Nauczanie języka angielskiego dla biznesu

Język angielski dla biznesu - 3 rzeczy, o których musi pamiętać lektor

Kurs języka angielskiego w firmie, czyli Business English w czystej formie

Może się wydawać, że nauczanie języka angielskiego w biznesie wymaga specjalnych kwalifikacji i doskonałego rozumienia biznesu w ogóle. Niekoniecznie. Nawet nauczyciele bez specjalistycznego doświadczenia i kwalifikacji związanych z biznesem, z powodzeniem prowadzą lekcje języka angielskiego dla odnoszących sukcesy biznesmenów, studentów biznesu na uczelniach wyższych oraz przyszłych przedsiębiorców, dla których biznesowy język angielski jest niezbędny w rozwoju kariery. Wystarczy, że umiejętnie przygotują się do kursu, bazując na dotychczasowym doświadczeniu i poszerzając je o specjalistyczne słownictwo, zwroty i definicje oraz wykorzystując następujące wskazówki.

#1 Poznaj oczekiwania uczniów

Wszyscy uczniowie mają określone cele i oczekiwania wobec kursu języka angielskiego, ale są one szczególnie sprecyzowane w przypadku studentów Business English. Niezależnie od tego, czy ich cel jest wymuszony przez firmę lub pracodawcę, czy też przez nich samych.

Wymagania i oczekiwania względem kursu będą podobne: podszlifować swój angielski w zakresie języka biznesowego na tyle dobrze, by lepiej wykonywać swoją pracę, łatwiej nawiązywać i utrzymywać kontakty z międzynarodowymi klientami lub współpracownikami, ubiegać się o awans lub podwyżkę, a w niektórych przypadkach po prostu zachować swoją posadę. Aby osiągnąć te cele, potrzebują określonej wiedzy i umiejętności. W zależności od potrzeb, podczas kursu Business English nacisk będzie kładziony na doskonalenie poszczególnych sprawności językowych. Może to być na przykład: poprawienie jakości przygotowywanej korespondencji biznesowej lub dokumentacji firmowej wewnętrznej i zewnętrznej, wzmocnienie umiejętności prezentacyjnych przez wzbogacenie słownictwa i osiągnięcie pewnej swobody wypowiedzi, wprowadzenie specyficznego dla danej branży słownictwa, przećwiczenie słownych konwenansów, wykorzystywanych podczas spotkań biznesowych oraz wszelkich formalnych zwrotów grzecznościowych. Dokonując analizy potrzeb, dowiedz się jak najlepiej dopasować program kursu i metody prowadzenia zajęć do oczekiwań studentów.

#2 Łączenie zagadnień gramatycznych z tematami biznesowymi znacznie przyspiesza proces uczenia się języka

Nauka języka angielskiego biznesowego nie może się obejść bez przyswojenia podstawowych zagadnień gramatycznych. Dużo łatwiej nauczyć się ich, używając gotowych konstrukcji osadzonych w kontekście biznesowym. Bazując na realnych przykładach z zakresu działalności firmy, dobrze jest wprowadzać na lekcje angielskiego powiązane z nimi ćwiczenia i zadania językowe. Warto uświadamiać uczniów, iż używanie przez nich poprawnych konstrukcji językowych w połączeniu z bogatym słownictwem i nienagannym akcentem, buduje ich profesjonalną wypowiedź, a co za tym idzie pozytywne relacje biznesowe ze współpracownikami, klientami czy mediami. Wszyscy znają starą prawdę: „Jak Cię widzą (i słyszą), tak Cię piszą. Wizerunek w świecie biznesu jest bardzo istotny i należy o niego dbać, również poprzez prezentowanie wysokiego poziomu kompetencji językowych.

 

 

Ucząc Business English, pamiętaj, by przemycać konstrukcje gramatyczne w nawiązaniu do tematyki biznesowej z rozszerzeniem na daną branżę i stanowisko danego ucznia. W ten sposób będzie mu łatwiej zrozumieć zasady rządzące się językiem angielskim i odwzorowywać je w codziennym, naturalnym środowisku biznesowym.

  • Jeśli uczysz formalnych zwrotów i form grzecznościowych używanych w języku biznesowym, używaj tych samych konstrukcji, zwracając się do swojego ucznia w waszej codziennej komunikacji, zarówno mówionej, jak i pisanej. W ten sposób uczeń przyzwyczai się do tej formy komunikacji, która stanie się dla niego naturalna i nie popełni faux pas podczas spotkań biznesowych; Nauczając konstrukcji gramatycznych i odpowiednich form, spróbuj naturalnie wplatać je w dialogi lub teksty dotyczące życia firmowego, spotkań biznesowych, raportów, oficjalnych maili itd. Słownictwo warto też dostosować do specyfiki działalności firmy; Wprowadzając nowe zagadnienia gramatyczne, takie jak np. czasy czy aspekty, poproś ucznia, żeby opowiedział o konkretnej sytuacji biznesowej w odpowiednim czasie lub aspekcie - koniecznie musi to być sytuacja osadzona w realiach biznesowych jego firmy. Studenci, którzy chcą doskonalić biznesową odmianę języka angielskiego, na pewno uznają takie zadania za bardziej przydatne niż lekcje angielskiego skupiające się na sytuacjach z ich życia codziennego.

#3 Korzystaj z różnych materiałów i źródeł

Wybór odpowiedniego podręcznika do nauki Business English jest bardzo istotny, ale każdy tego typu kurs musi wykorzystywać znacznie więcej materiałów uzupełniających. Korzystanie z oryginalnych źródeł, takich jak artykuły prasowe, raporty, nagrania video prezentujące analizy, prognozy itp., pomoże stworzyć bardziej realistyczne środowisko dla uczniów. W dzisiejszych czasach środowisko biznesowe zmienia się tak szybko, że może się okazać, że niektóre informacje zawarte w podręcznikach są już nieaktualne (a nawet śmieszne) albo są nieodpowiednie dla konkretnych uczniów (lub po prostu nudne).  Nawet jeśli korzystasz z podręcznika jako bazy, dodaj trochę autentyczności do każdej lekcji angielskiego, korzystając z łatwo dostępnych źródeł zewnętrznych. Używaj gazet, czasopism, dzienników branżowych, tekstów technicznych, zasobów Internetu, ulotek, broszur, informacji firmowych, radia i telewizji.

Twoi uczniowie na pewno docenią możliwość wykorzystywania autentycznych informacji, które są nie tylko aktualne, ale również istotne dla ich działalności i ciekawe. 

Z racji tego, iż wielu uczniów biznesowych cierpi na ciągły brak czasu i napięty grafik, warto zaproponować im jako opcję - lekcje angielskiego online. Taka forma kursu pozwoli im uczestniczyć w lekcjach nawet wtedy, gdy przebywają w podróży służbowej. Angielski online to również świetna możliwość ćwiczenia umiejętności konwersacyjnych, które można później wykorzystać podczas firmowych telekonferencji.

Nauczasz języków obcych? Mamy dla Ciebie pracę!

Dołącz do społeczności ponad 1 tys. lektorów LingRoom

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki