Gry językowe na korepetycjach językowych

5 najlepszych gier na korepetycje z angielskiego i nie tylko

Gry językowe jako doskonałe urozmaicenie lekcji języka obcego

Każdy lektor, niezależnie od tego, czy prowadzi lekcje języka angielskiego, niemieckiego, polskiego czy innego języka obcego, dąży do tego, by jego zajęcia były ciekawe, odpowiednio nasycone i niemonotonne. Interesująca lekcja to ogromny plus zarówno dla kursanta, jak i dla samego lektora, który po raz kolejny omawia ten sam temat. Oczywiście każdy korepetytor ma opracowanych wiele sposobów na urozmaicanie zajęć i utrwalanie wiadomości w atrakcyjny sposób. W poniższym artykule chciałabym podzielić się z Wami swoimi odkryciami dotyczącymi gier karcianych i planszowych, funkcjonujących na rynku, które posiadamy w domu i które dostarczają nam rozrywki podczas spotkań ze znajomymi, a możemy je również wykorzystać jako fajną metodę nauczania języka. Wystarczy nieznacznie zmienić instrukcje, wprowadzić parę innowacji i mamy doskonały materiał na zajęcia, który możemy na dodatek wykorzystywać na różne sposoby!

#1 Kości Opowieści

Niezastąpione w pracy lektora są Kości opowieści, czyli Story Cubes. Obecnie w sklepach możemy znaleźć kolejne części tej popularnej gry, między innymi Podróże, Bajki, Medycyna, Sport, a nawet Muminki i Gwiezdne wojny. Każde opakowanie zawiera dziewięć kości, a na każdej z nich znajduje się rysunek. Gra polega na rzucaniu kośćmi i układaniu historii na podstawie obrazków, które nam pokażą. Wspaniała gra aktywująca całą grupę kursantów tworzących wspólną opowieść… i jednocześnie trenujących formy czasu przeszłego, czy aspektu! Niebieski wariant Kości opowieści to cały zbiór przeróżnych czasowników, na podstawie których można pobawić się koniugacjami, trybami i czasami.

► Metoda Silent Way. Jak wykorzystać w nauczaniu uczniów?

                       
                                                   Kości opowieści blog LingRoom

#2 Taboo

Kolejną grą językowa, która pojawia się u mnie często zarówno podczas spotkań towarzyskich, jak i lekcji jest Taboo, czyli zbiór ponad stu kart. Na każdej z nich znajdują się cztery słowa, które trzeba zdefiniować w taki sposób, by uczestnicy gry jak najszybciej odgadli, o jakie słowo chodzi. Jednak, przy każdym wyrazie znajduje się pięć słów tabu, których użycie podczas definiowania jest zabronione. Kursant musi poradzić sobie bez nich, wysilając umysł w poszukiwaniu synonimów, stosując różne techniki opisu, jednym słowem chwytając się wszystkich możliwych sposobów przedstawienia wybranego wyrazu. Jest to ulubiona zabawa praktycznie wszystkich moich uczniów, rozwijająca zdolność radzenia sobie w trudnych sytuacjach komunikacyjnych. Wprowadzoną przeze mnie innowacją jest zadanie polegające na zdefiniowaniu wyrazu, przy użyciu wszystkich słów z grupy „tabu”, co również wymaga dużego wysiłku. W zależności od wprowadzanego słownictwa, możemy stworzyć własne karty i wykorzystywać je na wszystkich poziomach nauczania, niezależnie od tego, czy prowadzimy korepetycje z angielskiego, nauczamy polskiego jako obcego, czy też udzielamy lekcji niemieckiego. Każdy lektor może stworzyć własną talię kart językowych w zależności od potrzeb!

                                                                            

#3 Gra 5 sekund

Równie często pojawia się na moich zajęciach gra 5 sekund. Na załączonych do gry kartach znajdują się polecenia: „Wymień trzy rzeczy na literę „M”, „Wymień trzy rzeczy, które są zielone”, „Wymień trzy instrumenty muzyczne”, „Wymień trzy rzeczy, które znajdują się w mieście” itp. Kart jest wiele, a polecenia robią się coraz bardziej skomplikowane. Według instrukcji na odpowiedź mamy tylko 5 sekund, jednak nie polecam trzymać się tej zasady podczas lekcji języka obcego. Naturalnie, kursant powinien mieć więcej czasu na odpowiedź. Oczywiście również i przy okazji tej gry warto wprowadzić własne karty, opracowane w oparciu o materiał wprowadzany na poszczególnych zajęciach. Ja zwiększam również liczbę trzech rzeczy, które trzeba wymienić, do pięciu. Grę wykorzystuję na każdym poziomie nauczania jako rozgrzewkę – powtórzenie, bądź wesołe zakończenie zajęć utrwalające zdobytą wiedzę językową.

.

                                                                                          

#4 Dixit

Następną grą językową, o której chciałabym tu wspomnieć jest Dixit. Myślę, że większość z Was zna tę serię baśniowych, fantazyjnych obrazków umieszczonych na kartach. Każdy z graczy otrzymuje tyle kart, ilu jest uczestników zabawy. Zadaniem każdego uczestnika jest wypowiedzenie słowa lub zdania, które kojarzy mu się z rysunkiem zamieszczonym na karcie. Następnie kładzie tę kartę na stół, obrazkiem do dołu. Inne osoby biorące udział, muszą wybrać kartę, która najbardziej odpowiada wypowiedzianemu słowu/zdaniu. Następnie wszystkie karty są tasowane i rozkładane na stole obrazkami do góry. Zadaniem graczy jest ustalenie, która karta była tą pierwszą. Według instrukcji głosowanie odbywa się w milczeniu. Jednak podczas lekcji językowej… kursanci rozpoczynają dyskusję! Trenując jednocześnie konstrukcje, które wprowadziliśmy wcześniej podczas zajęć. Moim zdaniem… Według mnie, Uważam, że… Nie zgadzam się z…

#5 Mafia

Warto również zwrócić uwagę na gry językowe oparte na kryminalnych historiach, takie jak Cluedo czy Mafia, podczas których kursant jest zmuszony do wyrażania swoich opinii i sądów, by poprawnie wskazać sprawcę zbrodni, uzasadniając swój wybór i dobrze się przy tym bawiąc.

Gry językowe na lekcji języka obcego to świetna zabawa i skuteczna nauka

Przedstawiłam zaledwie kilka przykładów, ale mam nadzieję, że udało mi się udowodnić, ile możliwości w nauczaniu języków obcych dają nam gry, które mamy często pod ręką. Wierząc w Waszą kreatywność i inwencję twórczą, sugeruję, by przejrzeć te wszystkie pudełka zalegające w domu i urozmaicić lekcje, wprowadzając dopasowane do tematyki popularne zabawy. Tego typu gry świetnie sprawdzą się zarówno podczas zajęć indywidualnych, jak i grupowych. Niestety nie sprawdzą się tak dobrze, jeśli prowadzimy zajęcia online (e-korepetycje) czy firmowe kursy Business English, ale z pewną dozą kreatywności na pewno można znaleźć jakiś sposób na wprowadzenie chociaż ich elementów. Zawsze warto być otwartym na niekonwencjonalne metody nauczania języka (angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego… obcego!) i urozmaicać swoje korepetycje, kursy, lekcje biznesowe – uczniowie z pewnością to docenią.


Nauczaj na swój sposób - indywidualnie czy przez Skype!

Załóż bezpłatny profil lektora i zacznij zarabiać z Lingroom.pl

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki