Miłość w obcym języku – jak działają wielojęzyczne

Miłość w obcym języku

Miłość w obcym języku – jak działają wielojęzyczne związki

couple-smiling-and-talking-język-miłości-LingRoom-blogWszyscy wiemy, że istnieje coś takiego, jak „język miłości”, który czasem nie potrzebuje żadnych słów. Ale co jeśli chcemy zwerbalizować naszą miłość, a nasza druga połówka mówi w innym języku? A co wtedy, gdy dwoje zakochanych ludzi mówiących różnymi językami, komunikuje się w trzecim języku – np. angielskim?  Cóż, związek z pewnością staje się bardziej interesujący, ale może też stać się trudniejszy i bardziej wymagający. To wcale nie oznacza, że lepiej zrezygnować z miłości!

Poniżej prezentujemy kilka wskazówek dla wielojęzycznych zakochanych par!

  • Komunikacja

Tak, naprawdę! Słyszeliście to już wcześniej, ale to prawda - komunikacja jest ważna, zwłaszcza w relacjach, w których angielski nie jest pierwszym językiem. Przecież nieporozumienia mogą pojawić się bardzo łatwo (patrz punkt 2), a możliwość ich otwartej dyskusji jest kluczowa dla wzajemnego zrozumienia. Bariera językowa może również oznaczać, że niektóre żale czy pretensje pozostają niewypowiedziane, ponieważ kłótnie w języku obcym mogą być po prostu zbyt trudne i męczące. Zrób dodatkowy wysiłek i otwarcie omawiaj wszelkie problemy, które możesz mieć, aby nie dopuścić do tego, by sprawy zbytnio się skomplikowały przez niedopowiedzenia.

  • Śmiech

Niezależnie od tego, czy uczysz się języka angielskiego, czy oboje dobrze znacie ten język, nieporozumienia mogą się zdarzać. Do pomyłek może dojść bardzo łatwo - wystarczy pomyśleć o słowach takich jak „embarrassed” po angielsku i „embarazada” po hiszpańsku. Te dwa słowa wyglądają i brzmią bardzo podobnie i prawdopodobnie oznaczają to samo, prawda? Nie, nieprawda! Te dwa słowa oznaczają kompletnie różne rzeczy - pierwsze oznacza „być zakłopotanym”, a drugie oznacza „być w ciąży”! Sztuką jest zaakceptować, że nieporozumienia się zdarzają i nauczyć się z nich śmiać, to na pewno wzmocni waszą miłość.

  • Bądźcie ciekawi swojego partnera

Im lepiej rozumiesz kulturę swojego partnera, tym łatwiej będzie ci patrzeć na wzajemne nieporozumienia. Niezależnie od tego, czy twoja druga połówka zaprasza cię na Boże Narodzenie w kompletnie nowym kulturowym wydaniu (spróbuj sprawdzić w Google hasło: Krampus) lub prezentuje ci nowego artystę, akceptacja tego zaproszenia z pewnością złagodzi wszelkie potencjalne tarcia w waszym związku. Nie bój się poznać bliżej swoją miłość.

► Przeczytaj także: Przełamywanie barier językowych
  • Bądźcie elastyczni i wyrozumiali

Pomimo tego, że oboje używacie tego samego języka, możecie mieć różne style komunikacji, do których musicie się po prostu przyzwyczaić. W niektórych kulturach komunikacja pośrednia jest misterną, skomplikowaną mową, która wymaga „czytania między wierszami”. W innych miejscach świata komunikacja opiera się na efektywności przekazu informacji, a bycie szczerym i mówienie wprost jest podstawą. Te różne style komunikacji mogą również wpływać na relacje i budzić różne emocje. Dla jednego z partnerów wybrany typ komunikacji może się okazać zbyt bezceremonialny i bezpośredni – wręcz zimny, kiedy dla drugiego jest po prostu otwarty i szczery. Kluczem jest tutaj pozostanie otwartym i elastycznym!

  • Bądźcie cierpliwi

Na wstępie zaakceptujcie kilka przeszkód, które mogą pojawić się na waszej drodze. Niezależnie od tego, czy macie różne style konwersacji, czy po prostu nie wiecie, jak się kłócić po angielsku, bądźcie cierpliwi wobec siebie. Dostosowanie się do mówienia na co dzień trzecim językiem oraz zrozumienie różnic wynikających z waszego pochodzenia, zajmie trochę czasu. Nie zapominajcie, że połączyło was wyjątkowe uczycie, jakim jest miłość i warto o nie zawalczyć.

  • Bawcie się!

Ostatecznie, wielojęzyczne relacje są niezwykle wzbogacające i ekscytujące. Miłość daje też olbrzymią motywację i siłę do działania! Dzięki takiej relacji, nie tylko możesz lepiej zrozumiesz swoją kulturę i poznać nową kulturę za pośrednictwem swojego partnera, ale także nauczyć się nowego języka lub znacznie wzmocnić swoje dotychczasowe umiejętności językowe. Wygląda na to, że miłość w obcym języku to same plusy, prawda?

 

Agnieszka K. - lektor języka polskiego w LingRoomAutorka bloga: Agnieszka K. - lektor języka polskiego jako obcego w LingRoom

"Cześć! Are you ready to start speak Polish? I will prepare a tailor-made course just for you! I’m a professional and experienced Polish teacher who can help you improve your language skills during effective and interesting lessons."

Przejdź do profilu lektora


© 2019 LingRoom

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki