Korepetycje - autorski program nauczania języka

Jak stworzyć autorski program nauczania języka obcego?

Autorski kurs języka obcego krok po kroku nauka angielskiego online

Nauka języków obcych online cieszy się coraz większą popularnością. Liczba chętnych, by nauczyć się nowego języka również stale rośnie. Różnorodność języków, metodyk i form nauczania jest ogromna. A co za tym idzie – powstaje również wiele programów nauczania. Rada Europy stara się udoskonalać i zarazem ujednolicać programy nauczania różnych języków. Ułatwia to bowiem proces przygotowywania i planowania kursu językowego. Chcąc urozmaicić lekcje i przedstawić niestandardowe i ciekawe pomysły oraz sposoby nauczania, lektor może pokusić się o przygotowanie własnego autorskiego programu nauki języka obcego. 

Poniższe wskazówki powinny ułatwić proces planowania kursu i tworzenia programu nauczania.

Wyznacz cele kursu językowego

Przystępując do planowania kursu językowego, lektor powinien przede wszystkim określić długo- i krótkoterminowe cele nauczania. Długoterminowe cele muszą uwzględniać całościowe przygotowanie ucznia do posługiwania się językiem, z kolei krótkoterminowe skupiać się będą na rozwijaniu konkretnych sprawności językowych i ich doskonaleniu.

Cele nauczania powinny być sprecyzowane i szczegółowo opisane, ponieważ posłużą one nauczycielowi do sprawdzania postępów ucznia w nauce i trzymania się planu kursu.

Dobierz materiał dydaktyczny

Konstruując autorski program nauczania, trzeba odpowiednio wybrać treści, które chcemy przekazać, a następnie uporządkować je i sklasyfikować. W zależności od tego, czy chcemy skoncentrować się na zagadnieniach gramatycznych, czy też wolimy skupić się na konkretnych zagadnieniach tematycznych lub ćwiczeniach doskonalących wymowę, powinniśmy odpowiednio dobierać materiał dydaktyczny. 

Selekcja materiału to nie wszystko. Oprócz określenia zakresu tematycznego, leksykalnego i gramatycznego, należy wyznaczyć kolejność przekazywanych treści i odpowiednio podzielić materiał na bloki. Ważne jest, by środki przekazu odpowiadały naszym celom i założeniom. Spójność powinna dotyczyć również obranych metod nauczania.

Opisz proces nauczania języka obcego szkoła językowa

Wśród organizacyjnych aspektów, których nie możemy pominąć przy tworzeniu programu kursu, muszą się znaleźć: czas trwania i miejsce przebiegu kursu, jego nazwa, tematyka, poziom, zakres gramatyczny i leksykalny, wymagania i zadania odnoszące się do uczniów, rodzaje grup, obrana metodyka i odpowiedni materiał dydaktyczny. 

Istotnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu procesu dydaktycznego będzie to, czy program jest zależny od konkretnej metody nauczania. Od tego zależeć będzie przebieg kursu, nasze cele oraz dobór materiałów.

 

 

Programy autorskie mają wiele zalet. Przede wszystkim odzwierciedlają one indywidualne, często bardzo kreatywne, podejście lektora do procesu nauczania i jego sposoby prowadzenia zajęć dydaktycznych. Przygotowanie autorskiego programu daje mu możliwość przełożenia na rzeczywistość swojej własnej wizji kursu językowego. Należy jednak pamiętać, że prowadzący musi liczyć się z pewnymi modyfikacjami stworzonego przez siebie programu, w celu dostosowania go do potrzeb konkretnych uczniów. 

Nauczyciel, który sporządza autorski program, może swobodnie go zmieniać. Nie oznacza to jednak, że owe modyfikacje mogą być dowolne czy przypadkowe. Zawsze muszą mieć uzasadnienie dydaktyczne.

Nie ma znaczenia, czy lektor prowadzi lekcje języka angielskiego, niemieckiego, czy innego języka obcego – główne elementy programu, zawsze pozostają takie same. Oczywiście znacząco będzie różniła się zawartość, a szczególnie materiały dydaktyczne. Jeśli prowadzimy kurs niemieckiego dla dzieci, w naszych materiałach nie powinno zabraknąć piosenek, rymowanek oraz zabaw, które uatrakcyjnią lekcje z najmłodszymi. W przypadku, gdy budujemy program indywidualnego kursu Business English, na pewno dodamy do niego oryginalne materiały prasowe, ciekawostki ze świata polityki czy wywiady z ludźmi ze świata biznesu. Jeśli natomiast naszą specjalnością są korepetycje z angielskiego i chcemy przygotować autorski program „Angielski – matura”, w materiałach będą dominować standardowe pytania maturalne i na ich bazie stworzone pytania i zadania, ćwiczące umiejętności językowe niezbędne do zdania egzaminu.

Szczegółowe cele kursu językowego zawsze będą nieco inne, ale jeden główny cel zawsze pozostaje taki sam – podnieść poziom znajomości języka obcego.

 

Nauczasz języków obcych? Mamy dla Ciebie pracę!

Dołącz do społeczności LingRoom


LingRoom | Marketplace korepetycji językowych

LingRoom | Marketplace korepetycji językowych

Jestem nowym lektorem w marketplace LingRoom. Jak to działa?

a. Wybór lektora. Uczeń, korzystając z filtrów i wyszukiwarki LingRoom, znalazł Twój profil i wybrał Cię jako swojego potencjalnego nauczyciela / korepetytora.
b. Wysyłanie wiadomości poprzez Czat. Uczeń ma możliwość wysłania do Ciebie wiadomości na Czacie przed zarezerwowaniem u Ciebie lekcji, z zapytaniem o szczegóły Twojej oferty. Uczeń może zapytać o możliwość zorganizowania lekcji próbnej, która może być pomocna w określeniu poziomu biegłości ucznia i preferowanego przez niego stylu uczenia się, a także w dopasowaniu odpowiednich materiałów do kursu. Opcja lekcji próbnej zależy oczywiście od lektora.
c. Uczeń zdecydował się na wykupienie u Ciebie lekcji / pakietu lekcji / kursu tematycznego. 
d. Uczeń w Twoim publicznym profilu wybiera opcję "Zamów lekcje". Wypełnia formularz, zaznaczając liczbę i daty lekcji. 
e. Otrzymujesz powiadowmienie o nowym zamówieniu, które akceptujesz lub odrzucasz.
f. Potwierdzasz zamówienie i uczeń zostaje poproszony o dokonanie płatności. 
g. Po zrealizowaniu płatności, w kalendarzu ucznia i lektora pojawiają się zaznaczone daty lekcji w statusie "aktywny". Daty lekcji mogą być zmieniane zarówno przez lektora, jaki i ucznia, ale wymagają potwierdzenia i akceptacji obu stron. System będzie automatycznie informował lektora i ucznia o każdej propozycji zmiany terminu.
h. Teraz możesz rozpocząć swoje lekcje/korepetycje w uzgodnionym czasie i miejscu.
i. Ukończenie lekcji. LingRoom automatycznie wyśle do nauczyciela prośbę o potwierdzenie zakończenia lekcji. Jeśli lekcja przebiegła prawidłowo i uczeń nie zgłosi skargi, indywidualne konto lektora zostanie natychmiast doładowane kwotą odpowiadającą cenie lekcji (na koncie lektor będzie widział swoje wynagrodzenie brutto i netto). Nauczyciel otrzyma przelew na wskazany przez siebie rachunek bankowy za wszystkie lekcje zrealizowane w danym miesiącu rozliczeniowym.

WAŻNE:
Jeśli nie będziesz przestrzegał regulaminu i zasad działania marketplace LingRoom, nie będziesz mógł otrzymać wynagrodzenia za przeprowadzone lekcje.
Jeśli LingRoom nie otrzyma prawidłowo przygotowanych dokumentów (Podpisana umowa, rachunek lub faktura) w wyznaczonym terminie (w ciągu pierwszych 3 dni miesiąca), nie otrzymasz wynagrodzenia za swoje lekcje. Wszystkie Twoje zarobki są nadal widoczne w Twoim profilu w zakładce "Moje Finanse", a zaległą płatność możesz otrzymać w następnym miesiącu, jeśli LingRoom otrzyma od Ciebie wymagane dokumenty. LingRoom gwarantuje regularne płatności raz w miesiącu pod warunkiem dostarczenia przez nauczyciela wymaganych do tego celu dokumentów.

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki