Lektor języków obcych - praca

Lektor języków obcych - jak znaleźć pracę i gdzie szukać uczniów?

Gdzie więc może znaleźć pracę nauczyciel języka obcego?

Dobry lektor języka obcego jest na wagę złota i raczej nie powinien mieć problemów ze znalezieniem pracy i chętnych do nauki uczniów. Gdzie więc może znaleźć pracę nauczyciel języka obcego i w jaki sposób powinien szukać potencjalnych uczniów? Możliwości jest wiele.

Lektor języków obcych

#1 Zdobywaj doświadczenie

Nauczyciel języka obcego powinien być specjalistą w swojej dziedzinie, aby móc nauczać innych i znaleźć pracę zgodną z oczekiwaniami. Dlatego ważne jest, by zdobył odpowiednie wykształcenie i uprawnienia do nauczania. Ale to nie wszystko. Lektor musi ciągle się dokształcać i wzbogacać doświadczenie. Często znajomość języka nie wystarczy. Dobry nauczyciel powinien potrafić umiejętnie przekazywać wiedzę, znać techniki i metody nauczania, umieć dostosować się do różnych sytuacji pedagogicznych. Kursy doszkalające, warsztaty dydaktyczne, lekcje hospitacyjne, nauczanie dorosłych i dzieci lub języka specjalistycznego – to różne formy zdobywania doświadczenia w zawodzie lektora językowego, które pomogą mu szerzej spojrzeć na wykonywaną pracę i sprawdzić, jak mógłby i chciałby wykorzystać swoje umiejętności w przyszłości.

#2 Gdzie i jak chciałbyś pracować?

Analiza zdobytych doświadczeń pomoże wyznaczyć przyszłą ścieżkę kariery. Praca z uczniami w różnym wieku, zajmującymi różne pozycje zawodowe ukierunkuje lektora na to, jaką grupę studentów wolałby kształcić. Niektórzy idealnie nadają się do nauczania dzieci, inni świetnie sobie radzą, ucząc w korporacjach i specjalizując się w biznesowych kursach języka obcego (np. Business English lub coraz częściej język polski dla obcokrajowców), jeszcze inni wolą skupić się na karierze naukowej i badaniu języka lub metod jego nauczania. Od podejścia i indywidualnych preferencji nauczyciela będzie zależało, jaką formę pracy wybierze. Wybór ten natomiast ukierunkuje go na poszukiwania pracy w konkretnych placówkach.

Najbardziej powszechnym miejscem pracy dla lektorów języków obcych są szkoły językowe. Praca w takiej szkole ma swoje wady i zalety. Szkoła pozwala lektorowi skupić się na prowadzeniu lekcji, zajmuje się sprawami formalnymi i znalezieniem nowych uczniów. Minusem pracy dla szkoły są jednak niższe zarobki lektora, ponieważ część pieniędzy trafia do szkoły.

W tej sytuacji wielu nauczycieli decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności i pozyskuje uczniów na własną rękę, prowadząc kursy bezpośrednio u klienta. Takie rozwiązanie daje także możliwość samodzielnego podejmowania decyzji oraz swobodę we wcielaniu w życie własnej wizji nauczania. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że jest to również bardziej opłacalne dla nauczyciela. Po odliczeniu kosztów prowadzenia działalności i podatku, cała opłata za lekcje trafia bezpośrednio w ręce lektora, co oznacza, że jego dochód netto jest wyższy.

Kolejną opcją znalezienia pracy jako lektor językowy jest praca w placówkach kształcących, takich jak: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, licea, a także uczelnie wyższe. Warto wziąć pod uwagę, że w tym przypadku wymagane jest specjalistyczne kierunkowe wykształcenie, pozwalające nauczać dzieci w szkołach lub wykładać na uczelni wyższej.

Alternatywnymi rozwiązaniami dla nauczyciela języka obcego mogą stać się: praca tłumacza językowego lub udzielanie prywatnych korepetycji (e-korepetyje). Nie są to jednak zajęcia wystarczające, by stanowić jedyne źródło dochodu nauczyciela, to raczej możliwości na dorabianie do pensji. Profesjonalna znajomość języka obcego umożliwia wybór spośród kilku wariantów pracy zawodowej. Przede wszystkim warto najpierw zastanowić się, jaki rodzaj nauczania jest nam bliższy i w jaki sposób moglibyśmy wykorzystać nasze umiejętności językowe.  Zbierając doświadczenie zawodowe oraz doskonaląc się w swoim fachu, zyskamy większe szanse na znalezienie pracy.

Jeśli natomiast już jesteśmy praktykującymi lektorami, to pamiętajmy, że w pozyskiwaniu nowych uczniów najlepiej sprawdzi się marketing szeptany. Najlepszą reklamą bowiem jest opinia studentów, którzy po kursie z Tobą polecą Cię znajomym lub wystawią przychylne referencje.

 

Nauczasz języków obcych? Mamy dla Ciebie pracę!

Dołącz do społeczności LingRoom

JAKO LEKTOR


LingRoom | Marketplace korepetycji językowych

LingRoom | Marketplace korepetycji językowych

Jestem nowym lektorem w marketplace LingRoom. Jak to działa?

a. Wybór lektora. Uczeń, korzystając z filtrów i wyszukiwarki LingRoom, znalazł Twój profil i wybrał Cię jako swojego potencjalnego nauczyciela/korepetytora.
b. Wysyłanie wiadomości poprzez Czat. Uczeń ma możliwość wysłania do Ciebie wiadomości na Czacie przed zarezerwowaniem u Ciebie lekcji, z zapytaniem o szczegóły Twojej oferty. Uczeń może zapytać o możliwość zorganizowania lekcji próbnej, która może być pomocna w określeniu poziomu biegłości ucznia i preferowanego przez niego stylu uczenia się, a także w dopasowaniu odpowiednich materiałów do kursu. Opcja lekcji próbnej zależy oczywiście od lektora.
c. Uczeń zdecydował się na wykupienie u Ciebie lekcji/pakietu lekcji/kursu tematycznego. 
d. Uczeń w Twoim publicznym profilu wybiera opcję "Zamów lekcje". Wypełnia formularz, zaznaczając liczbę i daty lekcji. 
e. Otrzymujesz powiadowmienie o nowym zamówieniu, które akceptujesz lub odrzucasz.
f. Potwierdzasz zamówienie i uczeń zostaje poproszony o dokonanie płatności. 
g. Po zrealizowaniu płatności, w kalendarzu ucznia i lektora pojawiają się zaznaczone daty lekcji w statusie "aktywny". Daty lekcji mogą być zmieniane zarówno przez lektora, jaki i ucznia, ale wymagają potwierdzenia i akceptacji obu stron. System będzie automatycznie informował lektora i ucznia o każdej propozycji zmiany terminu.
h. Teraz możesz rozpocząć swoje lekcje/korepetycje w uzgodnionym czasie i miejscu.
i. Ukończenie lekcji. LingRoom automatycznie wyśle do nauczyciela prośbę o potwierdzenie zakończenia lekcji. Jeśli lekcja przebiegła prawidłowo i uczeń nie zgłosi skargi, indywidualne konto lektora zostanie natychmiast doładowane kwotą odpowiadającą cenie lekcji (na koncie lektor będzie widział swoje wynagrodzenie brutto i netto). Nauczyciel otrzyma przelew na wskazany przez siebie rachunek bankowy za wszystkie lekcje zrealizowane w danym miesiącu rozliczeniowym.

WAŻNE:
Jeśli nie będziesz przestrzegał regulaminu i zasad działania marketplace LingRoom, nie będziesz mógł otrzymać wynagrodzenia za przeprowadzone lekcje.
Jeśli LingRoom nie otrzyma prawidłowo przygotowanych dokumentów (Podpisana umowa, rachunek lub faktura) w wyznaczonym terminie (w ciągu pierwszych 3 dni miesiąca), nie otrzymasz wynagrodzenia za swoje lekcje. Wszystkie Twoje zarobki są nadal widoczne w Twoim profilu w zakładce "Moje Finanse", a zaległą płatność możesz otrzymać w następnym miesiącu, jeśli LingRoom otrzyma od Ciebie wymagane dokumenty. LingRoom gwarantuje regularne płatności raz w miesiącu pod warunkiem dostarczenia przez nauczyciela wymaganych do tego celu dokumentów.

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki