Kryteria wyboru najefektywniejszego sposobu nauki.

Jak rozpocząć naukę języka obcego? Kalendarz szkolny 2019/20

Co Cię hamuje przed rozpoczęciem nauki języka obcego?

     Wiele osób deklaruje chęć nauki języka obcego. Niektórzy chcieliby rozpocząć naukę nowego języka od zera, inni chcieliby wreszcie przeskoczyć poziom B1, który od kilku lat wydaje się być nie do przeskoczenia, jeszcze inni chcieliby poszerzyć słownictwo, poznać język specjalistyczny, slang, poprawić akcent... Prawie każdy, zapytany o korzyści płynące ze znajomości języków obcych, potrafi z łatwością wymienić kilka: łatwiejsza komunikacja w życiu prywatnym i biznesie, lepsza praca, komfort podróżowania, wyższa pewność siebie, prestiż, realizacja ambicji, marzeń… Wszyscy chcą znać języki i rozumieją, co dzięki temu mogą zyskać. Dlaczego zatem tak niewiele osób decyduje się na rozpoczęcie nauki? Oczywistym okazuje się fakt, że dużo więcej jest czynników hamujących niż motywujących nas do podjęcia trudu dalszej edukacji. Prawdopodobnie wielu z nas zdecydowałoby się na zakup kursu językowego, gdyby sprzedawano go w łatwo połykalnych kapsułkach, gwarantujących działanie już po pierwszym zażyciu. Niestety, póki co, nie ma takiej oferty na rynku… Jak zatem zwolnić hamulce, obrać właściwy kierunek i zmierzać konsekwentnie to obranego celu, jakim jest znajomość nowego języka obcego?
     Pewnie teraz większość z Was spodziewa się tu przeczytać dobrą radę w stylu – „wykup kurs!” Tak, oczywiście, ale nie od razu… Decyzja o rozpoczęciu nauki, a raczej o tym, w jaki sposób chcemy się uczyć, powinna być poprzedzona rozważeniem i oceną wielu kryteriów. Musimy z pełną szczerością odpowiedzieć sobie na kilka pytań, aby dokonać właściwego dla nas wyboru. Co bardzo ważne – odpowiadajmy w zgodzie ze sobą, swoimi preferencjami oraz realną oceną swoich możliwości (przy czym realną to nie znaczy optymistyczną).

1. Gdzie chcesz mieć lekcje?

a) ​w szkole językowej, której adres jest niezmienny od lat​

Zanim z absolutną pewnością wybierzesz opcję A., odpowiedz na pytania dodatkowe:

  • Jak długo zwykle stoisz w korkach i jak bardzo to lubisz?
  • Jak często czeka na Ciebie wolne miejsce parkingowe dokładnie wtedy, gdy słyszysz od swojej nawigacji „Jesteś u celu”?
  • Czy jedną z Twoich ulubionych form spędzania czasu jest stanie na przystanku lub w autobusie?​​

b) ​w dowolnie wybranej przestrzeni publicznej (np. kawiarnia)

Przed zaznaczeniem opcji b), wykonaj „challenge” - idź na kawę do pobliskiej kawiarni i spróbuj przeczytać ze zrozumieniem wybrany artykuł z leżącego na stoliku Pulsu Biznesu. Jeśli po wypiciu kawy nadal pamiętasz o czym był tekst i potrafisz go streścić, następnym razem możesz umówić się tu na lekcję.

c) u lektora

Zanim wybierzesz tę opcję, przypomnij sobie ostatnią wizytę u nowych sąsiadów i oceń poziom swojego poczucia komfortu w skali 1-10. Wynik powyżej 6 oznacza, że możesz bez skrępowania myć ręce w cudzej łazience, zatem śmiało możesz decydować się na opcję „u lektora”.

d) w Twoim biurze/domu – opcja face to face lub online (np. Skype)

Pamiętaj, że wybranie tej odpowiedzi automatycznie odbiera Ci prawie wszystkie opcje wymówek odwołujących lekcje.

2. Kiedy chcesz mieć lekcje?

​Tu masz do wyboru dwie opcje: elastyczne dni i godziny zajęć vs. sztywny grafik.

Pamiętaj, że sztywne daty i godziny zajęć nie dopasowują się do Twoich wyjazdów służbowych, spotkań z przyjaciółmi ani stanu zdrowia czy aktualnego poziomu endorfin. To oznacza, że jeśli nie przyjdziesz na lekcję - ona przepada, pomimo iż została opłacona. Możliwość zmiany daty czy godziny lekcji w wygodnym kalendarzu z opcją automatycznego powiadomienia lektora to rozwiązanie idealne!

3. Wolisz lekcje w grupie czy indywidualnie?

Zanim zdecydujesz, zastanów się nad kilkoma kwestiami. Lubisz rywalizację? Praca w grupie Cię motywuje czy ogranicza? (Pamiętaj, że nie masz wpływu na to, kto znajdzie się w grupie). Czy czujesz się swobodnie podczas spotkań i bez stresu zabierasz głos? Czy masz tendencję do dygresji? Czy nie przeszkadza Ci, że inni mają tendencję do dygresji? Jak bardzo cenisz sobie kontakt indywidualny?

4. Wystarczy Ci kurs ogólny czy zdecydowanie preferujesz kurs „exclusive”?

Kurs ogólny ma z góry ustalony harmonogram. Najczęściej oparty jest o konkretny podręcznik. Ma swoje tempo i nie zakłada omawiania dwa razy tych samych tematów, „skakania” po tematach (niektóre mogą nas nie interesować), rozwinięć dodatkowych kwestii. Kurs szyty na miarę to produkt z półki premium - jest elastyczny, spersonalizowany - lektor na indywidualnych lekcjach zawsze dostosuje go do twoich indywidualnych potrzeb. Przygotuje kompilację ćwiczeń, powtórzy trudne zagadnienia, zaprezentuje informacje gramatyczne z kilku źródeł, wybierze interesujące materiały autentyczne, dotyczące tylko interesujących Cię tematów.

5. Chcesz mieć wpływ na wybór lektora?

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie - czy lubisz niespodzianki? Jeśli Twoja odpowiedź jest twierdząca, odpowiedz na kolejne – ile razy w życiu dostałeś/dostałaś pod choinkę dokładnie to o czym marzysz??? (bez dawania Mikołajowi podpowiedzi). Jeśli jesteś fanem niespodzianek, uwielbiasz randki w ciemno i często wygrywasz na loterii – pozwól, aby o wyborze Twojego lektora zdecydował kosmos. Jeśli wolisz mieć wpływ na ten wybór, przed wykupieniem lekcji/kursu zapoznaj się z profilami lektorów i pozostań panem swego losu.

6. Jesteś gotów z góry wykupić „semestr” czy wolisz najpierw małą próbkę?

Z wykupieniem z góry całego semestru jest trochę tak, jak z kupieniem sobie psa bez uprzedniego przemyślenia, kto będzie go codziennie rano wyprowadzał. Przed decyzją o sprowadzeniu do domu wymagającego pupila, lepiej najpierw kupić samą smycz i przez tydzień codziennie rano wychodzić tylko z nią. Jeśli po kilku dniach „trialu” nadal z uśmiechem wychodzisz postać sobie pod blokiem o 6 rano w klapkach i „zimówce” narzuconej na pidżamę – jesteś gotów! Pamiętaj tylko, że ani psa, ani kursu nie można już później nikomu oddać, jeśli jednak po kilku kolejnych dniach przestanie Ci się podobać…

7. Lekcja próbna? Czemu nie!

Pamiętaj, że zawsze warto zapytać lektora lub administrację szkoły o bezpłatną lekcję próbną, nawet jeśli nie było jej w ofercie. Lektorzy i szkoły często godzą się na skróconą lekcję prezentacyjną. Kto pyta, oszczędza czas i pieniądze 

8. Czy dyplom lektora ma znaczenie?

Dla osób spoza branży „językowej” może być ciężko ocenić adekwatność i wagę dyplomów i certyfikatów lektora. Jedno jest jednak pewne – brak jakiegokolwiek potwierdzenia wykształcenia kierunkowego nie jest dobrym znakiem. Zweryfikowanie kwalifikacji lektora, jeśli nie koniecznością, powinna być chociażby opcją. Pamiętaj, że renoma szkoły wcale nie musi być gwarancją kwalifikacji lektora i może się okazać, że Twój nowy lektor (często native speaker) pracował wcześniej w branży gastronomicznej w UK. 

9. Kurs kursem, ale papier musi być?

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu certyfikatu po zakończonym kursie, upewnij się na samym początku, czy możesz go otrzymać. Raczej nie uzyskasz certyfikatu od prywatnych lektorów. Inną kwestią jest to, że aby zdobyć certyfikat, który jest naprawdę wartościowy, należy podejść do egzaminu certyfikowanego i go zdać. Nie wystarczy tylko ukończony kurs.

10. Materiały edukacyjne w cenie?

Lektorzy bardzo często zapewniają wręcz stertę materiałów lekcyjnych. Często są to ćwiczenia, teksty, ilustracje pochodzące z wielu różnych książek. Nierzadko lektorzy przynoszą na zajęcia różne gry, karty, plansze, aby uczeń nie zaznał nudy i łatwiej wchłoną ten cały ogrom wiedzy językowej. Zakup podręcznika pozostaje jednak po stronie ucznia. Co jest dużym plusem – uczeń ma wpływ na to, z jakiego podręcznika będzie się uczył. Szkoły działają nieco inaczej. Często podręcznik jest już w cenie kursu, ale na jego wybór uczeń nie ma wpływu. Jeśli język obcy potrzebny Ci jest do pracy, a w podręczniku będą przeważały rozmówki ze szkolnej stołówki – no cóż, mówi się trudno…

11. Kontakt z lektorem poza czasem lekcji?

Kontakt dotyczący oczywiście kwestii językowych… Nie zdarzyło Ci się przygotowywać ważnej prezentacji albo pisać CV czy listu motywacyjnego i potrzebować krótkiej acz szybkiej konsultacji? Prywatni lektorzy często oferują takie konsultacje „w pakiecie”. Jeszcze łatwiej, gdy możesz szybko skontaktować się ze swoim nauczycielem via Czat!

12. Chcesz napisać test, aby poznać swój obecny poziom znajomości języka?

Uczniowie często pytają o to, czy lektor dysponuje testami pozycjonującymi znajomość języka. Szkoły bardzo chętnie reklamują się – przyjdź do nas i napisz darmowy test! Ale w jakim celu? Tylko po to, aby wiedzieć, czy w CV w rubryce angielski wpisać B1? B2? A2??? Prawda o testach jest taka, że są bardzo uśredniające. Szkołom potrzebne są do tego, aby przypisać ucznia do odpowiedniej grupy. Nieraz jednak w jednej grupie jest za mało osób, a w innej za dużo, hmm… Wynik testu przecież zawsze mieści się w jakimś przedziale, zawsze można coś naciągnąć… Doświadczony lektor z łatwością potrafi określić poziom ucznia nawet bez specjalnego testu. Wystarczy kilka ćwiczeń, konwersacja… Upieranie się przy teście nie ma większego sensu, ale jeśli ma być papier, to nie ma przebacz 

13. Masz specjalne preferencje?

Specjalne preferencje wymagają indywidualnego podejścia do ucznia, którego daremnie szukać w szkole językowej, w której program jest standaryzowany. Jeśli chcesz, aby kurs został „uszyty” na Twoją miarę, zdecyduj się na lekcje indywidualne. Pamiętaj, im więcej opowiesz lektorowi o swoich oczekiwaniach wobec kursu, swoich celach, preferencjach, co do metody nauki, interesujących Cię tematach, kwestiach problematycznych… tym lepiej! Dzięki tym informacjom lektor lepiej dostosuje materiały lekcyjne i metodykę.

Zastanawiasz się, dlaczego nigdzie nie wspominamy o cenie? Celowo nie dotykamy tu tematu ceny lekcji, wrócimy do niego w kolejnym tekście. Zapewniamy jednak, że dzięki szczerym odpowiedziom na powyższe pytania, trafniej dokonasz wyboru dotyczącego najefektywniejszego dla Ciebie sposobu nauki, dzięki czemu zaoszczędzisz dużo energii, czasu i pieniędzy.

 

► Sprawdź także: Która półkula mózgu decyduje o efektywnej nauce języka obcego?

 


Kalendarz szkolny 2019/20 (link do pobrania)

Harmonogram roku szkolnego 2019/2020

► Zobacz także: Kalendarz roku szkolnego 2019/2020. Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki