Zabawy językowe dla najmłodszych

Youtube dla dzieci - bajki, piosenki w nauce języka

Zabawy językowe dla najmłodszych

Dzieci najchętniej i najskuteczniej uczą się poprzez zabawę. Efektywne zajęcia językowe można zaaranżować w formie aktywizującej zabawy. W związku z zaleceniami ograniczenia do minimum wyjść i spotkań oraz pozostania w domu, każdy rodzic i opiekun stoi przed ogromnym wyzwaniem zorganizowania dla dzieci ciekawych, a jednocześnie rozwijających zajęć domowych. Poniżej prezentujemy kilka propozycji, które na pewno okażą się prawdziwą frajdą dla najmłodszych, a przy okazji rozwiną ich umiejętności językowe.

- Gra Memory/Memo/Memorki

Zasady gry są bardzo proste. Gracz lub gracze muszą odnaleźć pary takich samych kart. Grę łatwo można zmodyfikować i dostosować poziom trudności do starszych dzieci i tym razem poprosić je o odnalezienie kart o znaczeniu przeciwnym. Grę można łatwo i szybko przygotować w domu. Wystarczy kilka kartek papieru, na których rysujemy obrazki z podpisami w wybranym języku obcym, np. angielskim. Jeśli mamy w domu drukarkę, możemy wykorzystać zdjęcia znalezione w Internecie. Wspólne wycinanie kart to też świetna zabawa! Poniżej przykładowe karty dostępne na stronie https://childhood101.com

           

- Kolorowanki

Dzieci uwielbiają rysować i kolorować. Na pewno chętnie wezmą udział w zabawie, polegającej na pokolorowaniu ulubionych postaci z bajek. Internet wręcz pęka w szwach od darmowych kolorowanek do pobrania, przedstawiających najpopularniejszych bohaterów z takich dziecięcych hitów, jak Kraina lodu, Psi patrol, Masza i niedźwiedź czy Strażak Sam. To świetna okazja do tego, by nauczyć dzieci nazw kolorów w wybranym języku obcym.

Popularne strony z darmowymi kolorowankami do druku:

https://www.e-kolorowanki.eu

https://czasdzieci.pl

http://www.gralandia.pl

https://drukowanka.pl

- Klocki Lego

Świetnym narzędziem do nauki są klocki. Możemy zaproponować dzieciom wspólne budowanie kolorowej wieży, prosząc je o wybranie klocka w odpowiednim kolorze. Mówimy oczywiście w języku obcym, którego dzieci się aktualnie uczą. Drugą opcją gry jest wrzucenie różnokolorowych klocków do torebki lub woreczka. Dzieci losują klocek i następnie odgadują jego kolor np. w języku angielskim. Na koniec możemy poćwiczyć liczenie i wspólnie policzyć wszystkie klocki wykorzystane do zabawy smiley

- Bajki i filmy dla dzieci na YouTube

Bardzo skuteczną metodą nauki języka obcego jest po prostu oglądanie bajek i filmów w docelowym języku. Dzieci po pewnym czasie nawet nie zauważają, że ich ulubione postaci mówią w innym języku! To świetny sposób, aby dzieci osłuchały się i oswoiły się z językiem. Alternatywą dla popularnych bajek mogą być te dostępne na Youtube – godny polecenia jest kanał Wow! English TV.

- Piosenki i rymowanki na YouTube

Poprzez śpiew dużo łatwiej uczymy się nowych słów, fraz, a nawet całych zwrotów. Dzięki wpadającej w ucho melodii szybciej zapamiętujemy. Ale piosenki to nie tylko słowa, to również taniec i ruch. To połączenie aktywizuje obie półkule mózgowe, dzięki czemu nauka języka jest jeszcze bardziej efektywna. Największe dziecięce hity znajdziemy na popularnych kanałach Youtube takich jak: The Kiboomers, The Singing Walrus czy Super Simple Songs.

Nauka i zabawa to połączenie idealne. Powinna być interesująca, przyjemna i ekscytująca. Pamiętajmy zatem, że najlepsze efekty osiągniemy, gdy punktem wyjścia będą zainteresowania dziecka.


Agnieszka K. - lektor języka polskiego w LingRoomAutorka bloga: Agnieszka K. - lektor języka polskiego jako obcego w LingRoom

"Cześć! Are you ready to start speak Polish? I will prepare a tailor-made course just for you! I’m a professional and experienced Polish teacher who can help you improve your language skills during effective and interesting lessons."

Przejdź do profilu lektora

 


© 2020 LingRoom

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki