziewał się, że za sprawą wycieku pojawi się w Sieci już teraz. Do dyspozycji użytkownika pozostają cztery typowe flamastry, dwa „magicznie” cieniujące kolory, zakreślacz oraz gumka. Jest także linijka ułatwiająca wykonywanie prostych linii pod dowolnym kątem oraz możliwość umieszczania na szkicu wykresów.

Główne funkcje:

 • możliwość współpracy (udostępnianie): LINK (w ramach konta osobistego lub organizacji)
 • zapisywanie zawartości: PNG, SVG
 • wstawianie: GRAFIKA, PDF, WORD, POWER POINT
 • ustawienie tła: DUŻY WYBÓR

Miro

To przygotowana na różne urządzenia wirtualna tablica korepetycje (Web, Mac, Windows, iOS, Android). Platformy do lekcji online dodatkowo wspiera integrację z najbardziej popularnymi narzędziami takimi, jak: Google Drive, Dropbox, Trello, Jira, Rally, Slack czy Google Contacts. Aplikacja ta pozwala na pracę wielu uczestników równocześnie – co więcej można śledzić ruch kursora myszki każdego z nich. Dzięki temu każdy może aktywnie partycypować w tworzeniu diagramu, dokładać swoje pomysły czy komentować.

AWW App

Wirtualna tablica online, która daje do dyspozycji nieco większy zasobnik narzędziowy. Możemy z niej korzystać bez konieczności logowania się. Jeśli jednak zdecydujemy się założyć darmowe konto, zakres naszych możliwości zwiększy się. Będziemy mogli m.in. wstawiać na tablicy dokument PDF, prezentację Power Point czy zawartość dokumentu Word.

Główne funkcje:

 • możliwość współpracy (udostępnianie): LINK, KOD QR, EMAIL
 • blokowanie edycji: TAK
 • zapisywanie zawartości: PNG, PDF
 • wstawianie: GRAFIKA, PDF, PPT

10 narzędzi do lekcji online Microsoft WhiteBoard blog LingRoom

Whiteboard Fox

Prosta wirtualna tablica tablica do korepetycji online, działająca bez konieczności logowania się.

Główne funkcje:

 • możliwość współpracy (udostępnianie): LINK
 • zapisywanie zawartości: PNG
 • wstawianie: GRAFIKA

Jamboard Google

Google Jamboard jest innowacyjnym, bazującym w chmurze wyświetlaczem dotykowym dedykowanym przede wszystkim osobom zatrudnionym w firmach lecz nie posiadającym potrzeby przebywać w ich siedzibach. Wraz z oprogramowaniem G Suite umożliwia on kreatywną współpracę bez potrzeby przebywania w tym samym miejscu.

Narzędzia do kreowania. Do stworzenia dowolnych treści mogą Państwo wykorzystać wiele narzędzi dostarczanych w tym systemie. Swoje pomysły można dodatkowo wzbogacać treściami dostępnymi w internecie, zapisanymi na dysku google drive lub nawet na smartphonie lub tablecie.

Prosta i intuicyjna obsługa. Obsługa Jamboard jest dziecinnie prosta i bardzo intuicyjna, podobna do obsługi tableta czy też smartphonea. Aby jeszcze dokładniej przedstawiać swoje pomysły, do obsługi wyświetlacza zostały dołączone 2 pisaki pasywne oraz gumka do mazania.

Współpraca niezależnie od miejsca pobytu. Niezależnie od tego gdzie Państwo się znajdują, możliwa jest bezpośrednia współpraca wielu osób w czasie rzeczywistym. Na całym świecie! Większa ilość wyświetlaczy i urządzenia mobilne, mogą być ze sobą połączone dzięki jednej aplikacji!

Największa mobilność oraz proste ustawienia. Jamboard jest niezwykle prosty w konfiguracji. Jedynym wymaganiem jest dostęp do źródła prądu. Wszystko inne funkcjonuje bezprzewodowo. Za pomocą opcjonalnego stojaka na kółkach można przenosić cały wyświetlacz w różne miejsca.

Wszystkie zmiany są zapisywane. I nic nie zniknie! Nie trzeba się już o to martwić. Zapis odbywa się automatycznie. Swoją pracę można pokazać innym uczestnikom poprzez Google Drive lub dzięki aplikacji Jamboard-App.

Google Jamboard blog LingRoom


MURAL - może pomieścić wiele obszarów tablicy, podobnie jak obszary robocze programu Photoshop, które można przestawiać i zmieniać w razie potrzeby. Na każdej tablicy możesz użyć standardowego pustego białego tła lub wybrać jeden z wielu szablonów, aby dodać gotowe siatki i pola zawartości w celu uzyskania dodatkowej struktury.

MURAL jest szczególnie skutecznym narzędziem zespołowym, umożliwiającym tworzenie wielu „pokojów” dla tablic, z których każdy ma inne uprawnienia ograniczające dostęp. Możesz mieć jedno pomieszczenie dla zespołu projektowego, jedno dla zespołu marketingowego itd. Lub możesz tworzyć pokoje według projektu.

Zdalne zespoły, które używają MURAL do spotkań (takich jak Zapier), pokochają cyfrową wersję niektórych zszywek biurowych, od timerów (których można używać do sprintów skoncentrowanych na tworzeniu pomysłów) po czaty. Dzielenie się szczerymi opiniami podczas zdalnych spotkań zespołu może być trudne. Dlatego uwielbiamy sesję głosowania na czas MURAL, w której możesz przydzielić liczbę głosów każdemu współpracownikowi. Aby zagłosować, kliknij obiekt na tablicy. Każdy głos jest anonimowy i automatycznie podliczany.

 • Tworzenie materiałów edukacyjnych

Tworzenie aktywizujących ucznia materiałów edukacyjnych jest proste i szybkie, dzięki takim programom, jak:

Quizlet

To strona internetowa oraz aplikacja mobilna, której wersja bezpłatna oferuje możliwość stworzenia różnego rodzaju testów. Dzięki wykorzystaniu formuły gier i zabaw jest bardzo atrakcyjna dla uczniów.

Kahoot

To darmowe narzędzie, w którym użytkownicy, korzystając ze smartfona, mogą w ciągu kilku sekund tworzyć własne quizy przeznaczone do wykorzystania przez innych. Aplikacja to nie tylko quizy, lecz także ankiety i możliwość opracowywania prac domowych. Materiały tworzone w aplikacji mogą być niezwykle atrakcyjne, ponieważ Kahoot pozwala na umieszczanie zdjęć i filmów.

Quizizz

To w pełni darmowa aplikacja umożliwiająca tworzenie i przeprowadzanie quizów. Narzędzie jest intuicyjne i niezwykle proste w obsłudze. Pozwala m.in. na przeprowadzanie testów czy sprawdzianów w atrakcyjnej formie oraz na odrabianie prac domowych i odsyłanie ich do nauczyciela. Interesujący interfejs oraz motywujące grafiki dodatkowo podnoszą atrakcyjność aplikacji.

Korzystając z nich, ekspresowo przygotujecie prace domowe w atrakcyjnej dla ucznia formie oraz ciekawe materiały do wykorzystania podczas zajęć – quizy, testy, gry…

10 narzędzi do lekcji online Kahoot blog LingRoom

 

 • Programy do pracy grupowej

Prace domowe, notatki i inne materiały edukacyjne wspierające kurs językowy, jest bardzo łatwe dzięki takim narzędziom, jak:

Google Drive

To miejsce jest dostępne na Dysku Google, w Gmailu i w Zdjęciach Google, dzięki czemu możesz przechowywać pliki, zapisywać załączniki do e-maili oraz tworzyć kopie zapasowe zdjęć i filmów.

 • Darmowy (płatne pakiety oferują więcej przestrzeni dyskowej)
 • 15 GB darmowej powierzchni
 • Nielimitowane gromadzenie zdjęć w usłudze Zdjęcia Google przy wykorzystaniu sugerowanego formatu kompresji danych
 • Możliwość łatwego udostępniania rodzinie oraz innym użytkownikom posiadającym konto Google

DropBox

Jedno z najciekawszych rozwiązań dla grup. Dropbox oferuje świetną integracje z aplikacjami firm trzecich i rozbudowane opcje zabezpieczeń. Dropbox jest pierwszym na świecie inteligentnym obszarem roboczym. 

 • Darmowy
 • 2 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej
 • Świetna współpraca z szerokim spektrum urządzeń
 • Rewelacyjne funkcje dla przedsiębiorców w płatnych planach

W chwili obecnej Dropbox skupia się na dopieszczaniu klientów biznesowych. Usługa posiada możliwość współpracy na aplikacja PowerPoint oraz Photoshop w czasie rzeczywistym, a także wiele innych ciekawych rozwiązań. Rozwiązanie to słynie również z bardzo dopracowanych aplikacji dostępnych na komputery z systemami Windows oraz macOS, a także urządzenia mobilne pracujące pod kontrolą Android lub iOS.

Dla osób fizycznych Dropbox oferuje trzy plany taryfowe. Basic - oddaje do dyspozycji 2 GB miejsca z dowolnego urządzenia. Podstawowy Plus oddaje do dyspozycji aż 2 TB przestrzeni dyskowej i kosztuje 11,99 Euro miesięcznie lub 9,99 Euro miesięcznie przy płatności za rok z góry. Wyższy pakiet Professional to już 3 TB przestrzeni dyskowej za 19,99 Euro miesięcznie lub 16,58 Euro miesięcznie przy płatności za rok z góry. Trzeba wiedzieć, że plan Plus nie oferuje części funkcji takich, jak kontrola nad udostępnionymi łączami oraz dodawanie znaku wodnego.

OneNote

Program Microsoft OneNote 2010 to notes cyfrowy służący do zbierania notatek i informacji dowolnego typu w jednym miejscu. Udostępnia on dodatkowe możliwości dzięki zaawansowanym funkcjom wyszukiwania, które umożliwiają szybkie znajdowanie potrzebnych elementów, oraz łatwym w użyciu notesom udostępnionym, pozwalającym na wydajniejsze zarządzanie nadmiarem informacji i efektywniejszą współpracę z innymi.

Trello

To w pełni darmowa aplikacja, która pozwala jej użytkownikom na rezygnację z arkuszy kalkulacyjnych, notatników i wymiany wielu wiadomości przy organizacji projektu i zarządzaniu nim. Jeśli priorytetem dla klasy – lub np. grupy przygotowującej się na egzamin zdalnie – jest uporządkowanie wiedzy, projektów i wszystkich procesów, świetnie sprawdzi się Trello. To system kart, które mogą mieć różne poziomu dostępu przez internet. W łatwy, intuicyjny sposób podlegają przesunięciom pomiędzy sektorami (np. stopniem wykonania) idealnie sprawdza się w trybie home office i bez problemów można go wykorzystać również prowadząc lekcje zdanie. Dzięki Trello Twój projekt błyskawicznie z projektu analogowego stanie się w pełni cyfrowy.

QuickTime Player

Możesz go używać jako bezpłatnego narzędzia do rejestrowania wszystkiego, co dzieje się na ekranie komputera lub jego części. Oznacza to, że możesz nagrywać swoje zajęcia, zapisywać je na pulpicie, przesyłać je na dysk Google, a następnie zapraszać uczniów do obejrzenia poprzednich zajęć np. w celu powtórzenia wiadomości.

Quick Time Player blog LingRoom

Skorzystajcie także ze słowników online dostępnych na stronie LingRoom. To szybki i łatwy sposób na sprawdzenie znaczenia potrzebnych słów i zwrotów.


Agnieszka K. - lektor języka polskiego w LingRoomAutorka bloga: Agnieszka K. - lektor języka polskiego jako obcego w LingRoom

"Cześć! Are you ready to start speak Polish? I will prepare a tailor-made course just for you! I’m a professional and experienced Polish teacher who can help you improve your language skills during effective and interesting lessons."

Przejdź do profilu lektora


© 2021 LingRoom

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki