LingRoom Blog

Kilka prostych tricków, dzięki którym poprawisz znajomość języka obcego

Kilka prostych tricków, dzięki którym nauka języka obcego będzie bardziej efektywna.

Niezależnie od tego, czy uczysz się języka obcego z nauczycielem, czy próbujesz poprawić znajomość języka na własną rękę, ważne jest, abyś w pełni wykorzystał swój czas. Co możesz zrobić, aby osiągnąć wymierne rezultaty i przyspieszyć naukę? Odpowiedź jest tak prosta, jak używanie języka w prawdziwym życiu poza lekcjami. e-korepetycje.

Tak jak w każdej codziennej czynności wykonywanej przez nas, w używaniu języka obcego chodzi o regularność i powtarzalność. Ucz się poprzez proste czynności, aby ustalić dla siebie rutynę. Niech nauka języka stanie się naturalną częścią codziennego życia, a poprawa będzie zauważalna w mgnieniu oka.

#1 Mówienie

Najprostsza wskazówka brzmi: otaczaj się ludźmi, którzy potrafią mówić w tym języku. Rozmowy z native speakerami, a nawet przysłuchiwanie się ich wymowie i dialogom pomogą "zanurzyć" się w języku i szybciej zrozumieć jego strukturę oraz usłyszeć swoistą melodię. Nauka języka angielskiego.

Jest to z pewnością łatwiejsze w przypadku języków międzynarodowych, takich jak angielski lub hiszpański. Można jednak znaleźć sposoby również na mniej popularne języki. Wyjedź do kraju, w którym używany jest język, który Cię interesuje. Sieci społecznościowe mogą być również przydatne, ponieważ z łatwością możesz tam znaleźć zagranicznych znajomych z dowolnego kraju. Również tandemy językowe stwarzają wspaniałą okazję do znalezienia partnerów językowych z całego świata – można się wymieniać, np. lekcje angielskiego za lekcje niemieckiego. Warto również sprawdzić ofertę kursów językowych online. Dużo łatwiej znaleźć lektora np. języka szwedzkiego online niż w szkole językowej. Tak zwane e-korepetycje, podczas których koncentrujesz się głównie na konwersacjach, są często świetnym uzupełnieniem tradycyjnego kursu, w trakcie którego uczysz się głównie gramatyki. Lekcje online pozwalają przetestować zdobytą dotychczas wiedzę i umiejętności językowe w praktyce.

Sprawdź także: Jaki język obcy zapewni Ci wysokie wynagrodzenie?

Konwersacje z osobami, które również uczą się tego samego języka, mogą być także świetnym rozwiązaniem. Próbuj rozmawiać z uczniami, którzy podobnie jak Ty starają się poprawić swoje umiejętności mówienia. Ale, jeśli na przykład uczycie się języka niemieckiego, pamiętajcie, aby unikać wypowiadania jakichkolwiek słów po polsku. Postarajcie się zrobić z tych konwersacji mały rytuał i po każdej lekcji niemieckiego, zaplanujcie krótkie spotkanie, na którym opowiecie sobie wzajemne wrażenia z zajęć wyłącznie po niemiecku. Możecie ocenić swojego lektora niemieckiego, opisać, co podczas lekcji was zainteresowało. Jakie słowa lub całe konstrukcje z języka niemieckiego zapamiętaliście. Przedyskutować tematy poruszone na lekcji lub metody nauczania języka niemieckiego zastosowane przez lektora. Takie podsumowanie na pewno utrwali zdobytą wiedzę.

#2 Pisanie

Pisanie w języku obcym może również znacząco poprawić Twoje umiejętności komunikacyjne. Kluczowym słowem w tym przypadku jest także rutyna. Pisz krótkie wypracowania, plany, maile, wiadomości, prowadź pamiętnik, zapisuj pomysły, spostrzeżenia i cytaty lub po prostu wykonuj ćwiczenia i zadania domowe w podręczniku. Niech pisanie stanie się częścią Twoich codziennych nawyków.

Twoje myślenie w danym języku rozwija się szybciej, jeśli używasz go w prawdziwych sytuacjach, mówiąc o prostych rzeczach, które są dla ciebie ważne. Pod tym względem sieci społecznościowe są niezastąpione. Możesz korzystać z czatów i forów internetowych, rozmawiać z native speakerami, komentować wydarzenia, wyrażać opinie na różne tematy, a przy tym ćwiczyć swoje zdolności językowe. Pamiętaj, aby zawsze komunikować się ze swoim korepetytorem w języku, którego się uczysz. Jeśli aktualnie uczysz się niemieckiego, wszelkie smsy, maile i inne wiadomości pisz do nauczyciela po niemiecku. I nie przejmuj się błędami! One są naturalną częścią procesu nauki języka.

Zobacz też: Chcesz nauczać języka obcego? Sprawdź, jakie musisz mieć uprawnienia

#3 Słownictwo

Podobnie jak w przypadku umiejętności pisania, jeśli chodzi o wzbogacanie słownictwa, upewnij się, że wykonujesz tę czynność systematycznie. Zapisuj słowa, które są stosunkowo nowe i trudne do zapamiętania. Umieść listę takich słów w widocznych miejscach w domu i zerkaj na nią za każdym razem, kiedy ją mijasz. 

Zainwestuj w fiszki lub zrób je samodzielnie. Będziesz mógł sprawdzać wielokrotnie, czy pamiętasz wszystkie słowa, których się nauczyłeś. Jeśli jesteś wzrokowcem, to taka metoda będzie świetną strategią w doskonaleniu wiedzy językowej.

Oglądaj filmy w oryginalnym języku, którego aktualnie się uczysz. To najlepsza metoda, aby się „osłuchać”. Z pewnością wzbogacisz swoje słownictwo i poznasz naturalny akcent. Oczywiście najszerszą ofertę filmów stanowią produkcje wspierające naukę języka angielskiego, ale jest też wiele świetnych filmów, z którymi podszkolisz swój hiszpański czy francuski.

Muzyka to również świetna pomoc w nauce języków obcych. Śpiewając, szybciej zapamiętujesz nowe słowa! Uczysz się poprawnej wymowy i akcentu. Chyba każdy próbował tej rewelacyjnej metody nauki języka angielskiego czy hiszpańskiego, choć często raczej nieświadomie. Wyzwaniem jest tu nauka niemieckiego. Niestety jest to chyba najmniej wdzięczny język do śpiewania ;)

Na koniec pamiętaj: im prostsze i bardziej regularne techniki nauki języka stosujesz, tym jest ona bardziej efektywna i przyjemna.

Szukasz sprawdzonych lektorów języka obcego?

Sprawdź naszą wyszukiwarkę. Wybierz interesujący Cię język i lokalizację.

Dołącz do społeczności LingRoom

Stwórz własną ofertę regularnych oraz tematycznych kursów językowych i rozliczaj się z LingRoom na zasadach B2B lub Umowy Zlecenia.b.

dołącz jako nauczyciel Dołącz jako uczeń