8 technik skutecznego zapamiętywania

8 technik skutecznego zapamiętywania

Jak lepiej pamiętać liczby, słowa i sytuacje?

Oparte na badaniach strategie rozbudowywania pamięci i utrzymywania jej efektywności.

Zdolność umysłu do przechowywania i przywoływania informacji jest naprawdę niesamowita. Współczesna nauka wie już naprawdę dużo o pamięci i skutecznym zapamiętywaniu. Chociaż wiele z poniższych strategii to techniki, których skuteczność została potwierdzona już lata temu, to jednak duża część badań, która dowodzi, że naprawdę działają, jest nowa.

  1. Zainteresuj się tym, czego się uczysz. Wszyscy lepiej zapamiętamy to, co nas interesuje. Na przykład niewielu osobom trudno jest zapamiętać nazwiska osób, które uważają za atrakcyjne. Jeśli nie jesteś wewnętrznie zainteresowany tym, czego się uczysz lub próbujesz zapamiętać, musisz znaleźć sposób, aby to osiągnąć.
  1. Znajdź sposób na wykorzystanie pamięci wzrokowej. Zdziwisz się, o ile łatwiej pozwoli ci to zapamiętywać. Na przykład wyobraź sobie, że jesteś na przyjęciu czy spotkaniu i zapoznajesz się z pięcioma osobami w bardzo krótkim czasie. Jak szybko zapamiętać ich nazwiska? Wybierz jedną charakterystyczną cechę wizualną każdej osoby i połącz ją z wizualną reprezentacją ich nazwiska, najlepiej poprzez jakieś działanie. Na przykład zapamiętujesz Karolinę, która ma kręcone włosy, tworząc mentalny obraz burzy kręconych pasm włosów tworzących loki. To wymaga wysiłku umysłowego, ale jeśli ćwiczysz, będziesz zaskoczony, jak szybko możesz wymyślić kreatywne sposoby generowania tych obrazów. Oto inny przykład: jak często zapominasz, gdzie zostawiłeś klucze, okulary przeciwsłoneczne lub portfel? Następnym razem, gdy gdzieś odłożysz jakiś przedmiot, zatrzymaj się na chwilę, aby zauważyć, gdzie go umieściłeś, a następnie „wysadź” je w pamięci. Jeśli wystarczająco dobrze zwizualizujesz eksplozję, nie zapomnisz, gdzie go położyłeś. Pamiętaj: pamięć jest głównie wizualna.
  2. Stwórz drzewo pamięci. Jeśli próbujesz zapamiętać dużą liczbę faktów, znajdź sposób, aby powiązać je w swoim umyśle wizualnie poprzez zbudowanie drzewa pamięci. Najpierw buduj duże gałęzie, a potem liście. Gałęzie i liście powinny być opatrzone etykietami, które są dla ciebie w jakikolwiek sposób istotne, a organizacja faktów („liści”) powinna być logiczna. Ta technika została dobrze rozpoznana w latach 50. XX wieku. Pamiętaj: lepiej zapamiętujemy fragmenty informacji, jeśli je podzielimy. Na przykład, łatwiej jest zapamiętać 467890 jako „467” i „890” niż jako sześć pojedynczych cyfr.
  1. Połącz to, czego próbujesz się nauczyć, z tym, co już wiesz. Wydaje się, że im więcej mentalnych połączeń mamy z jakąś informacją, tym lepiej będziemy w stanie ją zapamiętać. Dlatego używanie mnemoniki faktycznie poprawia przywoływanie informacji.
  2. Zapisuj elementy, które chcesz zapamiętać – jeszcze raz i jeszcze raz… Tworzenie listy informacji i zapisywanie ich, skutecznie pomaga je zapamiętać, ponieważ uczysz się aktywnie, zamiast biernie. Innymi słowy, nie tylko kopiuj listę faktów, informacji czy słówek, których próbujesz się nauczyć, ale aktywnie przywołuj każdy element, którego chcesz się nauczyć, a następnie notuj go raz po raz. Robiąc to, faktycznie zapamiętujesz to, czego próbujesz się nauczyć - i jak wszyscy nauczyciele wiedzą, najlepszym sposobem na upewnienie się, że coś umiesz, jest nauczenie tego kogoś innego. Ta metoda ma tę dodatkową zaletę, że natychmiast pokazuje dokładnie, które fakty nie znalazły się w Twojej pamięci długoterminowej, dzięki czemu możesz skupić większą uwagę na ich poznaniu, zamiast tracić czas na wzmacnianie faktów, które już znasz.
  3. Czytając, podsumuj każdy akapit na marginesie. Będzie to od ciebie wymagało zastanowienia się nad tym, co czytasz i skutecznie pomoże w zapamiętaniu materiału. Powtarzaj i zapisuj. Jeśli to możliwe, twórz przykłady, aby lepiej zobrazować fakty, których się uczysz.
► Zobacz także: Test na spostrzegawczość
  1. Staraj się uczyć po południu. Chociaż możesz identyfikować się jako „osoba poranna” lub „osoba wieczorna” co najmniej jedno badanie naukowe sugeruje, że na twoją zdolność zapamiętywania nie ma większego wpływu to, o jakiej porze dnia postrzegasz siebie jako najbardziej wydajnego. Według badań popołudnie wydaje się najlepsze na naukę. 
  2. Zapewnij sobie odpowiedni sen, aby utrwalić i zachować materiał, którego się uczyłeś. Nie tylko w nocy po skończonej nauce, ale także w dniu poprzedzającym naukę. To zdecydowanie dużo lepszy i skuteczniejszy sposób, niż całonocne wkuwanie do egzaminu.

Agnieszka K. - lektor języka polskiego w LingRoomAutorka bloga: Agnieszka K. - lektor języka polskiego jako obcego w LingRoom

"Cześć! Are you ready to start speak Polish? I will prepare a tailor-made course just for you! I’m a professional and experienced Polish teacher who can help you improve your language skills during effective and interesting lessons."

Przejdź do profilu lektora


© 2020 LingRoom

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki