Jak uczyć się nowych słówek

Jak uczyć się nowych słówek

Nauka nowych słówek, czyli kilka zdań o tym co ważne i potrzebne.

Panuje powszechne przekonanie, że szybciej lub więcej znaczy lepiej. Stosujemy je w życiu codziennym w nauce języków również. Kiedy uczymy się nowych słówek to najczęściej wypisujemy je hurtowo i staramy się zapamiętać wszystkie. Pobieżnie przechodzimy od słowa do słowa, nie zatrzymując się przy żadnym z nich na dłużej, nie skupiamy się dokładnie na kontekście. Kiedy po kilku dniach próbujemy sobie przypomnieć znaczenie wyrazu, okazuje się, że go nie znamy. Narzekamy na złą pamięć i brak talentu do języków, tymczasem nie widzimy, że powyższy proces ma wady. Możemy go udoskonalić przez wprowadzenie kilku drobnych zmian. Zawsze istotną role odgrywają niuanse i zasadne jest powiedzenie, że diabeł tkwi w szczegółach.

Zapamiętywanie słówek

Kiedy sięgam pamięcią do swojej szkolnej edukacji, system opisany powyżej stosowałam każdego dnia. Zrezygnowałam z niego, kiedy zaczęłam zawodowo wykorzystywać znajomość języków obcych. Zdecydowałam się pracować jako przewodnik miejski i tłumacz. Zauważyłam, że nowe słowa szybko wylatują z głowy i za kilka dni już ich nie pamiętam. Natomiast dla mnie istotne było, aby wyrazy skutecznie zapamiętać i w potrzebnej chwili móc użyć danego słowa, co więcej - użyć go we właściwym kontekście. Dlatego opracowałam własną metodę, która powstała pod wpływem obserwacji siebie oraz dzieci, które dopiero uczą się mówić. Dzieci uczą się poprzez zabawę, obserwację codziennych obowiązków rodziców, oglądanie bajek, słuchanie piosenek, a także przez zmysł dotyku, smaku i węchu poznając otaczający ich świat. Moja metoda wymaga nieco kreatywności i otwarcia się na nowe działania, jednak nie jest skomplikowana, a przede wszystkim dodaje kolorytu procesowi powtarzania nowych słówek.

Metoda efektywnego zapamiętywania

♦ Proszę wypisać nowe słówka, ale maksymalnie dziesięć na dany moment lub dzień. Kiedy mamy dużo więcej słów do opanowania, podzielmy je na grupy, tak aby nie przekraczać tej liczby. Pracujmy tylko z tymi słowami, które znalazły się w pierwszej grupie. Następne słowa odłóżmy na drugi etap. W naszym głównym zeszycie lub notatniku wypisujemy wyrazy jeden pod drugim, pisząc obok znaczenie w naszym ojczystym języku, tak jak do tej pory. 

♦ Później w osobnym, innym miejscu proszę napisać każde słowo powoli, litera po literze. W trakcie tego pisania zwracamy uwagę na poszczególne litery, na ich położenie względem siebie oraz połącznia z innymi literami. Następnie można te słowa napisać raz jeszcze drukowanymi literami i znów popatrzeć na każde z nich. Na pewno wiele słów napisanych starannie, nawet odręcznie zyska nowy wygląd i będą cieszyć oko, a tym samym przyciągną naszą uwagę.

♦ Następnie wypowiadamy nasze słowa na głos, możemy je powtórzyć głośno tak aby dobrze wybrzmiały w naszych uszach. Dźwięk słowa zależy z jakich liter się składa, ile jest samogłosek a ile spółgłosek. Proponuję, aby do każdego z nich dobrać osobny ton lub melodię, modulować głos tak, jak robią aktorzy w teatrze. Możemy je nawet zaśpiewać, wypowiedzieć basem lub wysokim tonem – pobawić się ich dźwiękiem.

♦ Do każdego ze słów możemy dobrać inny kolor i zakreślić je tym kolorem lub napisać je kolorową kredką czy długopisem. Tak jak w przypadku dźwięku każde słowo może być innym kolorem. Nieprzypadkowo słowo miłość kojarzy się z sercem i raczej w czerwonym lub różowym kolorze – wykorzystajmy te skojarzenia. To ma ogromy wpływ na efektywne zapamiętywanie!

Pamiętajcie również, że żadne z tych słówek nie funkcjonuje w pojedynkę, ale w otoczeniu innych słów. Dlatego, proponuję do każdego z nich ułożyć kilka zdań lub fraz i spróbować je zapamiętać. Jest to istotne, ponieważ potrzebujemy mieć kontekst, czyli fragment tekstu, w jakim to słowo może być użyte. Proponuję uczyć się gotowych fraz i zdań. Najpierw je zapisać a potem głośno powtórzyć. Można również spróbować wygooglować słówko, które chcemy zapamiętać i zobaczyć, co Google nam zaproponuje. Jakie wyrażenia lub zwroty z danym słowem pokażą się nam na ekranie. Ta metoda świetnie się sprawdza zarówno w nauce języka angielskiego czy niemieckiego, jak również języka polskiego jako obcego. 

Słownik synonimów i antonimów to również doskonałe źródło wiedzy i sposób na efektywną naukę słówek. Warto wykorzystać słownik i wypisać synonimy lub antonimy słów, których aktualnie się uczymy. W ten sposób oprócz nauki nowych słów powtarzamy również już znane. Zwykle słowo można wyjaśnić w sposób opisowy, taką formę nauki można również zastosować, aby skutecznie zapamiętać jego znaczenie.

Skojarzenia pomagają nam skuteczniej zapamiętywać nowe słówka, dlatego podczas nauki słówek proponuję przywołać w pamięci obraz lub zdjęcie, kojarzące nam się z danym słowem. Każde z nich ma inne znaczenie i niesie za sobą komunikat. Nawet w przypadku pojęć abstrakcyjnych - jak przyjaźń lub nienawiść - możemy w pierwszym przypadku wyobrazić sobie symboliczne podanie ręki lub uściśnięte dłonie i w drugim przypadku złowrogą minę, złe spojrzenie czy konflikt zbrojny.

Powyżej wymienione sposoby zapamiętywania nowych słówek pozwalają zaangażować w proces nauki wszystkie nasze zmysły. Wydawałoby się, że język odbieramy tylko za pomocą słuchu i wzroku. Jednak pamiętajcie, że opisuje on świat dookoła nas, na który reagujemy wszystkimi zmysłami. Węch, dotyk, smak mogą być również bardzo istotne w procesie uczenia się, dlatego proponuję je wykorzystać. Nawet jeśli jesteśmy przekonani o tym, że jesteśmy wyłącznie słuchowcami lub wzrokowcami i mamy wrażenie, że istnieje dla nas tylko jeden efektywny sposób zapamiętywania, to pomimo tego, zachęcam, aby angażować również inne zmysły. Jeśli jesteś lektorem języka polskiego i uczysz obcokrajowców, zaproponuj im tę metodę nauki.

Po zakończonej nauce odłóżmy słowa i materiały na bok i zróbmy przerwę na kilka lub kilkadziesiąt godzin. Jednak nie róbmy pauzy zbyt długiej i maksymalnie po kilku dniach postarajmy się wrócić do naszych notatek i sprawdzić, co zapamiętaliśmy. Aby odstęp między naszymi etapami nauki nie był zbyt długi, proponuję mieć przy sobie kartkę ze swoimi słówkami i wracać do nich tak często, jak to możliwe. Regularna nauka zawsze przynosi lepsze efekty! Przy każdej możliwej okazji możemy powtarzać nasze słowa, a na powtórkę potrzebujemy maksymalnie 15 minut. Aby nie nosić ze sobą ciężkich książek i zeszytów, zachęcam do robienia osobnych notatek na pojedynczych kartkach, które zmieszczą się wszędzie, można zabierać je ze sobą do torebki czy plecaka. W sytuacji, kiedy nasza kartka – ściąga gdzieś się zawieruszy i nie możemy jej znaleźć, to mamy przecież notatki w naszym głównym zeszycie.

Trzymajmy się powyższej metody i stosujmy ją konsekwentnie przez dłuższy czas, na przykład miesiąc. Po tym okresie sprawdźmy, ile faktycznie słów pamiętamy oraz jakie zdania lub wyrażenia potrafimy powiedzieć. Jestem przekonana, że efekty będą pozytywne, co jednocześnie zmotywuje Was do dalszej nauki języka.    

Zaprezentowana wyżej metoda może wydawać się nieco pracochłonna. Owszem, wymaga poświęcenia, kreatywności i pracy, jednak pamiętajcie, że to nie metoda jest najważniejsza, ale cel, który chcemy osiągnąć – skuteczne opanowanie języka obcego. Zachęcam zatem do praktykowania, efekty mogą Was pozytywnie zaskoczyć.


Autor bloga: Katarzyna A. - absolwentka filologii chorwackiej, licencjonowany przewodnik miejski po Krakowie i pilot wycieczek, tłumacz języka chorwackiego, a także lektor języka chorwackiego i polskiego. W pracy zawodowej posługuje się dwoma językami słowiańskimi: chorwackim i rosyjskim a także angielskim. W czasie wolnym pasjonatka folkloru i słowiańszczyzny, a prywatnie miłośniczka psów.

Przejdź do profilu lektora


© 2020 LingRoom

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki