Jak wykorzystać nowe technologie do nauki języków

Jak wykorzystać nowe technologie do nauki języków obcych?

Język obcy w życiu codziennym

Aby oswoić się z danym akicentem, warto zastanowić się, w jaki sposób wprowadzić język do rutyny w życiu codziennym. Na początek możesz przestawić przeglądarkę internetową na język, którego się uczysz, dzięki czemu wiele stron internetowych z wersjami wielojęzycznymi wyświetli się automatycznie bezpośrednio w tym języku. Użytkownik może również ręcznie zmienić język wielu popularnych witryn, takich jak Google i Facebook.

Innym sposobem na naukę przy okazji przeglądania Internetu jest instalacja rozszerzeń przeglądarki. Na przykład Readlang może przetłumaczyć dowolny tekst, wyświetlony w obcym języku i generować listy słownictwa do późniejszego przejrzenia. Świetnym narzędziem do nauki języków obcych może okazać się również usługa VPN. Dzięki niej można łatwo zmienić wirtualną lokalizację naszego urządzenia i w ten sposób korzystać z zagranicznych portali bez ograniczeń – tak jakbyśmy fizycznie przebywali w danym kraju.

Doskonałym sprzymierzeńcem do osłuchania się z żywym językiem gdy jednocześnie zajmujemy się czymś innym (sprzątanie, podróż) jest radio - umożliwia słuchanie słownictwa slangowego bez wychodzenia z domu, a także słuchanie nie tylko słuchać muzyki, ale także wywiadów, programów humorystycznych, wiadomości. W nauce języka przydatne będą nawet powtarzające się reklamy.

Aplikacje mobilne do nauki języków

Przyjemną metodą nauki języka obcego, na przykład podczas jazdy do pracy, mogą okazać się stworzone w tym celu aplikacje mobilne. Jedną z najbardziej znanych jest Duolingo. Lekcje są całkowicie bezpłatne i zostały zorganizowane w taki sposób, że użytkownik czuje się zmotywowany do pogłębiania wiedzy i umiejętności językowych.

Babbel oferuje naukę 14 różnych języków, a treść kursu została opracowana przez zespół ponad 100 nauczycieli i lingwistów. Aplikacja oferuje poziomy dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych oraz specjalizacje - gramatyczną, lekcje słownictwa, a także kursy z łamigłówkami, idiomami, wyrażeniami potocznymi i powiedzeniami. Kursy danego języka mogą być skierowane do konkretnej grupy odbiorców, na przykład „PR angielski” lub „Marketing angielski”.

Aplikacja Memrise opiera się na połączeniu technologii i wiedzy naukowej. Kursy wypełnione są tysiącami krótkich filmików z lektorami mówiącymi w swoich ojczystych językach. Dzięki temu można nauczyć się rozumieć autentyczne akcenty, jednocześnie podziwiając widoki i poznając ciekawostki innych kultur. Metoda uczenia się jest bardzo prosta: polega na powtarzaniu słówek i zwrotów, dopóki nie zostaną one zapamiętane. Każde słowo lub wyrażenie jest symbolizowane przez doniczkę. Kiedy kwiat w pełni urośnie, oznacza to, że dane słowo zostało zapamiętane.

Gymglish to krótkie, spersonalizowane i zabawne lekcje angielskiego. Każdego ranka otrzymujesz lekcję angielskiego z różnorodnymi ćwiczeniami pisemnymi i dźwiękowymi. Każda sesja trwa 10 minut i obejmują historyjkę, dialogi do wysłuchania, pytania do odpowiedzi, „mini-lekcje”, dowcipy, angielski w biznesie i różnorodne akcenty. Po wykonaniu zadań, otrzymasz weryfikację  z wynikiem za lekcję dnia, spersonalizowane wskazówki, interesujące słownictwo, skrypty plików audio i inne materiały.


Marianna Płatek - Redaktor TechWarn, strony poświęconej cyberbezpieczeństwu i technologii. Uwielbia pisać, kocha swoją niezależność. Copywriterka i tłumaczka. Podróżniczka. Freelancerka, pełna pasji dla tego, co robi.

 


© 2020 LingRoom

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki