Korepetycje - Jak poprawić gramatykę uczniów

Korepetycje językowe - jak poprawić gramatykę uczniów?

Nauczanie języka obcego wymaga od lektora rozwijania poszczególnych sprawności językowych swego ucznia. W zależności od typu kursu i podejścia studenta, niektóre sprawności mogą wymagać więcej praktyki. 

Poprawność gramatyczna jest istotnym elementem w procesie nauki języka obcego. Niestety może stanowić także największą trudność dla uczących się. Aby przekonać uczniów o ważności gramatyki, a zarazem wprowadzać ją "bezboleśnie", warto pamiętać o kilku czynnikach ułatwiających nam ten proces.

Zwróć uwagę na to, co Twoi uczniowie już wiedzą

Jeśli uczysz swoich uczniów gramatyki na konkretnym poziomie według podręczników, może się okazać, że to nieodpowiednia metoda. Niektóre lekcje gramatyczne mogą być bowiem nieco bardziej zaawansowane niż to, z czym studenci mogliby się zmierzyć. Jeśli wprowadzasz materiał, który jest zbyt łatwy, uczniowie będą się nudzić. Jeśli natomiast nauczasz materiału, który jest zbyt trudny, studenci mogą poczuć się przytłoczeni nadmiarem informacji i zniechęceni kontynuowaniem kursu.

Ile powinieneś zarabiać? SPRAWDŹ SWOJE ZAROBKI Jedyny w Polsce kalkulator zarobków dedykowany nauczycielom języka obcego.

Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest dopasowanie zagadnień gramatycznych nie tylko do tematyki i specyfiki lekcji, ale także do poziomu konkretnego studenta, z uwzględnieniem jego potrzeb, umiejętności i zdobytej wiedzy.  

Zwróć uwagę na to, w jaki sposób uczą się Twoi uczniowie

Odpowiednią strategią nauczania gramatyki będzie upewnienie się, w jaki sposób Twoi uczniowie przyswajają wiedzę i jaki styl nauki preferują. Niektórzy są wzrokowcami, inni słuchowcami, jeszcze inni uczą się kinestetycznie. Na przykład, jeśli robisz notatki na tablicy lub odnosisz się do rzeczy zapisanych w podręczniku, włączasz aspekty wizualne do lekcji. Słuchanie nagrań, konwersacje lub wprowadzenie materiału, ograniczając się do wypowiedzi ustnych, może okazać się dobrym rozwiązaniem dla słuchowców.

Dowiedz się więc, czy studenci wolą materiały audio czy wideo, a może preferują gry i role play. Najlepsze lekcje zawierają wszystkie te elementy. W miarę możliwości postaraj się uwzględniać różne potrzeby uczących się. A nowy materiał gramatyczny odpowiednio przekazany przyniesie nie tylko korzyści, ale i przyjemność z uczenia się.

Struktury gramatyczne w praktyce

Jednym z najlepszych sposobów na zmotywowanie klasy jest pokazanie uczniom do czego potrzebują gramatycznych struktur, których się akurat uczą. Uświadomienie uczniom potrzeby używania poprawnych gramatycznie wyrażeń ułatwi wprowadzanie materiału oraz jego przyswajanie przez uczących się.

Dobrym sposobem jest danie możliwości studentom do samodzielnego odkrycia reguł gramatycznych, które znajdują w tekście. Taka metoda pomaga szybciej zrozumieć i zapamiętać zagadnienie. Jeśli chodzi o styl, to nie poprzestawaj na ćwiczeniach z podręcznika polegających na wpisywaniu poprawnej formy gramatycznej. Daj uczniom szansę na praktykę poprzez różne ćwiczenia, gry, rozmowy, wykorzystaj autentyczne teksty, nagrania, filmiki, piosenki, w których mogliby prześledzić wprowadzany materiał gramatyczny.

Przykładowe ćwiczenia na utrwalenie materiału

  • Odpowiadanie pytaniem na pytanie – ćwiczenie, które pozwala sprawdzić poprawność zadawania pytań w danym języku, używania odpowiedniego szyku zdania i zaimków pytających. Polega ona na tym, że uczniowie po kolei między sobą bądź wraz z nauczycielem rozmawiają przy użyciu wyłącznie zdań pytających.
  • Opisz swoje plany i postanowienia noworoczne: świetny sposób na dryl czasowników w czasie przyszłym. Uczniowie mogą zapisać swoje marzenia i postanowienia na nowy rok, używając odpowiednich form czasu przyszłego. Mogą także po prostu opowiedzieć o nich lub porównać z odpowiedziami pozostałych uczniów lub lektora.
  • Kurs kulinarny: uczniowie opisują proces przygotowania jakiegoś dania. Wydają polecenia i mówią, co trzeba zrobić po kolei według przepisu, używając przy tym trybu rozkazującego (np.: wlej, pokrój, dodaj, pomieszaj).
  • Opowiedz historię z dzieciństwa – daje możliwość przećwiczenia czasowników w czasie przeszłym.
  • Nauczając języka, w którym występuje deklinacja rzeczownika i przymiotnika, możemy zagrać w grę "Co zabierzesz ze sobą na wakacje?". Polega ona na tym, że każdy po kolei zapisuje, co spakuje do walizki. Uczniowie wymieniają przedmioty w odpowiedniej formie rzeczownika.

Pamiętajmy, że gry i ćwiczenia językowe warto powiązać z doświadczeniem i życiem ucznia. Emocjonalne podejście do nauki gramatycznych struktur zdecydowanie ułatwi proces zapamiętywania.


Nauczasz języków obcych? Mamy dla Ciebie pracę!

Dołącz do społeczności LingRoom

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki