Sześć umysłowych trików, by uczyć się szybciej

6 trików na szybką naukę

Sześć umysłowych trików, by uczyć się szybciej

Sześć-umysłowych-trików-jak-szybko-uczysz-się-języka-obcegoBadania dowodzą, że istnieją sposoby na szybkie i łatwe uczenie się nowych umiejętności i koncepcji. Niezależnie od tego, czy jest to nowa technologia, język obcy czy zaawansowana umiejętność, pozostanie konkurencyjnym często oznacza konieczność nauki nowych rzeczy. Statystyki wskazują, że z roku na rok coraz więcej osób podejmuje kurs językowy lub inne szkolenie, aby przyspieszyć swoją karierę zawodową.

Umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy może dać ci większą przewagę - czy to w szkole czy w pracy. Nauka dowodzi, że istnieje sześć sposobów na szybsze uczenie się i efektywniejsze zachowanie nabytej wiedzy:

  • Ucz kogoś innego (lub tylko udawaj, że to robisz)

Jeśli wyobrażasz sobie, że musisz nauczyć kogoś innego materiału, który próbujesz opanować lub zadania, które próbujesz wykonać, możesz przyspieszyć naukę i zapamiętać więcej, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na Washington University w St. Louis. Oczekiwania zmieniają sposób myślenia, dzięki czemu angażujesz się w bardziej efektywne podejście do uczenia się niż ci, którzy po prostu uczą się, aby zdać egzamin. Kiedy nauczyciele przygotowują się do lekcji, zwykle szukają kluczowych punktów i organizują informacje w spójną strukturę. Wyniki sugerują, że uczniowie również przyjmuję tę efektywną strategię, kiedy choćby tylko udają, że będą kogoś uczyć.

  • Podziel naukę na krótkie sesje

Eksperci rekomendują poświęcenie 30-50 minut na naukę nowego materiału. Sesja krótsza niż 30 minut to po prostu za mało, ale cokolwiek więcej niż 50 minut to już zbyt wiele informacji, aby twój mózg mógł je przyjąć jednocześnie. Gdy skończysz, zrób od 5 do 10 minut przerwy przed rozpoczęciem kolejnej sesji. Krótkie, ale częste sesje uczenia się są znacznie efektywniejsze niż dłuższe, ale rzadsze.

  • Rób odręczne notatki

Notowanie na laptopie jest szybsze, ale korzystanie z długopisu i zwykłej kartki papieru pomoże Ci się efektywniej uczyć i lepiej rozumieć omawiany materiał. Naukowcy z Uniwersytetu Princeton i UCLA odkryli, że kiedy studenci robili notatki odręcznie, słuchali aktywniej i byli w stanie z łatwością zidentyfikować ważne pojęcia. Według badań, robienie notatek na laptopie może prowadzić do bezmyślnej transkrypcji, a także stanowić okazję do rozpraszania uwagi, na przykład przez wiadomości e-mail.

  • Wykorzystaj moc „odstępu” mentalnego 

Choć może brzmi to sprzecznie z intuicją, możesz przyswajać wiedzę szybciej, gdy robisz częstsze odstępy między sesjami uczenia się. Aby efektywniej zapamiętać materiał, najlepiej ponownie przejrzeć informacje w ciągu jednego do dwóch dni po pierwszym ich przestudiowaniu. Jedna z teorii głosi, że mózg w rzeczywistości mniej aktywizuje się, podczas gdy robimy krótkie przerwy w nauce. To oznacza, że powtarzanie materiału, zachowując dłuższe przerwy między sesjami – kilkudniowe lub tygodniowe, wysyła mocniejszy sygnał do mózgu, że musi zachować powtarzane informacje.

  • Zdrzemnij się 

Odpoczynek i wyłączenie się jest bardzo ważne, jeśli chodzi o trwałe zachowanie tego, czego się uczysz, a zwykła drzemka między sesjami może zwiększyć efektywność zapamiętywania materiału, który starasz się przyswoić. 

Najnowsze badania potwierdzają, że przeplatanie sesji uczenia się snem, prowadzi do podwójnej korzyści, skracając czas poświęcony na naukę i zapewniając znacznie lepszą długoterminową retencję niż sama praktyka. Wcześniejsze badania sugerowały, że spanie po nauce jest zdecydowanie lepszą strategią, ale okazuje się, że spanie między dwiema sesjami uczenia się znacznie poprawia tę strategię.

  • Zmieniaj metody ćwiczeń

Według badania przeprowadzonego na University School of Medicine, ucząc się nowych umiejętności motorycznych, zmiana sposobu ćwiczenia może pomóc w szybszym ich opanowaniu. W eksperymencie uczestnicy zostali poproszeni o nauczenie się zadania komputerowego. Ci, którzy używali zmodyfikowanej techniki uczenia się podczas drugiej sesji, osiągali lepsze wyniki niż ci, którzy powtarzali tę samą metodę. Odkrycia sugerują, że rekonsolidacja - proces, w którym istniejące wspomnienia są przywoływane i modyfikowane nową wiedzą - odgrywa kluczową rolę we wzmacnianiu umiejętności motorycznych, pisze Pablo A. Celnik, autor badań i profesor medycyny i rehabilitacji. Badania wykazały, że jeśli ćwiczysz nieco zmodyfikowaną wersję zadania, które chcesz opanować, faktycznie uczysz się więcej i szybciej niż wtedy, gdy ćwiczysz dokładnie to samo wiele razy z rzędu.

► Przeczytaj także: Przełamywanie barier językowych

 


Agnieszka K. - lektor języka polskiego w LingRoomAutorka bloga: Agnieszka K. - lektor języka polskiego jako obcego w LingRoom

"Cześć! Are you ready to start speak Polish? I will prepare a tailor-made course just for you! I’m a professional and experienced Polish teacher who can help you improve your language skills during effective and interesting lessons."

Przejdź do profilu lektora


© 2019 LingRoom

Share this article
Popular Dictionaries