10 narzędzi do lekcji online

10 narzędzi do lekcji online

Darmowe narzędzia do prowadzenia lekcji online

W ostatnich dniach lekcje online zyskują olbrzymią popularność. Trudno się temu dziwić, zważywszy, że dzięki nim uczniowie nie muszą rezygnować z regularnej nauki a lektorzy z pracy. Zajęcia online gwarantują łatwy i bezpieczny kontakt oraz równie efektywną naukę. Jeśli jesteś lektorem i jeszcze nie zaproponowałeś swoim uczniom przejścia w tryb online, zrób to jak najszybciej!

W tym artykule chcemy pokazać, jak możesz zorganizować i prowadzić korepetycje online, korzystając z darmowych narzędzi. Poniżej znajdziesz listę bezpłatnych narzędzi, z których korzysta wielu z naszych lektorów, oferujących lekcje online. Można je ze sobą połączyć, co zapewni doskonałe rozwiązanie dla bezpiecznych kursów, prowadzonych z domu.

  • Programy do wideokonferencji

Skype jest najbardziej popularnym i najczęściej wykorzystywanym narzędziem do prowadzenia lekcji online. Skype to sposób komunikowania się i łączenia się z uczniami w dowolnym miejscu na świecie. W zależności od tego, czego potrzebujesz, możesz włączyć głos, tekst i video, aby prowadzić zajęcia online.

Skype jest bezpłatny. Wystarczy pobrać oprogramowanie na komputer i poprosić ucznia, aby zrobił to samo. Zasadniczo jest to dość łatwe i nie sprawia większych kłopotów. Gdy ty i twój uczeń będziecie mieli konto, możecie rozpocząć lekcje online.

Funkcja video zapewnia wizualne i dźwiękowe aspekty zajęć, dla wielu jest to wystarczająca funkcja, aby skutecznie prowadzić lekcje. Jeśli jednak lubisz pracować z tablicą, na której możesz wyjaśniać uczniom zagadnienia bardziej szczegółowo, potrzebujesz tablicy wirtualnej.

Skype daje możliwość udostępniania ekranu. W ten sposób możesz uzyskać dostęp do dowolnych materiałów do nauki na komputerze lub przejść do różnych kart przeglądarki, aby uzyskać dostęp do multimediów. Chociaż może to nie być w pełni angażujące ucznia, możesz przynajmniej kontrolować to, co uczeń widzi.

Skype blog Lingroom

Skitch działa dobrze w połączeniu z udostępnianiem ekranu Skype. Skitch zapewnia narzędzia do wizualnego komunikowania pomysłów, dzielenia się opiniami i interakcji z uczniami. Możesz w nim rysować, dodawać kształty, pisać na nim i po zakończeniu lekcji zapisać na pulpicie. Jest bardzo prosty w użyciu i daje możliwość zapisywania notatek na obrazkach.

10 narzędzi do lekcji online Skitch blog LingRoom

Inne popularne narzędzia do komunikacji pozwalające na prowadzenie lekcji z kilkoma uczniami jednocześnie, zapewniające możliwość videorozmów, wysyłania wiadomości oraz współdzielenia i nagrywania obrazu:

ZoomPlatforma do wideokonferencji Zoom zapewnia wysoką jakość obrazu oraz audio w technologii HD. Platforma pozwala na udział w spotkaniach online z dowolnego urządzenia, PC, Mac, tabletów oraz smartfonów. Podczas spotkań organizowanych za pomocą Zoom można udostępniać ekran oraz aplikacje. Zoom daje możliwość podłączenia się z dowolnych sal konferencyjnych oraz terminali H.323/SIP oraz możliwość implementacji mostka wideo we własnej infrastrukturze. Ogromnym plusem platformy jest dostępność polskiego numeru lokalnego, który umożliwia wdzwanianie się do sesji z telefonów stacjonarnych i komórkowych zgodnie z indywidualną stawką operatora telefonicznego.

10 narzędzi do lekcji online Zoom blog LingRoom

Google HangoutTo platforma komunikacyjna, którą Google stworzył z myślą o zespołach. Usługa daje możliwość prowadzenia rozmów indywidualnych oraz grupowych w wirtualnych pokojach, które mieszczą do 8000 osób. Aplikacja sprawia, że nasza praca jest łatwa i wydajna, a chat podzielony na wątki pozwala na monitorowanie postępów oraz podsumowanie zadań. Można korzystać z niej w wersji mobilnej lub przeglądarce. Komunikator jest w pełni zintegrowany z pakietem G Suite. Daje możliwość przesyłania treści z Dysku, współpracę z wykorzystaniem Dokumentów, Arkuszy i Prezentacji oraz dołączanie do spotkań online w Hangouts Meet.

ClickMeeting.  Oparta o przeglądarkę internetową platforma do webinariów (slangowo nazywanych przez jej twórców "webinarami") i wideokonferencji, działająca na wszystkich urządzeniach bez względu na system operacyjny. Poza wersją na przeglądarki dostępna jest aplikacja mobilna na systemy Android i iOS. ClickMeeting jest obecny na rynkach na całym świecie oraz dostępny w 7 językach. Funkcja czatu jest tłumaczona na 52 języki. Oprócz standardowych funkcji, jak transmisja obrazu i dźwięku, ClickMeeting oferuje m.in. webinary automatyczne, webinary na żądanie, płatne webinary, narzędzie do prezentacji slajdów, obrazów i filmów, a także udostępniania pulpitu, umożliwiające przy tym wspólne przeglądanie dokumentów i współpracę.

Discord To bezpłatna aplikacja służąca do rozmów głosowych i komunikacji za pomocą wiadomości tekstowych, ze zdjęciami oraz filmami, zaprojektowana początkowo dla graczy komputerowych. Wykorzystuje technologię Voice over Internet Protocol.

WebEx. Webex pozwala w łatwy sposób nawiązać lekcji online lub telekonferencje z uczniami – niezależnie od tego czy wykorzystasz urządzenia wideokonferencyjne Webex, komputer czy własny telefon. Uczestnicz w spotkaniach twarzą w twarz, korzystając z dowolnego dostępnego urządzenia, niezależnie od tego czy jesteś. Zawiera wszystkie potrzebne narzędzia do współpracy w zespole oraz integruje się z innymi narzędziami, których używasz w celu ułatwienia pracy. dostępnianie plików i ekranu jest szybkie i proste. Pliki są uporządkowane, można je wyszukiwać i zapisywać wraz z całą komunikacją, dzięki czemu łatwo jest znaleźć to, czego szukasz. 

AnyMeeting. To oprogramowanie daje różne, wyspecjalizowane możliwości w kontekście korzystania z opcji wideokonferencji oraz webinaru. W zależności od potrzeb możesz je zatem odpowiednio skonfigurować. Oprócz szerokich funkcji, jakie można wykorzystywać w czasie połączenia, AnyMeeting pokazuje również statystyki odwiedzin konferencji, a także umożliwia wysyłanie e-maili. Program działa z poziomu przeglądarki, umożliwiając prowadzenie konferencji w jakości HD.

  • Wirtualne tablice do lekcji online

Strony oferujące wirtualne tablice, które możesz udostępnić swoim uczniom, aby w czasie rzeczywistym i pod Twoim okiem rozwiązywali zadane przez Ciebie ćwiczenia językowe:

Microsoft WhiteBoardTo aplikacja, którą stworzono w pierwszej kolejności z myślą o dzieleniu się pomysłami z wykorzystaniem Surface Huba – dużego urządzenia kierowanego przede wszystkim do firm oraz jako wirtualna tablica dla korepetycje online. Chociaż zapowiedziano, że w późniejszym czasie program trafi także do desktopowych Windowsów 10, nikt nie spodziewał się, że za sprawą wycieku pojawi się w Sieci już teraz. Do dyspozycji użytkownika pozostają cztery typowe flamastry, dwa „magicznie” cieniujące kolory, zakreślacz oraz gumka. Jest także linijka ułatwiająca wykonywanie prostych linii pod dowolnym kątem oraz możliwość umieszczania na szkicu wykresów.

10 narzędzi do lekcji online Microsoft WhiteBoard blog LingRoom

  • Tworzenie materiałów edukacyjnych

Tworzenie aktywizujących ucznia materiałów edukacyjnych jest proste i szybkie, dzięki takim programom, jak:

Quizlet.  To strona internetowa oraz aplikacja mobilna, której wersja bezpłatna oferuje możliwość stworzenia różnego rodzaju testów. Dzięki wykorzystaniu formuły gier i zabaw jest bardzo atrakcyjna dla uczniów.

KahootTo darmowe narzędzie, w którym użytkownicy, korzystając ze smartfona, mogą w ciągu kilku sekund tworzyć własne quizy przeznaczone do wykorzystania przez innych. Aplikacja to nie tylko quizy, lecz także ankiety i możliwość opracowywania prac domowych. Materiały tworzone w aplikacji mogą być niezwykle atrakcyjne, ponieważ Kahoot pozwala na umieszczanie zdjęć i filmów.

Quizizz. To w pełni darmowa aplikacja umożliwiająca tworzenie i przeprowadzanie quizów. Narzędzie jest intuicyjne i niezwykle proste w obsłudze. Pozwala m.in. na przeprowadzanie testów czy sprawdzianów w atrakcyjnej formie oraz na odrabianie prac domowych i odsyłanie ich do nauczyciela. Interesujący interfejs oraz motywujące grafiki dodatkowo podnoszą atrakcyjność aplikacji.

Korzystając z nich, ekspresowo przygotujecie prace domowe w atrakcyjnej dla ucznia formie oraz ciekawe materiały do wykorzystania podczas zajęć – quizy, testy, gry…

10 narzędzi do lekcji online Kahoot blog LingRoom

 

  • Programy do pracy grupowej

Prace domowe, notatki i inne materiały edukacyjne wspierające kurs językowy, jest bardzo łatwe dzięki takim narzędziom, jak:

Google Drive To miejsce jest dostępne na Dysku Google, w Gmailu i w Zdjęciach Google, dzięki czemu możesz przechowywać pliki, zapisywać załączniki do e-maili oraz tworzyć kopie zapasowe zdjęć i filmów.

OneNoteProgram Microsoft OneNote 2010 to notes cyfrowy służący do zbierania notatek i informacji dowolnego typu w jednym miejscu. Udostępnia on dodatkowe możliwości dzięki zaawansowanym funkcjom wyszukiwania, które umożliwiają szybkie znajdowanie potrzebnych elementów, oraz łatwym w użyciu notesom udostępnionym, pozwalającym na wydajniejsze zarządzanie nadmiarem informacji i efektywniejszą współpracę z innymi.

Trello to w pełni darmowa aplikacja, która pozwala jej użytkownikom na rezygnację z arkuszy kalkulacyjnych, notatników i wymiany wielu wiadomości przy organizacji projektu i zarządzaniu nim. Dzięki Trello Twój projekt błyskawicznie z projektu analogowego stanie się w pełni cyfrowy.

QuickTime Player możesz go używać jako bezpłatnego narzędzia do rejestrowania wszystkiego, co dzieje się na ekranie komputera lub jego części. Oznacza to, że możesz nagrywać swoje zajęcia, zapisywać je na pulpicie, przesyłać je na dysk Google, a następnie zapraszać uczniów do obejrzenia poprzednich zajęć np. w celu powtórzenia wiadomości.

Quick Time Player blog LingRoom

Skorzystajcie także ze słowników online dostępnych na stronie LingRoom. To szybki i łatwy sposób na sprawdzenie znaczenia potrzebnych słów i zwrotów.


Agnieszka K. - lektor języka polskiego w LingRoomAutorka bloga: Agnieszka K. - lektor języka polskiego jako obcego w LingRoom

"Cześć! Are you ready to start speak Polish? I will prepare a tailor-made course just for you! I’m a professional and experienced Polish teacher who can help you improve your language skills during effective and interesting lessons."

Przejdź do profilu lektora


© 2020 LingRoom

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki