blog lingroom lektor angielskiego

Z pomocą lektorom języka angielskiego: www.esl-lab.com

Dzisiaj chciałabym napisać o stronie www.esl-lab.com. Jej założycielem jest Randall Davis, lektor j. angielskiego, z wieloletnim stażem nauczycielskim w Japonii i Stanach Zjednoczonych. 

Zdecydowałam się napisać o tej stronie z wielu względów, przede wszystkim, profesjonalnych. Przygotowując swoje zajęcia sama często korzystałam z zawartych na stronie materiałów. Ta strona już wyglądała imponująco kiedy natrafiłam na nią w 2009 roku. Obecnie jest na niej jeszcze więcej różnych przydatnych materiałów i artykułów. Dodatkowo strona zmieniła wygląd, zdecydowanie na korzyść.

Kurs metodyczny. Tak, ale co z doświadczeniem?

Esl-lab.com jednocześnie miejscem do którego chętnie wracam wspominając swoje początki jako lektora j. angielskiego. Kurs metodyczny, nawet tak starannie przemyślany jak cambridgowski CELTA (Certificate in English Language Teaching to Adults) może cię nauczyć podstaw metodyki, jak posługiwać się różnymi narzędziami stosowanymi w nauczania, ale nie zastąpi doświadczenia, dzięki któremu stopniowo coraz bardziej można podnosić swoje kwalifikacje. Jednym z takich cennych doświadczeń było właśnie korzystanie z tej strony, podglądanie metod nauczania stosowanych przez Randalla, czytanie jego artykułów zawierających różne porady, pomysły i przemyślenia oraz próby zastosowania ich na własnych zajęciach. Te doświadczenia wspominam bardzo pozytywnie dlatego tak chętnie wracam do tej strony nawet jak w danym momencie decyduję się na zajęcia tematyczne nie uwzględniające zawartości strony.

Czy życiorys wpływa na umiejętności zawodowe? 

Fakt, że Randall ma bardzo ciekawy życiorys nie był może czynnikiem decydującym ale jednak dość znaczącym dlaczego zaczęłam szczegółowo zgłębiać jego stronę. Randall Davis urodził się w Stanach, mieszkał również w Wenezueli, studiował hispanistykę i metodykę j. angielskiego w Stanach, następnie przeniósł się w celach zawodowych do Japonii, gdzie mieszkał razem z rodziną przez 8 lat. Po powrocie do Stanów dalej uczył imigrantów i studentów zagranicznych j. angielskiego, korzystając ze swoich uprzednich doświadczeń. 

Te doświadczenia uczyniły go osobą bardzo otwartą, dociekliwą, ciekawą świata. To co mi się spodobało w jego sposobie nauczania i co myślę jest nam wspólne, to fakt, że jego zajęcia nie skupiają się wyłącznie na samych kwestiach metodycznych i językowych, ale mają też wydźwięk społeczny. Tematy rodzinne i społeczne są ważną częścią strony/bloga. Randall w swoich propozycjach zajęć porusza ważne, niekiedy kontrowersyjne lub trudne tematy (jak np. uzależnienia, rodzicielstwo, relacje międzyludzkie, rozwód, choroba Alzheimera itp.) i pokazuje w jaki sposób pokierować dyskusją tak, żeby rozbudzić ciekawość słuchaczy, dać im okazję do dowiedzenia się czegoś więcej o świecie i dać im narzędzia do wypowiadania się na dany temat.  

Co mogą znaleźć dla siebie słuchacze i lektorzy języka angielskiego na esl-lab.com?

Strona jest tak skonstruowana, aby zarówno nauczyciel jak i słuchacz mógł odnaleźć na niej coś dla siebie. Co zatem znajdą na niej dla siebie nauczyciele, a co słuchacze? 

Jak już wspomniałam, są na niej ciekawe ćwiczenia pozwalające rozwinąć słownictwo i umiejętność słuchania, pogrupowane zarówno tematycznie jak i według poziomu znajomości języka słuchaczy. W zasadzie trudno nawet mówić o samych ćwiczeniach do słuchania, każdy taki listening to tak naprawdę osobny dział tematyczny – znajdziemy tam i ćwiczenia przygotowujące i sam materiał do odsłuchania, testy razem z podanymi osobno poprawnymi odpowiedziami i dokładnymi objaśnieniami (jest również dodatkowa zakładka z odnośnikami do samych quizów), słownictwo, tematy do dyskusji, zalecenia jak można pomóc uczniom zdobyć więcej wiedzy na dany temat itp. Jest osobna sekcja poświęcona nagraniom o kulturze krajów anglojęzycznych. 

Organizacja strony

Dodatkowo, na stronie znajdziemy dokładny przewodnik dla tych, którzy na nią trafili pierwszy raz, dla nauczycieli i dla uczniów. Jest tak zwany self-study guide pokazujący jak zoptymalizować samodzielną naukę angielskiego korzystając z materiałów na stronie. Znajdziemy tam też wskazówki metodyczne dla lektorów/nauczycieli jak najlepiej wykorzystać stronę, z największym pożytkiem dla uczniów. Poza tym, jest tam również sekcja poświęcona ewentualnym problemom technicznym które możemy napotkać używając tej strony. 

Zawarte na stronie treści są tak pogrupowane aby można je było łatwo znaleźć, to samo zagadnienie znajdziemy więc przyporządkowane do różnych kategorii. Są co najmniej 2 spisy treści listeningów: tematyczny i według poziomów (easy, medium, difficult). Randall dodatkowo zamieścił osobną listę swoich ulubionych nagrań. Odnośniki do materiałów znajdziemy zarówno na głównej stronie jak i  w menu. Nie powinniśmy więc napotkać trudności aby znaleźć to, czego potrzebujemy. 

Wisienki na torcie

Na koniec, Randall umieścił na swojej stronie także linki do innych, prowadzonych przez siebie stron, które mogą zainteresować nauczycieli i słuchaczy j. angielskiego: dailyesl.com (ćwiczenia do słuchania skierowane w szczególności do słuchaczy, którzy przebywają tymczasowo w Stanach Zjednoczonych), EZLSlang (to jest szczególnie przydatna strona, dla tych, którzy mają rozwinięte słownictwo, ale nie są w stanie dobrze zrozumieć native speakerów, zwłaszcza tych, którzy mówią szybko, używają slangu lub mowy potocznej i skrótów myślowych), https://www.tips4students.com/  z praktycznymi wskazówkami dla studentów, którzy zamierzają przyjechać na określony czas do Stanów lub już tam są i jest im się trudno odnaleźć w obcej dla nich kulturze, oraz Hiking in Utah, swego rodzaju przewodnik po niesamowicie pięknych krajobrazach jakie można tam podziwiać i jednocześnie bardzo osobisty pamiętnik chwil spędzonych na szlaku lub na trasach biegowych. 

(Nieliczne) wady strony esl-lab.com

Jak mówią „there is always room for improvement” - zawsze się da coś ulepszyć. Biorąc jednak pod uwagę tytaniczną wręcz pracę włożoną w tę stronę, nie można się na niej dopatrzeć zbyt wielu błędów czy niedogodności. To co mi osobiście przeszkadza, to reklamy które się na niej pojawiają. Zapewne są one po prostu dodatkowym źródłem zarobku autora, niestety nie zawsze są najlepiej dobrane. Czasami nie są one tematycznie powiązane ze stroną. Kolejna niedogodność to taka, że czasami zasłaniają tekst bloga, choć zdarza się to stosunkowo rzadko. 

Podsumowanie

Poza tymi drobnymi niedogodnościami, korzystam z tej strony z dużą przyjemnością i mogę ją zdecydowanie polecić zarówno słuchaczom jak i lektorom języka angielskiego. Dużo wartościowych i przystępnie podanych treści sprawia, że warto na tę stronę regularnie zaglądać. 


Irena K. - lektor języka angielskiego i francuskiego w LingRoomIrena K – kilka słów o autorce bloga

Przejdź do profilu lektora

Witam Cię serdecznie :) Jestem lektorem, tłumaczem i słuchaczem – języki obce to moja pasja i codzienność, która nigdy mi się nie nudzi :). Ponadto, jestem również zaangażowana w projekt „Polish Cafe”, który ma na celu pomóc komunikować się cudzoziemcom w j. polskim. J. angielskiego i francuskiego zaczęłam uczyć się w liceum, hiszpańskiego na studiach a później doszła jeszcze – w pracy i poza pracą – nauka j. włoskiego i portugalskiego, a także czeskiego (na razie, na poziomie początkującym). W ramach studiów byłam również 6 miesięcy w Quebecu, na intensywnym kursie j. francuskiego i kultury tego regionu.

Z wykształcenia jestem romanistką, hispanistką i pedagogiem, studia językowe zrobiłam w Toronto, na York University (trzeci rok studiów spędziłam we Francji), pedagogiczne w Poznaniu. W Polsce również ukończyłam kurs metodyczny firmowany przez University of Cambridge, któgo zwieńczeniem był Certificate in English Language Teaching to Adults (CELTA) oraz kurs metodyczny online dla nauczycieli j. francuskiego organizowany przez Alliance Française w Vichy. Od 2002 roku mieszkam z powrotem w Poznaniu, natomiast staram się mieć stały kontakt z osobami różnej narodowości i z ogromną chęcią podtrzymuję znajomość z bardzo wartościowymi ludźmi poznanymi w trakcie studiów, programu Erasmus i w innych ciekawych okolicznościach.

Będąc po studiach językowych i pedagogicznych oraz kursach i szkoleniach metodycznych oraz będąc z natury osobą bardzo twórczą, zależy mi aby moje zajęcia były prowadzone przystępnie, ciekawie i z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i uwzględnieniem osobowości każdego z moich słuchaczy, w swobodnej i życzliwej atmosferze. Z tego względu zdecydowanie preferuję zajęcia indywidualne. Tworzę materiały autorskie oraz używam tzw. „authentic materials” uwzględniając aktualną wiedzę pedagogiczną i psychologiczną o procesie uczenia się, dzięki czemu moje zajęcia są uszyte na miarę potrzeb każdego słuchacza. Pomagam moim słuchaczom pokonać blokady w mówieniu w j. obcym nie zaniedbując pozostałych umiejętności językowych: czytania, słuchania i pisania.

Ponadto zajmuję się również rysunkiem i malarstwem (głównie akwarelowym) i biorę udział w międzynarodowym ruchu (obecnym również w Poznaniu) Urban Sketchers.

Moją trzecią pasją są podróże, zwłaszcza podróże skuterem. W sierpniu 2018 roku przejechałam skuterem centralną i południową Polskę, Czechy z północy na południe i Austrię (od okolic Salzburga do Wiednia).


© 2020 LingRoom

Podziel się tym artykułem
Popularne słowniki