Dominacja Lewej Czy Prawej Półkuli Mózgu

Która półkula mózgu decyduje o efektywnej nauce języka obcego?

To, jak szybko uczysz się języka obcego, zależy od dominacji lewej lub prawej półkuli mózgu.

Wielu z nas nigdy by nie pomyślało, że dominacja lewej czy prawej półkuli mózgu ma coś wspólnego z nauką języka obcego. Kiedy się nad tym zastanowić, to, w jaki sposób używamy naszego mózgu przez większość czasu, nie zależy od nas, lecz od naszych nauczycieli, korepetytorów i wszystkich tych, którzy przekazują nam informacje.

Będąc uczniem, prawdopodobnie siedziałeś na jednej z tych lekcji języka obcego, na której twój nauczyciel stał przy tablicy, tłumacząc jakąś regułę gramatyczną, co prawie sprawiło, że zasnąłeś, a następnie poprosił cię o powtórzenie tego mumbo-jumbo w języku, który brzmiał jak marsjański. Skończyłeś dzień myśląc, że czegoś się nauczyłeś. Niestety następnego dnia, gdy nauczyciel zrobił kartkówkę z tego tematu - oblałeś, podczas gdy dzieciak, który siedział za tobą (o którym myślałeś, że nigdy nie słucha na lekcji) otrzymał ocenę dobrą!

Zwykle zdarza się to co najmniej jednej osobie w klasie. Chodzi o to, że wszyscy używamy naszego mózgu inaczej, w tym również twój nauczyciel języka obcego.

Lektor uczy cię metody nauki (np.nauka angielskiego), która jego zdaniem jest najlepsza i ty przyjmujesz ją automatycznie, jako najlepszą dla siebie. Wielu naukowców twierdzi, że dzisiaj większość nauczycieli przemawia do uczniów, którzy mają silniejszą lewą stronę mózgu, ponieważ uwielbiają uczyć w uporządkowany i ustrukturyzowany sposób. Ale faktem jest, że prawa strona twojego mózgu może być silniejsza niż lewa, co oznacza, że prawdopodobnie nienawidzisz porządku i struktury, a kochasz elastyczność.

Ta osoba, o której myślałeś, że nigdy nie słucha na lekcji, może uzyskiwać lepsze oceny na testach i egzaminach z języka obcego, ponieważ w jej mózgu dominująca jest lewa półkula, która lepiej absorbuje uporządkowany styl nauczania lektora. Jeśli wiesz, jak działa twój mózg i dostosujesz sposób uczenia się w oparciu o dominującą stronę mózgu, możesz z pewnością poprawić swoje obecne wyniki w nauce. Może to spowodować znaczący wzrost twojego poziomu znajomości języka obcego, co oznacza, że będziesz o krok bliżej do swobodnego rozmawiania z rodzimymi użytkownikami języka, którego się uczysz.

Łatwiej nauczysz się języka angielskiego czy chińskiego?

Zanim przejdziemy do analizy tego, jakie strategie uczenia się powinna stosować osoba z lepiej rozwiniętą lewą czy prawą stroną mózgu, musimy najpierw zrozumieć, co oznaczają te terminy. Nasze mózgi są podzielone na dwie półkule, które nazywamy lewą półkulą i prawą półkulą. Obie są połączone grubym pasmem nerwów, które umożliwiają obu stronom wymianę informacji między sobą. Obie strony mózgu są aktywne, uzupełniają się i wspierają w pracy. nauka języka angielskiego

Dla uproszczonego podsumowania: lewa półkula zajmuje się głównie analizowaniem, logicznym myśleniem, mówieniem, pisaniem, rozumieniem; podczas gdy prawa - zajmuje się głównie przetwarzaniem obrazów, emocji i myśleniem abstrakcyjnym. Każdy z nas jednocześnie używa obu półkul – dzięki temu nasz mózg działa prawidłowo. Wykorzystujemy obie części mózgu, ale prawie każdy z nas będzie posiadał dominującą stronę mózgu i od niej będzie zależeć nasza „ręczność”. To, którą ręką w sposób dominujący będziemy się posługiwać, zależy od uwarunkowanej genetyczne aktywności lewej lub prawej półkuli mózgu.

Na marginesie, oto ciekawy fakt: wiele osób, których języki ojczyste są oparte na znakach hieroglificznych, takich jak Chińczycy lub Koreańczycy, polega na ich prawej stronie mózgu, podczas używania tego języka. Osoba posługująca się językiem angielskim lub hiszpańskim będzie bardziej polegać na lewej stronie mózgu.

Której półkuli mózgu używasz podczas korepetycji językowych?

Zarówno środowisko, w którym żyjemy, jak i nasz styl uczenia się, określają, z której półkuli mózgu korzystamy więcej. Aby sprawdzić, która półkula mózgowa jest u ciebie dominująca, zadaj sobie te pięć poniższych pytań i wybierz pierwszą lub drugą odpowiedź, która najlepiej Cię opisuje:

► 1. Jestem osobę praktyczną czy kreatywną?

► 2. Lubię, aby wszystko było zorganizowane, czy raczej mnie to nie obchodzi?

► 3. Kiedy mówię, chcę, aby moja wypowiedź była logiczna czy bardziej zależy mi na tym, aby ludzie poznali moje uczucia?

► 4. Kiedy spotykam kogoś pierwszy raz, zwykle zapamiętuję jego imię czy twarz?

► 5. Nie czuję dyskomfortu, gdy muszę rozwiązywać problem na bieżąco, czy zdecydowanie wolę poznać problem z wyprzedzeniem.

 Jeśli wybrałeś pierwszą odpowiedź trzy lub więcej razy, prawdopodobnie jesteś osobą z dominującą lewą półkulą mózgu. Jeśli wybrałeś drugą odpowiedź trzy lub więcej razy, to prawdopodobnie jesteś osobą z dominującą prawą półkulą. Wiedza o tym, która półkula mózgu jest u ciebie dominująca, pozwoli ci na maksymalne usprawnienie pracy mózgu podczas nauki nowego języka.

Efektywna nauka języka obcego

Osoba wykorzystująca bardziej lewą stronę mózgu czerpie przyjemność z myślenia samego w sobie, kocha porządek i jest bardzo dobra w analizie. Jeśli ten opis pasuje do ciebie, poniższe strategie pomogą ci w nauce nowego języka:

 • Poproś swojego lektora LingRoom o ustrukturyzowany plan lekcji lub sam zaplanuj zorganizowaną lekcję. Twoja miłość do porządku i struktury zrobi wrażenie na nauczycielu!
 • Naucz się krytycznie czytać materiały edukacyjne w obcym języku, którego się uczysz. Analizuj wybrane słowa, strukturę zdań i znaki interpunkcyjne. Spróbuj zastanowić się, w jaki sposób poszczególne elementy tekstu, wpływają na jego główną ideę. Z pewnością pokochasz to analityczne ćwiczenie, a wyciągnięte wnioski dostarczą ci wiele satysfakcji!
 • W pierwszej kolejności połóż nacisk na gramatykę, w drugiej na słownictwo. Jesteś świetny w nauce informacji technicznych.
 • Wykorzystuj logikę w nauce słownictwa. Czytając słowa na głos, spróbuj kojarzyć je z innymi słowami, które już znasz.
 • Jeśli jesteś na początkowym poziomie nauki nowego języka, spróbuj użyć swojego ojczystego języka jako punktu odniesienia. Twoje silne poczucie logiki pomoże ci połączyć podobieństwa w swoim języku ojczystym z językiem docelowym. Ta wskazówka ma zastosowanie szczególnie na początku, ponieważ przyspieszy to postępy na wczesnym etapie.
 • Wykorzystuj swoje werbalne umiejętności, gdy czytasz lub piszesz w języku obcym – czytanie na głos przyśpieszy proces nauki.

Jeśli możesz się określić jako osobę szalenie kreatywną, impulsywną, która nienawidzi porządku i jest niesamowicie pomysłowa, to znaczy, że twoja prawa półkula jest liderem. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak efektywnie wykorzystać to w procesie uczenia się języków obcych:

 • Poproś swojego lektora LingRoom o przygotowanie na wasze korepetycje scenek, polegających na odgrywaniu ról. Twoja wyobraźnia uczyni cię dobrym aktorem / aktorką i jeszcze lepszym uczniem.
 • Wykorzystaj swoją kreatywność do pisania pamiętnika i opowiadań w języku, którego się uczysz.
 • Mniej koncentruj się na technicznych aspektach języka, takich jak reguły gramatyczne, a bardziej przesuń swój punk zainteresowania na fonetykę. Naśladuj sposób mówienia swojego lektora oraz innych native speakerów.
 • Ucz się słownictwa, rysując obrazki związane ze słowami, których się uczysz i kojarząc te „gryzmoły” ze słowami. Wykorzystanie wyobraźni pomoże ci szybciej nauczyć się nowych słów.
 • Spróbuj „zapomnieć” swój ojczysty język, kiedy uczysz się nowego języka. Wykorzystaj swoją silną wyobraźnię i cofnij się w czasie do momentu, gdy znów jesteś dzieckiem i zaczynasz naukę języka (obcego) od samego początku!
 • Twórz prezentacje i projekty w języku, którego się uczysz i prezentuj je swojemu nauczycielowi. Będzie zachwycony twoimi umiejętnościami artystycznymi, a ty dużo łatwiej przyswoisz materiał językowy.

Teraz masz już podstawowe informacje o tym, jak najlepiej wykorzystać mózg do nauki nowego języka, koncentrując się na strategiach dopasowanych do sposobu, w jaki go używasz. Pamiętaj, że nie musisz być sztywny w tej kwestii. Niektóre z zaprezentowanych wyżej strategii nauki, mogą być miksowane i wykorzystywane zarówno przez osoby z dominującą lewą stroną mózgu, jak i prawą. To ty decydujesz, jaki styl nauki odpowiada ci najbardziej.

W 1981 roku naukowcy z ZSRR opracowali test, który pozwala z niesamowitą dokładnością określić dominującą półkulę ludzkiego mózgu. Różne półkule są odpowiedzialne za różne działania, myślenie i podejście do rozwiązywania problemów.
Wiedząc, która półkula jest lepiej rozwinięta, możesz wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie zawód lub najefektywniejszą metodę nauki. Rodzice mogą łatwiej określić predyspozycje i talenty dziecka, a w zależności od tego, odpowiednio ukierunkować jego edukację. 
Zanim zaczniesz test, przygotuj się:
Weź 2 kartki papieru: na jednej zapiszesz wyniki, a drugą wykorzystasz do wykonania kilku zadań. Po zakończeniu każdego zadania zaznacz wynik, zapisując go na papierze. Cały test zajmie Ci nie więcej niż 7 minut.

 • Zapleć palce obu dłoni
efektywna nauka języka angielskiego w marketplace korepetycji LingRoom

Złóż dłonie i zapleć razem palce. Który kciuk był na górze? 

Jeśli kciuk lewej ręki, zapisz na kartce literę „P”, jeśli prawej ręki - literę „L”.

To nie pomyłka. Każda półkula mózgu kontroluje przeciwną stronę ciała, dlatego jeśli dominuje prawa ręka, to jest to lewa półkula i odwrotnie.

 • Test Rosenbacha
skuteczna nauka języka niemieckiego w marketplace korepetycji LingRoom

Weź ołówek i na wysokości oczu odsuń go od siebie na długość wyciągniętej ręki, jak na zdjęciu. Teraz spójrz na czubek ołówka i najpierw zamknij jedno oko, a potem drugie. Przy zamknięciu którego oka, ołówek przesuwa się bardziej?

Jeśli przy zamknięciu prawego oka obraz przesuwa się bardziej, wówczas zapisz na kartce literę „L”, jeśli lewego - „P”. Jeśli obraz przesuwa się w takim samym stopniu, zapisz „zero”.

 • Pozycja Napoleona
efektywna nauka języka francuskiego w marketplace korepetycji LingRoom

Stań i skrzyżuj ręce na piersi, jak na zdjęciu. Która ręka jest na wierzchu? Jeśli lewa ręka - zapisz „P”, jeśli prawa - „L”.

 • Oklaski
skuteczna nauka języka hiszpańskiego w marketplace korepetycji LingRoom

Klaszcz w dłonie i zwróć uwagę na to, którą rękę masz na wierzchu.

Jeśli lewą dłoń - umieść literę „P”, jeśli prawą - litera „L”.

 • Skrzyżowane nogi
skuteczna nauka języka rosyjskiego w marketplace korepetycji LingRoom

Usiądź ze skrzyżowanymi nogami. Która noga jest na górze? Jeśli prawa - zapisz literę „L”, jeśli lewa - literę „P”.

 • Mrugnij
skuteczna nauka języka wloskiego w marketplace korepetycji LingRoom

Którym okiem mrugnąłeś? Jeśli w prawym - „L”, lewym - „P”.

 • Obrót
efektywna nauka języka czeskiego w marketplace korepetycji LingRoom

Wstań i wykonaj obrót wokół własnej osi. W którą stronę się obróciłeś? Przeciwnie do ruchu wskazówek zegara - „L”, zgodnie z ruchem wskazówek zegara - „P”.

 • Kreski
skuteczna nauka jezyka norweskiego w marketplace korepetycji LingRoom

Weź drugą kartkę papieru. Najpierw jedną potem drugą ręką, narysuj w jednej linii kilka pionowych kresek. Następnie policz je. Którą ręką narysowałeś ich więcej?

Jeśli więcej lewą ręką, zapisz literę „P”, jeśli prawą ręką zapisz literę „L”. Jeśli linii jest tyle samo, wpisz „zero”.

 • Okrąg
kuteczna nauka jezyka w marketplace korepetycji LingRoom

Narysuj okrąg dowolną ręką i zakończ strzałką. Jeśli strzałka wskazuje kierunek przeciwny do ruchu wskazówek zegara - zapisz „L”, jeśli zgodny z ruchem wskazówek zegara - „P”.

Wynik Testu:

Policz litery „L” oraz „P”. Od liczby „L” odejmij liczbę „P” i podziel wynik przez 9.

Następnie oblicz wynik:

Ponad 0,30 - całkowita dominacja lewej półkuli.

Od 0,10 do 0,30 - niepełna dominacja lewej półkuli.

Od −0,10 do +0,10 - niepełna dominacja prawej półkuli.

Mniej niż −0,10 - całkowita dominacja prawej półkuli.Autorka bloga: Agnieszka K. - lektor języka polskiego jako obcego w LingRoom

"Cześć! Are you ready to start speak Polish? I will prepare tailor made course just for you! I’m professional and experienced Polish teacher who can help you improve your language skills during effective and interesting lessons."

Przejdź do profilu lektora

 


© 2019 LingRoom

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki