LingRoom Blog

Który język obcy zapewni Ci wysokie wynagrodzenie? Najbardziej poszukiwane języki na rynku pracy

Business English już nie wystarczy. Jaki język obcy zapewni Ci wysokie wynagrodzenie? Najbardziej poszukiwane języki na rynku pracy ekorepetycje.

Jakich języków obcych warto się uczyć? Które z nich zapewnią dobre wynagrodzenie i wiele atrakcyjnych ofert pracy? Inwestycja w naukę języka obcego jest współcześnie niezwykle opłacalna. Może przynieść zaskakujące rezultaty, które przekładają się nie tylko na wzbogacanie naszej wiedzy i rozwój osobisty, lecz również na pomyślny rozwój kariery, wysokość wynagrodzenia i możliwości awansu.

Wraz ze wzmożeniem kontaktów handlowych Polski, postępującą globalizacją, rosnącą pozycją kraju na arenie międzynarodowej w różnych dziedzinach, wzrostem eksportu polskich usług i towarów, jak również napływem zagranicznych inwestycji, zmienił się także zakres wymaganych od pracownika kompetencji.

W szczególności wzrosły oczekiwania względem zatrudnionych, jeśli chodzi o znajomość języków obcych wykorzystywanych w nowopowstających dziedzinach oraz kontaktach biznesowych z zagranicznymi partnerami i klientami.

W ciągu ostatnich dwóch dekad dzięki zagranicznym inwestorom w Polsce powstało około półtora miliona miejsc pracy, a łączna suma inwestycji przekracza 600 mld złotych. Liczby w tym przypadku mówią same za siebie. Posiadanie przez polskich pracowników odpowiednich kompetencji językowych jest bezspornie sprawą kluczową z perspektywy rozwoju gospodarki kraju i współpracy na arenie międzynarodowej. 

Jakie języki obce wybierają Polacy?

Z badań wynika, że prawie 40 % Polaków zna przynajmniej jeden język obcy. Niestety prawie tyle samo procent obywateli nie posługuje się żadnym językiem poza ojczystym polskim. Tylko 15 % osób może pochwalić się znajomością dwóch języków obcych. W stopniu średniozaawansowanym językiem angielskim włada prawie 60% Polaków i ok. 40% - językiem niemieckim. Pozostałe języki są daleko w tyle: rosyjski (ok.10%), francuski, hiszpański i włoski. Polacy najczęściej uczą się języków obcych w szkole (głównie angielskiego i niemieckiego), ale po jej ukończeniu, tylko część z nich kontynuuje edukację językową. Sytuacja na rynku pracy oraz wymagania potencjalnych pracodawców, coraz częściej kierują ich w stronę kursów językowych. Wśród dorosłych uczniów najbardziej popularne są indywidualne lekcje z lektorem oraz zajęcia online. Najczęściej decydują się na lekcje angielskiego lub niemieckiego, a więc kontynuację kursów szkolnych. Rzadziej wybierają nowy język, którego chcą uczyć się od podstaw.

Sprawdź listę lektorów LingRoom

Popyt na ekspertów oraz doświadczonych specjalistów wzrasta w największych aglomeracjach Polski: Warszawie, Trójmieście, Poznaniu i Krakowie.

W Warszawie językiem angielskim w stopniu zaawansowanym włada prawie połowa mieszkańców, w pozostałych miastach nawet ponad 30% osób. Język niemiecki cieszy się największą popularnością wśród wrocławian, język francuski natomiast najpopularniejszy jest w Warszawie. Najmniej poliglotów znajdziemy w Katowicach, choć właśnie w tym mieście rośnie zapotrzebowanie na lekcje języka niemieckiego i angielskiego, dlatego lektorzy tych języków są tam rozchwytywani.

Nie ulega wątpliwości, że biegła znajomość języków partnerów biznesowych jest sprawą kluczową w kwestii odnoszenia sukcesów na arenie międzynarodowej, dlatego inwestycja w naukę języka angielskiego, niemieckiego czy rosyjskiego, na pewno zwróci się z nawiązką.

Języki obce, które zapewnią Ci dobre zarobki

Niekwestionowanymi liderami na rynku pracy są języki: angielski, niemiecki, francuski i hiszpański. Umiejętność porozumiewania się w tych językach jest niezmiennie niezwykle pożądana przez pracodawców.

Znajomość języka angielskiego traktowana jest przez pracodawców jako standardowa kompetencja. Natomiast, co ciekawe, 3/4 przedsiębiorców inwestujących w Polsce szuka pracowników władających językiem niemieckim. Dotyczy to głównie branż takich jak księgowość, przemysł, dystrybucja i logistyka. Firmy często gotowe są zapewnić swoim pracownikom podwyższanie kompetencji językowych i organizują w biurze grupowe lub indywidualne lekcje niemieckiego. Coraz bardziej popularny staje się także oferowany przez szkoły i platformy językowe - niemiecki online – dzięki czemu pracownicy mogą uczestniczyć w zajęciach językowych niezależnie od lokalizacji.

Nie powinny zniechęcać Polaków stopniem trudności języki takie jak czeski, litewski czy węgierski. Ciągle rośnie liczba ofert pracy dla osób znających język węgierski (głównie w finansach) lub czeski czy litewski (w handlu).

Sprawdź także: Metody Nauczania Języków Obcych. Jak wybrać odpowiednią metodę?

Łatwiejszy w przyswojeniu i stale potrzebny do kontaktów z partnerami zza wschodniej granicy jest język rosyjski. Znajomość rosyjskiego ułatwia współpracę nie tylko z Rosją, lecz również z Białorusią, Ukrainą, Gruzją, Mołdawią, Kazachstanem, Łotwą czy Estonią.

Wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów posługujących się językiem chińskim (przede wszystkim w dystrybucji i logistyce) i arabskim (gospodarka i nauka). Ze względu na ubogą ofertę tych języków w stacjonarnych szkołach językowych, kursy online rosną na popularności.

Nauka języków skandynawskich to także krok w stronę rozwoju kariery i lepszych zarobków. Szczególnie w branży BPO/SSC.

Sprawdź listę lektorów LingRoom

W zależności od stanowiska kompetencje językowe będą się różnić.

Czy bycie poliglotą zwiększa szansę na dobrze płatną pracę? Zdecydowanie! Swobodne posługiwanie się kilkoma językami biznesowymi korzystnie wpływa na pozycję pracownika na rynku pracy oraz może być wykorzystane jako ważny argument w negocjacjach płacowych - zapewnia Agnieszka Krych, współzałożycielka platformy Lingroom.pl. Angielski dla pracodawców nie wystarczy. Tymczasem specjaliści z biegłym niemieckim i jednym z języków skandynawskich będą mieli z czego wybierać na rynku pracy - dodaje.

W jakim stopniu zależna jest wysokość wynagrodzenia osób na poszczególnych szczeblach od znajomości języka obcego? Jeśli chodzi o stanowisko dyrektora, członka zarządu lub kierownika zespołu, to ich zarobki mogą być nawet dwukrotnie wyższe w zależności od tego, czy posługują się oni biegle językiem angielskim lub niemieckim. Menedżerowie i team leaderzy znający francuski lub niemiecki podobnie mają szansę na wyższe wynagrodzenia korepetycje angielski

Zobacz: Prywatne lekcje językowe vs. lekcje grupowe. Wady i zalety. Które wybrać?

W przypadku specjalistów i szeregowych pracowników różnice te są nieco mniej zauważalne, ale warto wziąć pod uwagę, że w miarę rozwoju kariery znajomość języka obcego może odgrywać kluczową rolę w kwestii zarobków.

Średnia zarobków osób posługujących się językiem arabskim, chińskim, czeskim i portugalskim jest także nieco wyższa niż w przypadku pozostałych języków obcych.

W przypadku języka rosyjskiego owa zależność jest mniej dostrzegalna. Jedynie prezesi i członkowie zarządu władający językiem rosyjskim mogą pochwalić się większymi wynagrodzeniami.

Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o rodzaj wykonywanego zawodu. Rynek specjalistów w różnych sektorach zatrudnienia stale umacnia się, co ma wpływ na wzrost zatrudnienia oraz inwestycje w pracowników posługujących się językami obcymi. kurs języka niemieckiego

Project managerowie, główni księgowi, przedstawiciele handlowi czy specjaliści ds. marketingu, HR lub kadr i płac zarobią o 70% więcej, jeśli wykażą się biegłą znajomością języka angielskiego bądź niemieckiego i drugiego języka obcego - zauważa Agnieszka Krych z LingRoom.

Większe wymagania finansowe w związku z biegłym posługiwaniem się jednym z języków obcych mogą mieć przede wszystkim pracownicy branży usług biznesowych. Przoduje w tym sektorze język niemiecki – ponad 30% zatrudnionych włada nim w stopniu zaawansowanym. Nieco ponad 20% pracowników zna język angielski.

Branża SSC/BPO otwiera najwięcej możliwości zatrudnienia dla osób znających języki obce

Rynek kandydata umacnia się w sektorze SSC/BPO głównie ze względu na deficyt pracowników posługujących się niszowymi językami. Odnotowano również wzrost ich wynagrodzeń.

Na wyższe pensje mogą liczyć także osoby zatrudnione w sektorze księgowości i obsługi klienta. Niestety ich oczekiwania płacowe są wyższe niż możliwości rynku.

Wśród zawodów, które warto wziąć pod uwagę ze względu na znajomość języków obcych, dużą popularnością cieszy się zawód: tłumacza (w szczególności w kontaktach biznesowych lub tłumaczeniach dokumentów i tekstów naukowych), lektora językowego – w szczególności lektora języka angielskiego i niemieckiego, HR menedżera w firmach nastawionych na międzynarodowe zespoły i kontrakty, pracownika socjalnego odpowiedzialnego za kontakt z obcokrajowcami.

Możliwości pracy dla osób biegle posługujących się językami obcymi otwierają też stanowiska takie jak country manager, planning manager, sales manager i wiele innych, oferowanych przez międzynarodowe firmy i organizacje. Perspektyw dla poliglotów jest wiele, dlatego wiele osób jeszcze w trakcie edukacji szkolnej i uniwersyteckiej decyduje się na dodatkowe korepetycje i indywidualne lekcje angielskiego czy niemieckiego. Kursy zdalne, a w szczególności nauka angielskiego online oraz niemiecki online są coraz częściej najpopularniejszym rozwiązaniem dla zapracowanych. Pozwalają zaoszczędzić czas i koncentrują się głównie na praktycznych umiejętnościach komunikacyjnych. Wybierają je zwykle ci, którzy są już na wyższym poziomie zaawansowania.

W związku z rozbieżnościami w oczekiwaniach płacowych kandydatów znających języki obce, pracodawcy starają się stale wzbogacać oferty pracy i oferować pracownikom szkolenia lub kursy językowe. Dlatego też stale rośnie zapotrzebowanie na lektorów najpopularniejszych języków biznesowych. Lektor angielskiego i niemieckiego oferujący kursy biznesowe ma zwykle wypełniony kalendarz po brzegi.


Uczysz się języków? Sprawdź naszą wyszukiwarkę lektorów.

Wybierz interesujący Cię język i lokalizację.

Dołącz do społeczności LingRoom

Stwórz własną ofertę regularnych oraz tematycznych kursów językowych i rozliczaj się z LingRoom na zasadach B2B lub Umowy Zlecenia.b.

dołącz jako nauczyciel Dołącz jako uczeń