Język polski dla obcokrajowców

Język polski – edukacja dzieci z Ukrainy

Język polski dla obcokrajowców – edukacja dzieci z Ukrainy

Najlepszy podręcznik dla dzieci z Ukrainy w wieku wczesnoszkolnym, który pozwoli im na szybką integrację z ich rówieśnikami w polskiej szkole. Doskonały materiał dydaktyczny dla nauczycieli języka polskiego jako obcego, uzupełniony propozycjami zabaw i gier, które z pewnością urozmaicą lekcje i zainteresują uczniów.

Nauczanie języka polskiego jako obcego jest dziedziną rozwijającą się obecnie prężniej i o wiele bardziej energicznie niż w poprzednich dekadach. Jest to oczywiście rezultatem zwiększającego się z roku na rok popytu na język polski wśród obcokrajowców. Coraz więcej cudzoziemców przybywa do Polski w celach zawodowych, biznesowych i edukacyjnych, a także w poszukiwaniu lepszego życia czy azylu.

Ukraińskie dzieci w polskich szkołach

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę rozpoczętą 24 lutego 2022 roku, do Polski napłynęło ponad dwa miliony uchodźców. W większości są to ukraińskie kobiety i dzieci, które znalazły schronienie w polskich miastach. Ogromna liczba ukraińskich dzieci została przyjęta do polskich szkół, pomimo tego, iż porozumiewają się wyłącznie w języku ukraińskim lub rosyjskim. W tej sytuacji naturalną potrzebą jest nauka języka polskiego jako obcego i organizacja profesjonalnych kursów języka polskiego, które pomogą im w integracji z polskimi rówieśnikami.

Podręcznik dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie odpowiedniego podręcznika do nauczania języka polskiego jako obcego dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, jest podręcznik Start Hop! Jest to wyjątkowa pozycja na polskim rynku, gdyż większość podręczników i materiałów do nauki języka polskiego jako obcego jest przeznaczona dla dorosłych.

Metoda zawarta w podręczniku Start Hop! wykrystalizowała się podczas dziesięciu lat nauczania dzieci polonijnych i dzieci obcokrajowców z przeróżnych kręgów kulturowych i językowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Autorka dołożyła wszelkich starań, by stworzyć podręcznik, który w pełni odpowiada potrzebom dzieci w codziennej komunikacji i poznawaniu świata w języku polskim. Podręcznik umożliwi im szybką integrację w grupie dzieci polskich oraz pozwoli na rozumienie tego, co dzieje się w polskiej szkole podczas lekcji. Autorka potraktowała język w sposób funkcjonalny, odpowiednio dobierając tematykę lekcji oraz słownictwo i struktury. Każda lekcja rozpoczyna się atrakcyjnym ilustrowanym słowniczkiem, który dzieci mogą samodzielnie odkrywać, a zagadnienia gramatyczne wprowadzane są poprzez zabawy i wesołe dialogi. Ilość i kolejność wprowadzania materiału również zostały opracowane na podstawie obserwacji szybkości i sposobu uczenia się poszczególnych grup wiekowych i szczególną łatwość z jaką dzieci przyswajają języki obce, zwłaszcza przebywając w grupie rówieśniczej i ucząc się od siebie nawzajem. W tym miejscu należy zaznaczyć, że Start Hop jest kolejną pozycją serii podręczników START dla dorosłych. Wpisując się w metodę serii, wprowadzany materiał jest odpowiednio dawkowany, a jego ilość dostosowana do możliwości przyswojenia podczas poszczególnych jednostek lekcyjnych. Wynika to z założenia, że uczeń powinien jak najwięcej wiedzy przyswoić w czasie lekcji, odtwarzając i utrwalając zdobytą wiedzę podczas kolejnych. Podręczniki przeładowane wiedzą i informacjami nie sprawdzają się niestety w pracy z dziećmi.

Nauka języka polskiego poprzez zabawę

Oprócz kwestii merytorycznych, istotną sprawą wydaje się szata graficzna podręcznika. Mając świadomość, że gwarancją atrakcyjności książki dla dzieci są odpowiednie ilustracje, podręcznik ten łączy bogatą treść z piękną oprawą graficzną. Dzięki ilustracjom stworzonym przez profesjonalnego artystę – malarza, uczniowie będą chętniej do niego sięgać, a nauka stanie się przyjemnością, nie obowiązkiem. Podręcznik dopełniają dwie pozycje: Zeszyt zabaw z dodatkowymi ćwiczeniami i naklejkami, a także Zeszyt nauczyciela zawierający metodyczne wskazówki dla nauczyciela języka polskiego oraz szeroki wachlarz gier i plansz, za pomocą których nauczyciel będzie w stanie urozmaicić zajęcia i utrwalić w atrakcyjny sposób wprowadzany materiał. Nie zapominajmy, że dzieci najskuteczniej uczą się poprzez zabawę!

Edukacja dzieci z Ukrainy w polskich szkołach

Podręcznik Start Hop! to idealny materiał dydaktyczny dla dzieci ukraińskojęzycznych, który pozwoli im w łatwy i przyjemny sposób zacząć używać języka polskiego. To świetna pomoc dydaktyczna dla nauczyciela języka polskiego, któremu zależy na szybkiej integracji ukraińskich uczniów z ich polskimi rówieśnikami.


Agnieszka K. - lektor języka polskiego w LingRoomAutorka bloga: Agnieszka K. - lektor języka polskiego jako obcego w LingRoom

"Cześć! Are you ready to start speak Polish? I will prepare a tailor-made course just for you! I’m a professional and experienced Polish teacher who can help you improve your language skills during effective and interesting lessons."

Przejdź do profilu lektora


© 2022 LingRoom

 

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki