5 sprawdzonych strategii dla korepetytorów języków

5 sprawdzonych strategii dla korepetytorów, jak motywować uczniów

5 sprawdzonych strategii dla korepetytorów języków obcych

Motywację można podzielić na dwa typy: wewnętrzną i zewnętrzną.

Motywacja wewnętrzna jest napędem pochodzącym od samej osoby motywowanej. Ludzie są wewnętrznie zmotywowani, gdy lubią wykonywać swoją pracę lub podoba im się to, czym się zajmują.  Natomiast motywacja zewnętrzna wywoływana jest przez innych, nasze otoczenie. Ludzie są zmotywowani, gdy chcą zdobyć nagrodę (lub dobrą ocenę) albo uniknąć kary.

Gdy ktoś posiada wewnętrzną motywację, nagradzanie/chwalenie takiej osoby może zmniejszyć jej wewnętrzną motywację, powodując, że będzie ona mniej zainteresowana procesem nauki, a tym samym zmniejszy jej wydajność. Mając na uwadze cel, który przyświeca uczącym się w trakcie nauki, lektor językowy powinien próbować motywować swoich studentów. Pomoże mu w tym kilka sprawdzonych strategii.

1. Komunikacja to podstawa

Jednym ze sposobów na zachęcenie uczniów do wewnętrznej motywacji jest rozwijanie ich sprawności komunikacyjnych w danym języku. 

Język używany jest do komunikowania się. Dlatego też uczący się danego języka powinni poczuć, że potrafią skutecznie przerodzić swoje myśli w słowa.

Oprócz technik pobudzających komunikację, uczniowie powinni odczuwać wewnętrzną potrzebę nauki języka. Innymi słowy, właśnie w tym tkwi ich wewnętrzna motywacja – jeśli chcą się porozumieć w danym języku z osobistych przyczyn. 

Im bardziej zachęcamy naszych uczniów do komunikowania się w klasie, tym bardziej będą zmotywowani. 

Warto też pamiętać, by dać studentom dużo czasu i możliwości na wypowiedzi, minimalizując przy tym czas wypowiedzi nauczyciela. 

2. Praktyczne zastosowanie umiejętności

Ludzie nie lubią robić rzeczy, które są bezcelowe. Chcą wiedzieć, że za tym, co robią, kryje się jakiś cel. 

Nauka języka w rezultacie powinna przynieść efekt, czyli możliwość praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy i wykorzystania jej w życiu.

Mając na uwadze cel, który przyświeca uczącym się, trzeba starać się opierać kurs na realiach otaczającego świata. 

Wprowadzenie realiów do nauki sprawi, że uczniowie będą bardziej przygotowani na to, co znajdą poza murami szkoły językowej. 

Przygotuj autentyczne materiały, na przykład aktualne czasopisma, popularne piosenki lub obejrzyjcie na lekcji urywek filmu, serialu, dokumentu lub wiadomości czy prognozy pogody.  Uczniowie poczują się pewniej, jeśli zapoznają się z realnymi tematami i słownictwem danego języka. 

Proces nauki jest w tym przypadku równie ważny jak efekt końcowy, ponieważ studenci już na etapie nauki mogą wykorzystywać swoją znajomość języka. Skoncentrowanie się na procesie pomaga również motywować uczniów we właściwy sposób, ponieważ nie koncentrujemy się na zewnętrznej motywacji i ocenie zdolności, a raczej podkreślamy skuteczną komunikację podczas całego procesu.

3. Element zabawy

Wprowadzanie gier i zabaw w proces nauki języka to pewny sposób na podniesienie poziomu motywacji wewnętrznej.

Kiedy studenci dobrze się bawią, są też bardziej zaangażowani w naukę. Ich motywacja będzie pochodzić od nich, a nie od lektora. 

Warto więc korzystać z mediów społecznościowych, nagrań i filmików w trakcie kursu, wprowadzać odgrywanie ról, dialogów, scenek, zachęcać uczniów do różnego rodzaju gier, mających na celu prowokowanie studentów do wypowiedzi i zwiększenie efektywności ich nauki. 

Dla przykładu: na podstawie polubień danej osoby na portalu Facebook, poproś ją o opowiedzenie o swoich hobby i zainteresowaniach, przy użyciu odpowiednich form oczywiście.
Jeśli uczymy części mowy, zaproponuj studentowi, żeby przydzielił poszczególnym częściom mowy odpowiednie kolory i zaznaczał w zdaniach lub tekstach tymi kolorami słowa.
Spróbujcie odgrywać dialogi i scenki tematyczne dotyczące wprowadzanego zagadnienia. W miarę możliwości możesz też zorganizować lekcje w odpowiednich miejscach, gdzie uczeń będzie mógł na żywo odczuć używanie nowych konstrukcji w realu.

4. Tworzenie powiązań

Bardzo ważne jest budowanie relacji z uczniami w trakcie kursu. Szczególnie jeśli uczymy międzynarodowych studentów, dla których możemy być jedynymi współrozmówcami w nauczanym języku. Nauczyciel musi starać się poznać swoich uczniów i ich poglądy, zadawać pytania dotyczące ich życia bądź opinii na pewne tematy, zachęcać do wyrażania swego zdania i dzielenia się spostrzeżeniami. Budowanie zaufania między uczącym się a lektorem może odegrać kluczową rolę w nauce języka.

5. Dbaj o opinię

Zawsze uważnie obserwuj reakcje swoich studentów. Odpowiednia ilość i jakość informacji zwrotnych jest ważna dla tworzenia właściwych relacji z uczniami. Uczący się powinni nie tylko szanować wiedzę lektora, ale także jego samego.

Nie musisz być jedynym źródłem informacji zwrotnej dla swoich uczniów. Zachęcaj ich do wzajemnej oceny i samooceny. Bierz pod uwagę uwagi studentów, ale nie zapominaj o ocenianiu także ich umiejętności. Pochwały, jak również wskazówki będą motywować uczących się.

 

Nauczasz języków obcych? Mamy dla Ciebie pracę! 
Dołącz do społeczności LingRoom

Jako Lektor


LingRoom | Marketplace korepetycji językowych

LingRoom | Marketplace korepetycji językowych

Wybierz swój sposób na nauczanie języka – lekcje indywidualne lub zajęcia online

LingRoom łączy lektorów języków obcych i uczniów poszukujących lekcji, kursów językowych, korepetycji oraz e-korepetycji (online) w całej Polsce. Lektorzy ponad 20 języków obcych oferują tematyczne kursy językowe, konwersacje, korepetycje, e-korepetycje oraz pakiety lekcji dla dzieci, młodzieży szkolnej oraz dorosłych. Zajęcia językowe LingRoom mogą odbywać się w domu, biurze, online lub w dogodnej przestrzeni miejskiej.

Lektorzy języków obcych współpracujący z LingRoom to w większości osoby z bogatym doświadczeniem w prowadzeniu lekcji indywidualnych, grupowych oraz udzielaniu korepetycji i e- korepetycji. To profesjonalni lektorzy z gruntownym wykształceniem filologicznym, świetnym przygotowaniem pedagogicznym i ogromnym zamiłowaniem do języków obcych. Na platformie można znaleźć profile lektorów z Polski oraz Native Speakerów ze zweryfikowanymi kwalifikacjami w zakresie nauczania języków obcych. Każdy lektor, którego profil został oznaczony jako „zweryfikowany”, dostarczył do LingRoom kopie uzyskanych dyplomów, certyfikatów oraz świadectw, potwierdzających jego kwalifikacje w zakresie nauczania języków obcych.

LingRoom.pl to marketplace korepetycji oferujący proste i komfortowe narzędzia do nauki języków obcych. W profilu ucznia w łatwy sposób można zamawiać lekcje / kursy / e-korepetycje u wybranych lektorów językowych. Kalendarz ucznia zsynchronizowany jest z kalendarzem lektora, dzięki czemu zmiana daty czy godziny lekcji i jej potwierdzenie nigdy jeszcze nie było tak proste. Funkcja czatu pozwala na szybki kontakt z nauczycielem. W łatwy sposób można pobierać materiały lekcyjne, dodane przez lektora. System powiadomień na bieżąco wysyła informacje o statusie lekcji za pośrednictwem SMS i/lub e-mail. W profilu dostępne są wszystkie szczegóły dotyczące zamówionych lekcji/kursów – historia oraz aktualny status na dany dzień.

Dlaczego warto zostać naszym Partnerem?

  • Stali partnerzy LingRoom współpracują z nami na zasadach B2B lub w oparciu o Działalność Nieewidencjonowaną. Korzystają z możliwości otrzymania przedpłaty za lekcje.
  • Nowi uczniowie w zasięgu jednego kliknięcia. Im wyższy poziom wypełnienia Twojego profilu, tym więcej nowych zapytań od uczniów w Twojej skrzynce! Daj się zauważyć potencjalnym uczniom, dzięki profesjonalnie uzupełnionemu profilowi i interesującej ofercie językowej.
  • Współpraca w oparciu o Umowę – Legalne korepetycje. Z LingRoom możesz liczyć na współpracę w oparciu o Działalność Nieewidencjonowaną, Umowę Zlecenie lub Własną Działalność. Wspieramy legalne korepetycje! Uzyskaj stały dochód, dzięki comiesięcznym rozliczeniom za przeprowadzone lekcje.
  • Przyjazna platforma do łatwego zarządzania lekcjami. Spersonalizowany kalendarz, łatwe tworzenie kursów, zarządzanie planem zajęć i rozliczeniami, a także bezpośredni kontakt z uczniem za pośrednictwem LingroomChat.
  • Pełna elastyczność. To ty wybierasz, kiedy pracujesz oraz jaką stawkę chcesz zarabiać. Naszym nauczycielom dajemy także całkowitą swobodę w wyborze programu nauczania swoich uczniów, bez konieczności wypełniania zbędnej dokumentacji dot. przebiegu kursu.
  • Wybierz dogodny sposób nauczania. Wybierz swój własny sposób na nauczanie języka. Lekcje indywidualne, grupowe, korepetycje, a także zajęcia online np. via Skype (ekorepetycje).
  • Dlaczego warto zostać naszym Partnerem? W zależności od ilości przeprowadzonych zajęć, za pośrednictwem LingRoom, możesz liczyć na świetne dodatki i benefity m.in. przedpłata za kurs czy udział w zagranicznych szkoleniach podnoszących kwalifikacje.
Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki