Ile zarabia nauczyciel języków obcych w 2018 r ?

Ile zarabia nauczyciel języków obcych? Sprawdź aktualne stawki 2018 r

Korepetycje z angielskiego, niemiecki online, Business English w pracy - ile zarabia nauczyciel w zależności od prowadzonych zajęć językowych?

ile zarabia nauczyciel języków obcychWedług Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (2018) miesięczne zarobki na stanowisku lektora języka obcego wynoszą ok. 3600 złotych brutto. Największą grupę stanowią osoby pracujące jako lektor języka angielskiego. Prywatne lekcje oraz korepetycje z angielskiego są najczęściej poszukiwane wśród osób uczących się języka obcego. Na pensję w granicach 2700-5000 złotych może liczyć prawie co drugi nauczyciel języka obcego. Na wynagrodzenie powyżej 4996 złotych brutto ma szansę grupa 25 procent najlepiej opłacanych przedstawicieli tego zawodu, oferujących zarówno zajęcia stacjonarne, jak i lekcje online. Natomiast około 10 procent lektorów zarabia mniej niż 2000 złotych. Najwyższe płace to zarobki rzędu nawet 8000 złotych. Czy jednak statystyki te znajdują przełożenie w rzeczywistości?

Ile zarabia nauczyciel angielskiego? Wynagrodzenie lektora języka obcego - jakie czynniki mają wpływ.

Po pierwsze, trzeba wziąć pod uwagę region zatrudnienia. Praca w Warszawie czy Krakowie wiąże się z innymi stawkami za lekcje niż praca w małych miejscowościach. Bez wątpienia stawki godzinowe lektorów pracujących w dużych miastach są wyższe, ale także większe jest zapotrzebowanie na nauczycieli języków obcych. Większe miejscowości przyciągają więcej chętnych do nauki języka obcego, zarówno dorosłych poszukujących najczęściej lektora języka angielskiego czy niemieckiego, jak również dzieci i młodzież potrzebujących korepetycji – tu również angielski i niemiecki są najbardziej popularne, gdyż są to najczęściej nauczane języki obce w szkołach, a co za tym idzie - są wybierane przez uczniów na egzaminach. Matura z angielskiego to według statystyk najpowszechniejszy wybór wśród licealistów. W konsekwencji, w dużych miastach powstaje więcej szkół językowych, oferta kursów jest bogatsza i dostosowana do różnorodnych potrzeb i zainteresowań klientów oraz wzrasta popyt na specjalistów w dziedzinie nauczania języków. Coraz bardziej popularne są również e-korepetycje czyli lekcje prowadzone online. Dla wielu uczniów to wygodniejszy i nieco tańszy wariant korepetycji. Niezaprzeczalnym plusem nauki języka obcego online jest brak ograniczeń związanych z miejscem zamieszkania. Zarówno dla lektorów, jak i dla uczniów jest to często duża oszczędność czasu i pieniędzy. Nauka angielskiego i niemieckiego online jest coraz bardziej pożądana, ale szczególnie rośnie popyt na kursy online bardziej egzotycznych języków np. chińskiego, gdyż trudniej jest znaleźć taki kurs w tradycyjnej szkole językowej, oferującej „standardowe” języki obce.

Warto przy tym pamiętać, że wysokie zapotrzebowanie na zajęcia i korepetycje językowe owocuje zwiększoną konkurencją na rynku pracy lektorów, co często wpływa na zaniżanie stawek ich wynagrodzeń. Wśród ogłoszeń lektorów angielskiego, zamieszczanych na jednym z popularnych portali (olx praca) można znaleźć oferty lekcji już od 25 zł za godzinę. Zatem, ile zarabia lektor angielskiego? Według badań stawki wahaja się od 25 zł do 110 zł za godzinę zajęć. Przed zamówieniem lekcji warto jednak sprawdzić uprawienia lektora do nauczania i jego doświadczenie. Niska cena za zajęcia językowe może wskazywać również na niskie kompetencje nauczyciela.

 

Po drugie, wysokość wynagrodzenia nauczyciela języka obcego może być uwarunkowana jego stażem pracy oraz zdobytym doświadczeniem. Najczęściej szkoły językowe wymagają od kandydatów na stanowisko lektora przynajmniej dwuletniego doświadczenia w nauczaniu. Im dłuższy staż pracy posiada nauczyciel, tym większe ma szanse na lepsze wynagrodzenie i bardziej odpowiedzialny zakres obowiązków. Jeżeli pracuje w szkole językowej, może liczyć na ambitniejsze zadania, uczniów o wysokiej pozycji zawodowej, ciekawsze kursy czy dodatkowe funkcje (np. metodyk, który sprawuje opiekę nad kadrą nauczycielską i procesem nauczania). Stawki lektorów w szkołach językowych są bardzo różne. Oczywiście duzą rolę odgrywa lokalizacja - w większych miastach moża liczyć na wyższe wynagrodzenie. Średnio stawki lektorów w szkołach językowych w 2018 roku kształtowały się na poziomie 35 - 50 zł za godzinę. 

Jeśli natomiast lektor decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności w zakresie nauczania, to doświadczenie zawodowe w tym przypadku również wpływa na jego korzyść. Wyrobiona bowiem przez lata stażu pracy renoma i opinia wśród uczniów, pomoże w przyciąganiu nowych klientów, utwierdzi pozycję budowanej przez lata marki i pozwoli wyżej wyceniać swoją pracę. Lektorzy prowadzący własną działalność, często współpracują z klientami biznesowymi, prowadząc w firmach specjalistyczne kursy językowe. Skrupulatnie zbierają rekomendacje i pochwały od swoich klientów, np. za efektywne przeprowadzenie kursu Business English, aby wykorzystać je w pozyskiwaniu nowych klientów. Tu również nadal najbardziej pożądani są lektorzy angielskiego i niemieckiego, ale coraz bardziej popularne stają się także chociażby języki skandynawskie. Zarobki lektora angielskiego prowadzącego własną firmę? Zecydowanie wyższe! Nawet 100 zł za godzinną lekcję języka biznesowego.

Po trzecie, na wysokość zarobków wpływać też może zdobyte wykształcenie. Oczywiście zawód lektora językowego może wykonywać każdy, kto biegle włada językiem obcym, posiada podstawowe umiejętności w nauczaniu i ma pasję do wykonywania tego zawodu. Nie mniej jednak, osoby, które ukończyły wyższe studia w zakresie filologii, a w szczególności lingwistyki stosowanej, są bardziej cenionymi specjalistami w dziedzinie nauczania języków obcych. Coraz większym zainteresowaniem szkół językowych cieszą się dla przykładu native speakerzy, ale od nich również wymaga się potwierdzenia kompetencji lektorskich. Dodatkowo muszą realizować program nauczania, który zwykle narzuca szkoła językowa i są zobligowani do korzystania z rekomendowanej metody nauczania języka angielskiego, hiszpańskiego czy innego języka z oferty szkoły, w oparciu o również wybrane przez szkołę podręczniki i pomoce dydaktyczne.

To oznacza, że nie każdy native speaker może wykonywać zawód lektora. Umiejętność posługiwania się językiem obcym powinna być najczęściej udokumentowana, potwierdzona uzyskanymi certyfikatami, dyplomami. Wymagane będzie w tym przypadku również przygotowanie pedagogiczne. Uczniowie często wyżej cenią sobie prywatne lekcje z native speakerem, gdyż mają kontakt z naturalnym akcentem oraz wyższą motywację do nauki, szczególnie gdy lektor nie mówi w ojczystym języku ucznia. Lekcje angielskiego z lektorem – native speakerem są odpowiednio droższe, ich ceny kształtują się w granicach 100 zł za godzinę. Pomimo tego native spekerzy nie mogą narzekać na brak ofert pracy, czy to stacjonarnej, czy online.

Gdzie najwyższe zarobki dla nauczycieli języków obcych? 

Absolwenci studiów filologicznych, chcąc wykonywać zawód lektora językowego, również muszą stale podwyższać swoje kompetencje, uczestnicząc w dodatkowych kursach dydaktycznych, czy kończąc studia podyplomowe. Te dodatkowe umiejętności nie tylko pozytywnie wpływają na kwalifikacje nauczyciela, lecz także na wysokość jego zarobków i ilość dostępnych ofert pracy.

Nie bez znaczenia pozostaje typ placówki, w której pracuje lektor. Najniższe pensje otrzymują osoby nauczające w państwowych szkołach (w publicznych placówkach najłatwiej znajdzie pracę lektor angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego), natomiast najlepiej zarabiają nauczyciele zatrudnieni w prywatnych szkołach językowych lub posiadający własną działalność, prowadzący indywidualne lekcje oraz tradycyjne korepetycje i korepetycje online (e-korepetycije).

Warto zwrócić uwagę na fakt, że lektorzy oprócz pracy w szkole językowej, dorabiają sobie, wykorzystując posiadane umiejętności językowe. Może to być udzielanie prywatnych korepetycji, wykonywanie tłumaczeń językowych czy praca wymagająca specjalistycznej znajomości języka obcego. 

Jeżeli chodzi o korepetycje, to stawka za godzinę lekcji kształtuje się przeciętnie w granicach 50 złotych (korepetycje online mogą być nieco tańsze). Kwota ta oczywiście zależy od różnych czynników, o których była mowa wcześniej. Biorąc pod uwagę dodatkowe źródła zarobku wśród nauczycieli języka obcego, trudno określić jednoznacznie widełki płacowe dla tego zawodu.

Warto pamiętać, że lektorzy języków obcych są bardzo często freelancerami. Wysokość wynagrodzenia zależeć więc będzie, w przypadku tego zawodu, od ilości zleceń i godzin pracy nauczyciela.

 


Nauczasz języków obcych? Mamy dla Ciebie pracę!
Dołącz do społeczności LingRoom

Jako Lektor

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki