Rozpoczynasz naukę języka obcego? LingRoom blog

20 wskazówek, jak zwiększyć językową pewność siebie

Rozpoczynasz naukę języka obcego? Oto wskazówki, jak zwiększyć pewność siebie jako początkujący uczeń!

Ach... początkujący. Ten etap nauki języka obcego jest zawsze bardzo ekscytujący. Być może już kilka razy decydowałeś się na rozpoczęcie kursu językowego i też kilka razy z tego rezygnowałeś, z wielu powodów… Może byłeś zbyt zajęty, brakowało ci motywacji, nie mogłeś znaleźć odpowiedniego lektora… Ale teraz możesz wreszcie zacząć! Angielski podstawy? Niemiecki dla początkujących? Tak!

Początkowy etap nauki języka, to etap, kiedy uczysz się najszybciej. Przechodzisz od poziomu, kiedy nie umiesz nic albo znasz jedynie kilka słów, do poziomu, gdy potrafisz zbudować zdanie. Dalej poznajesz coraz więcej słów, pełne frazy i nagle uświadamiasz sobie, że zaczynasz rozumieć innych użytkowników tego języka. To ekscytujące i motywujące zarazem! Jednak zdarzają się też chwile, kiedy twoja motywacja spada i potrzebujesz ją nieco doładować. Pewność siebie jest tutaj kluczem i właśnie z nią początkowi użytkownicy nowego języka zwykle mają problem.

Oto kilka dobrych sposobów na zwiększenie lub utrzymanie językowej pewności siebie:

 • Ćwicz język obcy codziennie o tej samej porze

A przynajmniej spróbuj… W ten sposób przyzwyczaisz się do regularnej nauki, co sprawi, że będziesz z siebie bardziej zadowolony. Brak wykonywania regularnych ćwiczeń językowych spowoduje, że zaczniesz się obwiniać i twoja pewność siebie zacznie spadać. Możesz nie mieć ochoty uczyć się języka obcego każdego dnia. Czasami potrzebujesz odetchnąć, po prostu zrobić sobie przerwę. Codzienne korepetycje mogą być męczące. To nic złego, ale pamiętaj, żeby ta przerwa nie była zbyt długa, aby nie zakłócić swojego tempa nauki.

Zobacz także: Nie masz czasu na naukę języka obcego?

 • Ustalaj małe, ale regularne cele

Wyznaczanie celów to coś, co możesz w pełni kontrolować. Ustal ze swoim korepetytorem, co jest dla ciebie najważniejsze w nauce nowego języka obcego. Co chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Na co chciałbyś postawić nacisk. Oczywiście powinieneś uczyć się wszystkich aspektów języka jednocześnie, ale jeśli w danym momencie bardziej zależy ci na poszerzeniu słownictwa np. business English – ustal właśnie taki cel! Kolejny może dotyczyć poprawienia twoich umiejętności konwersacyjnych, które możesz ćwiczyć ze swoim lektorem podczas tradycyjnych lekcji face to face, ale także podczas zajęć online (lekcje angielskiego online to doskonały sposób na przełamanie rutyny i wprowadzenie nieco świeżości do tradycyjnego trybu nauki). 

Sprawdź, Przełamywanie barier językowych

 • Nie przepraszaj!

Powinno się przepraszać jedynie za coś, co się robi źle. Popełnianie błędów w trakcie nauki języka nie jest niczym złym! Na tym właśnie polega uczenie się i nasze błędy są nam bardzo potrzebne, wręcz niezbędne, w procesie nauki. Jeśli będziesz ciągle przepraszał innych użytkowników języka, którego się uczysz – np. Anglików za błędy w angielskich wyrazach czy zdaniach lub swojego korepetytora angielskiego podczas waszej lekcji, twoja pewność siebie będzie spadać i wraz z nią twoja motywacja. Każdy dobry korepetytor językowy powie ci, aby nie przepraszać i po prostu poprawi twój błąd. Jeśli czujesz, że użyłeś jakiegoś wyrażenia niepoprawnie, nie przepraszaj, ale powiedz o tym: „Myślę, że popełniłem błąd. Jak to powiedzieć poprawnie?”

 • Utrzymuj dobry nastrój i motywację, obniżając nieco swoje oczekiwania

Oczywiście wielu z nas początkujących ma nadzieję, że pewnego dnia zacznie mówić płynnie w nowym języku. Osiągnięcie tego celu zawsze zajmuje dużo czasu, który trzeba przeznaczyć na naukę, ćwiczenia, lekcje, powtórki i jeszcze raz ćwiczenia – samodzielne, jak i z korepetytorem. Dlatego nie oczekuj, że będziesz w stanie rozumieć, mówić, pisać lub czytać w ciągu kilku tygodni. Obniż nieco swoje oczekiwania. Wyznaczaj realne cele i bądź konsekwentny w dążeniu do nich.

 • Zaakceptuj

Zaakceptuj fakt, że języki obce różnią się od Twojego ojczystego.

 • Każdy popełnia błędy

Nie będziesz w stanie nawiązać komunikacji, jeśli będziesz martwić się o błędy.

 • Twórz

Zacznij tworzyć własne narzędzia nauki (fiszki, rysunki itp.). Sam najlepiej wiesz, z czego najlepiej Ci się uczy.

 • Ucz się z pomocą internetu

Jeśli czytasz ten tekst, to znaczy, że korzystasz z internetu. Wykorzystaj go więc maksymalnie.

 • Zabierz się do pracy

Bez wymówek. Poświęć maksymalną ilość wolnego czasu na naukę.

 • Baw się dobrze

Nie zapominaj dobrze się bawić, zawsze ciesz się każdym drobiazgiem, którego zdołałeś się nauczyć.

 • Dołączaj

Dołącz do społeczności i klubów internetowych, gdzie będziesz mógł poćwiczyć język z innymi uczniami.

 • Zapamiętaj

Ucz się zwrotów i zdań na pamięć. Ucz się całych wierszy lub piosenek.

 • Rób notatki

Zapisuj wszystko, co jest dla Ciebie ważne.

 • Sprawdzaj się

Regularnie sprawdzaj swoją wiedzę, aby być świadomym dokonanych postępów.

 • Utrwalaj

Systematyczne powtarzanie opanowanego materiału jest niezwykle ważne.

 • Rozmawiaj

Porozmawiaj z przyjaciółmi, rozmawiaj z turystami i klientami. Rozmawiaj nawet ze sobą, kiedy  jesteś sam.

 • Używaj

Używaj książek i zeszytów, mazaków, notatek, zdjęć, programów komputerowych i aplikacji mobilnych.

 • Wizualizuj

Nie próbuj tłumaczyć z języka ojczystego, po prostu wyobraź sobie, co chcesz powiedzieć i wypowiedz to od razu w wymaganym języku.

 • Marz

Dla chcącego nic trudnego.

 • Zawsze mów tak

Korzystaj z każdej okazji do porozmawiania z obcokrajowcami. Nie wahaj się ani chwili.

Zobacz także: Co Cię hamuje przed rozpoczęciem nauki języka obcego?


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Ci się podobał, zarejestruj się na naszej platformie, abyśmy mogli dzielić się z Tobą najciekawszymi tekstami z bloga LingRoom

REJESTRACJA

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki