Metoda Silent Way. Metoda nauczania języków obcych

Czym jest Metoda Silent Way i jak wykorzystać ją w nauczaniu uczniów?

Silent Way – metoda nauczania języków obcych

Twórcą metody jest Caleb Gattegno, a jej założenia opierają się na teorii Chomsky’ego, według której nauka polega na testowaniu hipotez i formułowaniu własnych kryteriów poprawności. To student, metodą prób i błędów, w ciszy i pełnym skupieniu sam dochodzi do odpowiednich wniosków, bazując na specjalnie opracowanych przez lektora materiałach. Następnie sprawdza funkcjonowanie odkrytych zasad poprzez trening językowy. Nauka jest bardziej skuteczna, kiedy kursant sam, z pełną świadomością odkrywa reguły i wypróbowuje je na własnych przykładach.

W toku procesu nauczania kursanci powinni stać się samodzielnymi, autonomicznymi i odpowiedzialnymi użytkownikami języka, niezależnie od tego czy jest to nauka języka angielskiego, niemieckiego, czy jakiegokolwiek innego języka obcego.

Jakie korzyści z tej metody nauczania języka obcego płyną dla ucznia?

Chodzi tu przede wszystkim o rozwój świadomości ucznia i jego samozaparcia. Dlatego rola lektora sprowadza się do milczącej obecności i wkraczania tylko co jakiś czas, w odpowiednich, wymagających reakcji momentach. Nauczyciel nie stanowi siły sprawczej, jego funkcją jest kontrola i delikatne naprowadzanie ucznia na odpowiednie tory oraz weryfikacja końcowego efektu samodzielnego procesu. Milczenie jest dosyć niecodziennym sposobem nauczania i wielu lektorów zmaga się z pokusą przemówienia i wyjaśnienia zagadnień w paru słowach. Jednak Caleb Gattegno niejednokrotnie podkreślał pierwszeństwo samodzielnej nauki (learning) przed nauczaniem (teaching).

► Sprawdź najpopularniejsze metody nauczania języków obcych

Naturalną koleją rzeczy, uczeń nie będąc korygowanym przez nauczyciela, popełnia błędy. Błąd nie jest traktowany jako coś negatywnego – jest naturalnym elementem procesu uczenia się! Nauczyciel nie koryguje błędów, ponieważ w ten sposób naruszyłby proces samodzielnego testowania hipotez. Uczniowie poprawiają siebie nawzajem i konsultują między sobą swoje spostrzeżenia. Dopiero po zakończeniu lekcji, nauczyciel ma prawo podsumować i skomentować rezultaty swoich kursantów. Następuje odpowiedni moment na zgłoszenie swoich wątpliwości i objaśnienie tego, co pozostało jeszcze niezrozumiałe. Trzeba przyznać, że to bardzo niecodzienne korepetycje językowe!

Jaka jest rola nauczyciela?

Jeśli nauczyciel staje się aktywny dopiero po zakończeniu lekcji, co w takim razie dzieje się z nim podczas jej trwania? Otóż jest on tym, który naprowadza i sugeruje, wspiera swą cichą obecnością, ale nie objaśnia. Stwarza odpowiednie sytuacje dydaktyczne i jest to niezbędne minimum. Wszystko to dzieje się pozawerbalnie. Zakres materiału zminimalizowany jest do prostych i najbardziej funkcjonalnych wyrazów i zdań.

 Sprawdź, jak stworzyć autorski program nauczania języków obcych

Skoro nauczyciel posiada tak ograniczone możliwości, musi posługiwać się całym zestawem narzędzi pomocniczych. Są to wykresy, tablice fonetyczne oraz pałeczki odpowiednich kształtów i kolorów, odpowiadające konkretnym dźwiękom, literom lub słowom oraz klocki, z których buduje się całe struktury zdaniowe. Nie używa się podręczników. Nie ma też prac domowych. 

Metoda Silent Way z pewnością jest jedną z ciekawszych metod nauczania języków obcych i zarazem jedną z najbardziej kontrowersyjnych. Ma wielu zwolenników wśród osób ceniących sobie samodzielność i możliwość dochodzenia do poprawnych rozwiązań choćby najbardziej krętą, ale za to własną drogą. Dla osób potrzebujących usystematyzowania i dominującej roli lektora, ta metoda na pewno się nie sprawdzi. Trudno wprowadzić ją na indywidualne lekcje języka angielskiego czy jakiegokolwiek innego, gdzie uczeń jest pozbawiony możliwości interakcji z innymi, a korepetytor prezentuje jedynie postawę milczącego obserwatora. Kompletnie niemożliwe, wręcz śmieszne, wydaje się korzystać z tej metody podczas kursów online (e-korepetycje). Jedyne możliwe zastosowanie to nauka języka niemieckiego lub innego języka obcego w grupie. Preferowany byłby to kurs językowy dla starszych uczniów – młodzieży lub dorosłych, którzy są już świadomi pewnych struktur językowych i potrafią poddać je konstruktywnej analizie.

Jeśli jesteście zainteresowani niniejszą metodą, zachęcam do obejrzenia całego multum filmików instruktażowych na Youtube. A może korzystacie z niej lub kiedyś próbowaliście wykorzystać ją podczas swoich lekcji? Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii.


Nauczaj na swój sposób - indywidualnie czy przez online!

Zacznij zarabiać z LingRoom!

Załóż bezpłatny profil lektora

 

LingRoom | Marketplace korepetycji językowych

Wybierz swój sposób na nauczanie języka – lekcje indywidualne lub zajęcia online.

LingRoom łączy lektorów języków obcych i uczniów poszukujących lekcji, kursów językowych, korepetycji oraz e-korepetycji (online) w całej Polsce. Lektorzy ponad 20 języków obcych oferują tematyczne kursy językowe, konwersacje, korepetycje, e korepetycje oraz pakiety lekcji dla dzieci, młodzieży szkolnej oraz dorosłych. Zajęcia językowe LingRoom mogą odbywać się w domu, biurze, online lub w dogodnej przestrzeni miejskiej. 

Lektorzy języków obcych współpracujący z LingRoom to w większości osoby z bogatym doświadczeniem w prowadzeniu lekcji indywidualnych, grupowych oraz udzielaniu korepetycji i ekorepetycji. To profesjonalni lektorzy z gruntownym wykształceniem filologicznym, świetnym przygotowaniem pedagogicznym i ogromnym zamiłowaniem do języków obcych. Na platformie można znaleźć profile lektorów z Polski oraz Native Speakerów ze zweryfikowanymi kwalifikacjami w zakresie nauczania języków obcych. Każdy lektor, którego profil został oznaczony jako „zweryfikowany”, dostarczył do LingRoom kopie uzyskanych dyplomów, certyfikatów oraz świadectw, potwierdzających jego kwalifikacje w zakresie nauczania języków obcych. 

LingRoom.pl to marketplace korepetycji oferujący proste i komfortowe narzędzia do nauki języków obcych. Kalendarz ucznia zsynchronizowany jest z kalendarzem lektora, dzięki czemu zmiana daty czy godziny lekcji i jej potwierdzenie nigdy jeszcze nie było tak proste. Funkcja czatu pozwala na szybki kontakt z nauczycielem. W łatwy sposób można pobierać materiały lekcyjne, dodane przez lektora. System powiadomień na bieżąco wysyła informacje o statusie lekcji za pośrednictwem SMS i/lub e-mail. W profilu dostępne są wszystkie szczegóły dotyczące zamówionych lekcji/kursów – historia oraz aktualny status na dany dzień.

Dlaczego warto zostać naszym Partnerem?

  • Stali partnerzy LingRoom współpracują z nami na zasadach B2B, w oparciu o Działalność Nieewidencjonowaną lub Umowę. Korzystają z możliwości otrzymania przedpłaty za lekcje.
  • Nowi uczniowie w zasięgu jednego kliknięcia. Im wyższy poziom wypełnienia Twojego profilu, tym więcej nowych zapytań od uczniów w Twojej skrzynce! Daj się zauważyć potencjalnym uczniom, dzięki profesjonalnie uzupełnionemu profilowi i interesującej ofercie językowej.
  • Współpraca w oparciu o Umowę – Legalne korepetycje. Z LingRoom możesz liczyć na współpracę w oparciu o Działalność Nieewidencjonowaną, Umowę Zlecenie lub Własną Działalność. Wspieramy legalne korepetycje! Uzyskaj stały dochód, dzięki comiesięcznym rozliczeniom za przeprowadzone lekcje.
  • Przyjazna platforma do łatwego zarządzania lekcjami. Spersonalizowany kalendarz, łatwe tworzenie kursów, zarządzanie planem zajęć i rozliczeniami, a także bezpośredni kontakt z uczniem za pośrednictwem LingroomChat.
  • Pełna elastyczność. To ty wybierasz, kiedy pracujesz oraz jaką stawkę chcesz zarabiać. Naszym nauczycielom dajemy także całkowitą swobodę w wyborze programu nauczania swoich uczniów, bez konieczności wypełniania zbędnej dokumentacji dot. przebiegu kursu.
  • Wybierz dogodny sposób nauczania. Wybierz swój własny sposób na nauczanie języka. Lekcje indywidualne, grupowe, korepetycje, a także zajęcia online np. via Skype (e-korepetycje).
  • Dlaczego warto zostać naszym Partnerem? W zależności od ilości przeprowadzonych zajęć, za pośrednictwem LingRoom, możesz liczyć na świetne dodatki i benefity m.in. przedpłata za kurs czy udział w zagranicznych szkoleniach podnoszących kwalifikacje.
Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki