Ile tak naprawdę zarabia korepetytor języków obcyh

Ile zarabia lektor?

Nauka języka obcego – czy korepetycje językowe to dobry biznes?

czy korepetycje językowe to dobry biznesWybór zawodu, jakim jest lektor języka obcego wynika najczęściej z pasji i miłości do danego języka, niekiedy stanowi próbę poszukiwania samego siebie, czasami podyktowany jest względami czysto pragmatycznymi. Niezależnie od tego, co było naszą motywacją do obrania tej właśnie drogi, jedną z najistotniejszych kwestii dla każdego lektora są zarobki. Wielu z nas zadaje sobie to pytanie: czy jesteśmy w stanie utrzymać się tylko z pracy lektora? I z czym to się tak naprawdę wiąże?

 
Oczywiście odpowiedź na to pytanie zależy od stawek, jakie proponują szkoły językowe lub jakie ustalimy z klientami. W miastach takich jak Warszawa czy Kraków, stawki w szkołach zaczynają się od 30 złotych brutto za 60 minut lekcji. Jednak średnią stawką dla doświadczonego lektora jest 50 - 55 złotych brutto. W fundacjach wspieranych finansowo przez różnego typu organizacje stawki są nieco wyższe. Za prywatne lekcje języka, niezwiązane ze szkołą, lektorzy otrzymują średnio od 50 do nawet 100 zł za 60 minut.
 
 
Ile zarabia lektor? Zastanówmy się chwilę nad tym, w jaki sposób liczymy czas pracy lektora. Nie obejmuje on wszak jedynie prowadzenia lekcji – należy wliczyć także dojazd do klienta, przygotowanie materiałów, sprawdzanie prac i testów. Ustalając stawkę, pamiętajmy zatem i o tym – jeśli dojazd do klienta zajmuje nam 30 minut w jedną stronę (o ile akurat nie ma dużych korków ;)), zaś lekcja trwa 90 minut, stawka, którą dostajemy odnosi się do 150 minut pracy, do czego powinniśmy jeszcze doliczyć czas poświęcony na przygotowanie zajęć. Zatem zróbmy małe podsumowanie – przyjmijmy uśrednioną stawkę za 60 min. zajęć - czyli 50 zł, ile zatem realnie zarobi lektor w przedstawionej wyżej sytuacji? korepetycje angielski
 
90 min. lekcji + 60 min. dojazdu + 20 min. na przygotowanie materiałów = 170 min. pracy za 75 zł (minus ok. 2 zł na ksero, wydruki itp.)
To daje nam realny zysk lektora na poziomie około 38 zł za 90 min. lekcji, a nie 75 zł.
 

Ile tak naprawdę zarabia korepetitor

Czyli faktyczna stawka za 60 min. wynosi 26,50 zł – a nie 50 zł – zatem jest prawie o połowę niższa.

Duży problem mogą stanowić również i „okienka”. Jeśli między każdą lekcją mamy godzinę przerwy, czas pracy może wynieść 10 godzin, chociaż realnie czas prowadzonych lekcji to 6 godzin i tylko za nie otrzymamy płatność.

Oczywiście lekcje prywatne są największym zastrzykiem finansowym dla lektora. Jednak pozyskanie klientów wcale nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza, że konkurencja jest duża, z roku na rok coraz większa. Wystarczy sprawdzić popularne portale internetowe, na których publikowane są ogłoszenia typu „angielski korepetycje”, „lekcje niemieckiego” czy „Business English online”, jak wielu lektorów funkcjonuje na rynku. Pozycja 30. na 50. stronie w wynikach wyszukiwania takiego portalu, raczej nie zapewni pozyskania klienta, ponieważ nawet jeśli dodaliśmy świetny opis „o sobie”, imponujące informacje dotyczące naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego, nasze ogłoszenie i tak wpadnie w szarą otchłań dziesiątek tysięcy innych korepetytorów, zresztą bardzo podobnych. A jeśli już jesteśmy przy odcieniach szarości – jeśli uda nam się pozyskać klienta indywidualnego, powstaje również pytanie - jak będziemy się z nim rozliczać? Nie każdy lektor prowadzi własną działalność gospodarczą, głównie ze względu na związane z tym wysokie koszty, a tym bardziej nie każdy klient chce nas formalnie zatrudnić, ale coraz częściej chciałby otrzymywać faktury za kurs języka. Jedno jest pewne – pozostawanie w szarej strefie nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.

Jak wyjść z szarej strefy? Sprawdź artykuł „Jak wyjść z szarej strefy. Odcinek 2: własna firma.”

Rekomendacje - najlepszy sposób na powiększenie grona uczniów. Kiedy uda nam się pozyskać pierwszych klientów i wyrobić sobie opinię dobrego lektora, uczniowie zaczną polecać nas swoim znajomym. Podobnie z klientami biznesowymi – jeśli zaprezentujemy się jako profesjonalni lektorzy, umiejętnie dostosowujący się do oczekiwań i wymogów firmy, będziemy otrzymywać zlecenia za każdym razem, kiedy pojawią się w niej nowi pracownicy chcący uczyć się języka (zwykle angielskiego, niemieckiego) wymaganego w tej firmie. Klienci prywatni, zwłaszcza biznesowi, bywają jednak nierzadko problematyczni- mają tendencje do odwoływania zajęć, często wyjeżdżają, w ostatniej chwili zmieniają dni i godziny lekcji, ich zapał do nauki po jakimś czasie może zniknąć. Jeśli na początku współpracy nie ustalimy konkretnych zasad, dotyczących chociażby możliwości bezpłatnego odwołania lekcji tylko do 24 godzin przed jej terminem, możemy doświadczyć dużych strat finansowych. Często lektorzy rezerwują w swoim kalendarzu czas dla uczniów, którzy w ostatniej chwili rezygnują z zajęć. Nierzadko lektor już czeka na ucznia w umówionym miejscu, o umówionej godzinie i w ostatniej minucie dostaje sms, że jednak lekcja nie odbędzie się. Najczęściej korepetytor nie otrzymuje żadnej rekompensaty za odwołane zajęcia, chociaż mógł w tym samym czasie przyjąć zlecenie od innego ucznia albo po prostu zostać w domu i nie tracić swojego czasu ani pieniędzy na dojazd do ucznia, który się nie pojawił. Ustne umowy z klientami – jak niestety prawie każdy lektor mógł się kiedyś przekonać – nie zawsze są w pełni respektowane. Terminy płatności bywają bardzo elastyczne, godziny lekcyjne jakoś inaczej liczone, a daty rozpoczęcia zajęć raczej płynne niż konkretne. kurs języka angielskiego

Współpraca ze szkołą językową zdejmuje z barków lektora niewątpliwy ciężar walki o klienta, gwarantuje w miarę stały dochód („w miarę”, bo terminy płatności są nierzadko ekstremalnie wydłużone), regularne zajęcia w konkretnych dniach i godzinach oraz pewność, że one się odbędą, co jest dla lektorów ważne. Przynależność do szkoły daje również możliwość wymiany zawodowych inspiracji, materiałów oraz pomysłów z innymi nauczycielami. Niestety zapewnia znacznie niższe zarobki w porównaniu do lekcji prywatnych oraz narzuca konkretne metody nauczania języka angielskiego, niemieckiego lub innego z oferty szkoły, z którymi lektor nie zawsze musi się zgadzać. Dochodzą do tego również różnego typu umowy lojalnościowe, bardzo limitujące lektora. Poza tym szkoły zatrudniają wielu lektorów i każdego z nich starają się „obdzielić” lekcjami. Czasami nie wystarcza odpowiedniej ilości godzin dla wszystkich pracowników, więc bywa, że lektor pozostaje przez jakiś czas bez kursu, a co za tym idzie - bez zarobku.

Dochody lektora zależą także od konkretnego momentu roku czy miesiąca. Nauczanie języków obcych to w dużej mierze branża sezonowa - są zatem miesiące „chude” – do których należy grudzień, kiedy to wrześniowa motywacja i zaangażowanie spada, poza tym rozpoczyna się okres świąteczny, czy czerwiec, kiedy ludzie żyją już zbliżającym się latem i wakacjami, a ładna pogoda rozleniwia i odbiera chęć do nauki. Są także miesiące „tłuste”: styczeń, luty, wrzesień i październik - związane z powiedzeniem „nowy rok, nowy ja”, kiedy to uczniowie mają wyższą motywację, by zrealizować swoje postanowienia i wreszcie rozpocząć lekcje niemieckiego od podstaw albo spróbować angielski online. To również czas, gdy wielkimi krokami zbliża się matura, zatem dobry korepetytor angielskiego czy niemieckiego jest bardzo pożądany i trudno w jego kalendarzu znaleźć wolny termin.

Tak naprawdę żaden lektor nie jest w stanie przewidzieć swoich dokładnych miesięcznych zarobków. Kursy językowe kończą się i zaczynają. Klienci pojawiają się i odchodzą. Chorują, wyjeżdżają, rezygnują. Zaczynają się wakacje, kończy się rok kalendarzowy… Grafik nauczyciela zmienia się z miesiąca na miesiąc, jest płynny, tak jak i jego dochody.

Jakie rozwiązanie jest zatem najkorzystniejsze dla lektora?

A co, jeśli istnieje platforma, z którą lektor może współpracować na wybranych przez siebie zasadach? Mam firmę – współpracuję na zasadach B2B. Nie chcę zakładać działalności – współpracuję na podstawie umowy w ramach działalności nierejestrowanej lub umowy zlecenie.

A co, jeśli istnieje platforma, gdzie lektor sam ustala swoją stawkę za lekcję, wybiera własną metodykę, tworzy autorskie kursy tematyczne, sam decyduje o terminach swojej dostępności i korzysta z zaawansowanego kalendarza przy zarządzaniu lekcjami?

A co, jeśli istnieje platforma, która promuje swoich lektorów, pomaga zdobyć nowych uczniów, z góry ustala z nimi zasady współpracy i prowadzi pełną administrację związaną z kursami?

A co, jeśli istnieje platforma, która raz w miesiącu gwarantuje lektorom płatność za przeprowadzone lekcje, słucha ich opinii, sugestii i dostosowuje się do nich, bo właśnie z myślą o nich została stworzona?

Dołącz do społeczności LingRoom

Jako Lektor


LingRoom | Marketplace korepetycji językowych

Wybierz swój sposób na nauczanie języka – lekcje indywidualne lub zajęcia online

LingRoom łączy lektorów języków obcych i uczniów poszukujących lekcji, kursów językowych, korepetycji oraz e-korepetycji (online) w całej Polsce. Lektorzy ponad 20 języków obcych oferują tematyczne kursy językowe, konwersacje, korepetycje, e-korepetycje oraz pakiety lekcji dla dzieci, młodzieży szkolnej oraz dorosłych. Zajęcia językowe LingRoom mogą odbywać się w domu, biurze, online lub w dogodnej przestrzeni miejskiej.

Lektorzy języków obcych współpracujący z LingRoom to w większości osoby z bogatym doświadczeniem w prowadzeniu lekcji indywidualnych, grupowych oraz udzielaniu korepetycji i ekorepetycji (korepetycji online). To profesjonalni lektorzy z gruntownym wykształceniem filologicznym, świetnym przygotowaniem pedagogicznym i ogromnym zamiłowaniem do języków obcych. Na platformie można znaleźć profile lektorów z Polski oraz Native Speakerów ze zweryfikowanymi kwalifikacjami w zakresie nauczania języków obcych. Każdy lektor, którego profil został oznaczony jako „zweryfikowany”, dostarczył do LingRoom kopie uzyskanych dyplomów, certyfikatów oraz świadectw, potwierdzających jego kwalifikacje w zakresie nauczania języków obcych.

LingRoom.pl to marketplace korepetycji oferujący proste i komfortowe narzędzia do nauki języków obcych. Kalendarz ucznia zsynchronizowany jest z kalendarzem lektora, dzięki czemu zmiana daty czy godziny lekcji i jej potwierdzenie nigdy jeszcze nie było tak proste. Funkcja czatu pozwala na szybki kontakt z nauczycielem. W łatwy sposób można pobierać materiały lekcyjne, dodane przez lektora. System powiadomień na bieżąco wysyła informacje o statusie lekcji za pośrednictwem SMS i/lub e-mail. W profilu dostępne są wszystkie szczegóły dotyczące zamówionych lekcji/kursów – historia oraz aktualny status na dany dzień.

Dlaczego warto zostać naszym Partnerem?

Stali partnerzy LingRoom współpracują z nami na zasadach B2B lub w oparciu o Działalność Nieewidencjonowaną. Korzystają z możliwości otrzymania przedpłaty za lekcje.
Nowi uczniowie w zasięgu jednego kliknięcia. Im wyższy poziom wypełnienia Twojego profilu, tym więcej nowych zapytań od uczniów w Twojej skrzynce! Daj się zauważyć potencjalnym uczniom, dzięki profesjonalnie uzupełnionemu profilowi i interesującej ofercie językowej.
Współpraca w oparciu o Umowę – Legalne korepetycje. Z LingRoom możesz liczyć na współpracę w oparciu o Działalność Nieewidencjonowaną, Umowę lub Własną Działalność. Wspieramy legalne korepetycje!

Uzyskaj stały dochód, dzięki comiesięcznym rozliczeniom za przeprowadzone lekcje. Przyjazna platforma do łatwego zarządzania lekcjami.

Spersonalizowany kalendarz, łatwe tworzenie kursów, zarządzanie planem zajęć i rozliczeniami, a także bezpośredni kontakt z uczniem za pośrednictwem LingroomChat.
Pełna elastyczność. To ty wybierasz, kiedy pracujesz oraz jaką stawkę chcesz zarabiać. Naszym nauczycielom dajemy także całkowitą swobodę w wyborze programu nauczania swoich uczniów, bez konieczności wypełniania zbędnej dokumentacji dot. przebiegu kursu.
Wybierz dogodny sposób nauczania. Wybierz swój własny sposób na nauczanie języka. Lekcje indywidualne, grupowe, korepetycje, a także zajęcia online np. via Skype (ekorepetycje).
W zależności od ilości przeprowadzonych zajęć, za pośrednictwem LingRoom, możesz liczyć na świetne dodatki i benefity m.in. przedpłata za kurs czy udział w zagranicznych szkoleniach podnoszących kwalifikacje.

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki