Korepetycje językowe - Kilka prostych tricków

Kilka prostych tricków, dzięki którym poprawisz znajomość języka obcego

Kilka prostych tricków, dzięki którym nauka języka obcego będzie bardziej efektywna

Niezależnie od tego, czy uczysz się języka obcego z nauczycielem, czy próbujesz poprawić znajomość języka na własną rękę, ważne jest, abyś w pełni wykorzystał swój czas. Co możesz zrobić, aby osiągnąć wymierne rezultaty i przyspieszyć naukę? Odpowiedź jest tak prosta, jak używanie języka w prawdziwym życiu poza lekcjami. e-korepetycje.

Tak jak w każdej codziennej czynności wykonywanej przez nas, w używaniu języka obcego chodzi o regularność i powtarzalność. Ucz się poprzez proste czynności, aby ustalić dla siebie rutynę. Niech nauka języka stanie się naturalną częścią codziennego życia, a poprawa będzie zauważalna w mgnieniu oka.

#1 Mówienie

Najprostsza wskazówka brzmi: otaczaj się ludźmi, którzy potrafią mówić w tym języku. Rozmowy z native speakerami, a nawet przysłuchiwanie się ich wymowie i dialogom pomogą "zanurzyć" się w języku i szybciej zrozumieć jego strukturę oraz usłyszeć swoistą melodię. Nauka języka angielskiego.

Jest to z pewnością łatwiejsze w przypadku języków międzynarodowych, takich jak angielski lub hiszpański. Można jednak znaleźć sposoby również na mniej popularne języki. Wyjedź do kraju, w którym używany jest język, który Cię interesuje. Sieci społecznościowe mogą być również przydatne, ponieważ z łatwością możesz tam znaleźć zagranicznych znajomych z dowolnego kraju. Również tandemy językowe stwarzają wspaniałą okazję do znalezienia partnerów językowych z całego świata – można się wymieniać, np. lekcje angielskiego za lekcje niemieckiego. Warto również sprawdzić ofertę kursów językowych online. Dużo łatwiej znaleźć lektora np. języka szwedzkiego online niż w szkole językowej. Tak zwane e-korepetycje, podczas których koncentrujesz się głównie na konwersacjach, są często świetnym uzupełnieniem tradycyjnego kursu, w trakcie którego uczysz się głównie gramatyki. Lekcje online pozwalają przetestować zdobytą dotychczas wiedzę i umiejętności językowe w praktyce.

Konwersacje z osobami, które również uczą się tego samego języka, mogą być także świetnym rozwiązaniem. Próbuj rozmawiać z uczniami, którzy podobnie jak Ty starają się poprawić swoje umiejętności mówienia. Ale, jeśli na przykład uczycie się języka niemieckiego, pamiętajcie, aby unikać wypowiadania jakichkolwiek słów po polsku. Postarajcie się zrobić z tych konwersacji mały rytuał i po każdej lekcji niemieckiego, zaplanujcie krótkie spotkanie, na którym opowiecie sobie wzajemne wrażenia z zajęć wyłącznie po niemiecku. Możecie ocenić swojego lektora niemieckiego, opisać, co podczas lekcji was zainteresowało. Jakie słowa lub całe konstrukcje z języka niemieckiego zapamiętaliście. Przedyskutować tematy poruszone na lekcji lub metody nauczania języka niemieckiego zastosowane przez lektora. Takie podsumowanie na pewno utrwali zdobytą wiedzę.

#2 Pisanie

Pisanie w języku obcym może również znacząco poprawić Twoje umiejętności komunikacyjne. Kluczowym słowem w tym przypadku jest także rutyna. Pisz krótkie wypracowania, plany, maile, wiadomości, prowadź pamiętnik, zapisuj pomysły, spostrzeżenia i cytaty lub po prostu wykonuj ćwiczenia i zadania domowe w podręczniku. Niech pisanie stanie się częścią Twoich codziennych nawyków.

Twoje myślenie w danym języku rozwija się szybciej, jeśli używasz go w prawdziwych sytuacjach, mówiąc o prostych rzeczach, które są dla ciebie ważne. Pod tym względem sieci społecznościowe są niezastąpione. Możesz korzystać z czatów i forów internetowych, rozmawiać z native speakerami, komentować wydarzenia, wyrażać opinie na różne tematy, a przy tym ćwiczyć swoje zdolności językowe. Pamiętaj, aby zawsze komunikować się ze swoim korepetytorem w języku, którego się uczysz. Jeśli aktualnie uczysz się niemieckiego, wszelkie smsy, maile i inne wiadomości pisz do nauczyciela po niemiecku. I nie przejmuj się błędami! One są naturalną częścią procesu nauki języka.

#3 Słownictwo

Podobnie jak w przypadku umiejętności pisania, jeśli chodzi o wzbogacanie słownictwa, upewnij się, że wykonujesz tę czynność systematycznie. Zapisuj słowa, które są stosunkowo nowe i trudne do zapamiętania. Umieść listę takich słów w widocznych miejscach w domu i zerkaj na nią za każdym razem, kiedy ją mijasz. 

Zainwestuj w fiszki lub zrób je samodzielnie. Będziesz mógł sprawdzać wielokrotnie, czy pamiętasz wszystkie słowa, których się nauczyłeś. Jeśli jesteś wzrokowcem, to taka metoda będzie świetną strategią w doskonaleniu wiedzy językowej.

Oglądaj filmy w oryginalnym języku, którego aktualnie się uczysz. To najlepsza metoda, aby się „osłuchać”. Z pewnością wzbogacisz swoje słownictwo i poznasz naturalny akcent. Oczywiście najszerszą ofertę filmów stanowią produkcje wspierające naukę języka angielskiego, ale jest też wiele świetnych filmów, z którymi podszkolisz swój hiszpański czy francuski.

Muzyka to również świetna pomoc w nauce języków obcych. Śpiewając, szybciej zapamiętujesz nowe słowa! Uczysz się poprawnej wymowy i akcentu. Chyba każdy próbował tej rewelacyjnej metody nauki języka angielskiego czy hiszpańskiego, choć często raczej nieświadomie. Wyzwaniem jest tu nauka niemieckiego. Niestety jest to chyba najmniej wdzięczny język do śpiewania ;)

Na koniec pamiętaj: im prostsze i bardziej regularne techniki nauki języka stosujesz, tym jest ona bardziej efektywna i przyjemna.


Szukasz sprawdzonych lektorów języka obcego?

Sprawdź naszą wyszukiwarkę. Wybierz interesujący Cię język i lokalizację.

Dołącz do społeczności LingRoom

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki