7 sprawdzonych aplikacji do nauki języka niemiecki

Duolingo? Nie tylko - 7 sprawdzonych aplikacji do nauki języka niemieckiego

Aplikacje do niemieckiego jako mobilna forma konwencjonalnego podręcznika.

Wszelkiego rodzaju pomoce do nauki języków obcych jeszcze nigdy nie były tak łatwo dostępne jak dzisiaj. W latach 90. materiałami do języków obcych były przede wszystkim klasyczne podręczniki. Aktualnie sytuacja wygląda zgoła inaczej. Osoby pragnące jak najbardziej efektywnie przyswoić sobie podstawy języka obcego mają do dyspozycji niezliczoną ość aplikacji. Taki stan rzeczy można określić jako pewnego rodzaju klęskę obfitości. W tym artykule zastanowimy się, które aplikacje do nauki języka niemieckiego są szczególnie warte rekomendacji,

Aplikacje do niemieckiego jako mobilna forma konwencjonalnego podręcznika

Testując różnorakie aplikacje do nauki języka naszych zachodnich sąsiadów, mieliśmy nieodparte wrażenie, ze część z nich mocno przypomina koncepcje tradycyjnych podręczników do języka obcego. Dlaczego można śmiało zaryzykować taką konstatację? Po pierwsze, aplikacje mobilne bardzo często obejmują jeden lub są podzielone na kilka poziomów według skali ESOKJ (np. A1, A1-B1, A1-C1, itp.), wokół których koncentrują się także lekcje niemieckiego online. Po drugie, aplikacje te uporządkowane są według rozdziałów, które zawierają wprowadzenie konkretnego tematu oraz ogniskujących się wokół niego ćwiczeń komunikacyjnych i definicji leksykalnych.

Aby nauka języka obcego była wydajna, musi być przede wszystkim źródłem przyjemnych doświadczeń. Prawdę tę wzięli sobie głęboko do serca twórcy aplikacji Lern Deutsch - Die Stadt der Wörter. Mobilny program do nauki języka niemieckiego sygnuje sam Instytut Goethego. Aplikacja dedykowana jest wszystkim tym, którzy pragną w możliwie przyjemnie zainicjować soja przygodę z językiem niemieckim. Co istotne aplikacja jest niezwykle atrakcyjna pod względem wizualnym. Dymki i urokliwa szata graficzna w charakterystycznej konwencji sprawiają, że materiał leksykalny zapamiętuje się  szybko i niepostrzeżenie. Sama aplikacja ma pewne nieznaczne mankamenty, takie jak, chociażby brak objaśnienia niemieckich zwrotów w języku polskim mimo oznaczonego początkującego poziomu. Powinna zatem pełnić funkcję komplementarną wobec bardziej spersonalizowanego rozwiązania, jakim niewątpliwie są lekcje języka niemieckiego online. Co niezmiernie istotne, prezentowana aplikacja Instytutu Goethego czerpie garściami z dobrodziejstw grywalizacji - za rozwiązane zadania otrzymujemy punkty, które możemy wykorzystać do zakupienia charakterystycznych akcesoriów dla naszej postaci (awatara). Wspomniane narzędzie jest znakomitym sposobem na złapanie pierwszego kontaktu z językiem niemieckim zwłaszcza dla tych osób, które znają już język angielski.

Kolejną wartą uwagi aplikacją do nauki języka niemieckiego zarówno dla osób początkujących (A1), jak i tych, którzy reprezentują co najmniej ponadpodstawowy poziom (A2+), jest Speak German Like Native Free. Struktura aplikacji przewiduje 3 stopnie zaawansowania - A1, A2 i B1. Każda z zawartych lekcji składa się zazwyczaj z krótkiego dialogu w formie tekstowej i audio. Na końcu każdej jednostki naszym oczom ukazuje się lista nowo poznanych słówek w języku niemieckim - niestety są one przetłumaczone jedynie na język angielski.

Kolejną aplikacją, której warto poświęcić trochę czasu jest Der Deutsch Perfekt Trainer. Prezentowane narzędzie sygnowane marką Spotlight przeznaczone jest dla tych osób, które swoje pierwsze kroki w nauce języka niemieckiego mają już za sobą. Atutem aplikacji jest nie tylko minimalistyczny i transparentny design, który umila i ułatwia przyswajanie nowych treści, ale także staranie dobrane teksty dziennikarskie, które pochodzą z korespondującego czasopisma Deutsch Perfekt. Otwierając aplikację wybieramy jeden z tematów - którego stopień trudności odpowiada poziomowi około A2 (leicht) lub B1 (mittler). Definicje nowych słówek podawane są w języku niemieckim, co w istocie oznacza, że aplikacja nie nadaje się dla osób zupełnie początkujących. Ku miłemu zaskoczeniu aplikacja jest darmowa i - jeśli zaakceptujemy okazjonalnie pojawiające się reklamy e-zina o podobnym tytule - jest motywującym urozmaiceniem nauki języka niemieckiego do poziomu średniozaawansowanego.

Rozszerzoną wersją aplikacji wydawnictwa Spotlight jest Deutsch Perfekt Lernen. Zawiera ona dłuższe teksty wraz z ćwiczeniami uszeregowane według 3 stopni trudności - leicht (A2), mittler (B1-B2) i schwer (C1-C2). Teksty w aplikacji - zredagowane pierwotnie przez dziennikarzy i zarazem native speakerów - zostały dodatkowo skorygowane zoptymalizowane pod kątem dydaktycznym przez doświadczonych edukatorów języka niemieckiego jako obcego (DaF). Niestety opisywana wersja zawiera płatne elementy. Cena z upustem dostępna jest dla prenumeratorów drukowanej wersji czasopisma Deutsch Perfekt, natomiast aplikacją w formie prezentu mogą cieszyć się abonenci cyfrowej wersji periodyku.

Aplikacje do gramatyki niemieckiej - prosty sposób na monotonię podczas nauki

Nie od dziś wiadomo, że gramatyka niemiecka nie należy do najłatwiejszych. Reguły dotyczące szyku zdania i struktury gramatyczne mogą być źródłem wielu trudności. Na szczęście dzięki kompleksowym aplikacjom do nauki języka niemieckiego wcale nie muszą one oznaczać niekończącej się fazy plateau. Z pomocą przychodzi nam na przykład bezpłatna aplikacja Grammatik A1-A2-B1-B2-C1. Wspomniane narzędzie zawiera mnóstwo ćwiczeń obejmujących pełne spektrum zagadnień gramatycznych uporządkowanych według poziomów ESOKJ, Bez względu na to, czy interesuje nas strona bierna, czy reż czasowniki zwrotne, możemy wybrać jedni z angażujących zadań. Co istotne, aplikacja zawiera podsumowania zagadnień gramatycznych skorelowanych z konkretnym poziomem, np. B1. Nie jest tajemnicą, że aplikacja powstała z myślą o osobach przygotowujących się do popularnych egzaminów międzynarodowych. W razie wątpliwości warto oczywiście skorzystać ze wsparcia, jakie zapewnia lektor języka niemieckiego online.

Przeszkodą, która jawi się jako duża komplikacja na samym początku nauki języka niemieckiego, są rodzajniki. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieją cyfrowe narzędzia, które pozwalają odczarować ich trudność. Jednym z nich jest aplikacja Der Die Das. Aplikacja stworzona przez Lubosa Mikosiaka pozwala sprawdzić rodzajnik ponad 17 tysięcy rzeczowników. W celu sprawdzenia wiedzy możemy wziąć udział w wygenerowanym quizie. Reguły stosowania konkretnych rodzajników utrwalimy dzięki dedykowanym wpisom merytorycznym, zaś najbardziej problematyczne rzeczowniki możemy dodać do ulubionych.

Choć koniugacja niemieckich czasowników nie przysparza takich trudności jak na przykład w przypadku języków romańskich, to nadal może spowodować pewne wątpliwości. Z pomocą przychodzi nam aplikacja 14000 German Verbs. Pozwala ona sprawdzić koniugację wybranego czasownika we wszystkich trybach i czasach. Na plus możemy zaliczyć opcję stworzenia listy ulubionych. Wadą tego narzędzia jest brak tłumaczenia słówek na język polski.

Aplikacje do nauki języka niemieckiego - podsumowanie

Rynek cyfrowych materiałów do nauki języków obcych, w tym także języka niemieckiego epatuje różnorodnością dostępnych produktów. Niestety o ile w przypadku drukowanych podręczników mamy do czynienia z materiałem maksymalnie dopracowanym pod względem metodycznym i stylistycznym, tak w przypadku aplikacji mobilnych gwarancja jakości nie jest oczywista. Oczywiście wyjątkiem są aplikacje powstałe pod patronatem renomowanych organizacji lub takie, których twórcy skorzystali z wiedzy i doświadczeń kompetentnych metodyków i językoznawców. Dodatkowym mankamentem dla osób początkujących może być brak tłumaczenia słownictwa na język polski. Oczywiście liczne opcje dodatkowe, takie jak na przykład motywująca grywalizacja, czy możliwość sporządzenia listy ulubionych sprawiają, że po edukacyjne aplikacje mobilne po prostu warto sięgnąć. Powinny one być jednak przede wszystkim uzupełnieniem, a nie zastąpieniem interakcji z nauczycielem lub korepetytorem. Lekcje języka niemieckiego online przez Skype lub Zoom pozwolą nie tylko rozwiać wątpliwości, ale ubogacą doświadczenie kursanta o bezcenny impuls komunikacyjny.

LINKI:

https://www.goethe.de/de/spr/ueb/led.html

https://www.deutsch-perfekt.com/deutsch-perfekt-app

https://www.deutsch-perfekt.com/deutsch-perfekt-app

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.apgems.speakgermanlikenativefree&hl=en_IE&gl=US

https://play.google.com/store/apps/details?id=vt.android.testzur.deutsch.grammatik.a1a2b1b2c1&hl=en_US

https://laxocare.pl/blog/najlepsze-aplikacje-do-nauki-jezyka-niemieckiego-dla-opiekunek

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lubosmikusiak.articuli.derdiedas

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gmail.bunterdickhaeuter.verben&hl=en


Łukasz R. - lektor języka niemieckiego w LingRoomAutor bloga: Łukasz R. - lektor języka niemieckiego w LingRoom

Witam Cię bardzo serdecznie:) Nauka języka niemieckiego już od 2009 roku jest priorytetową sferą mojego życia. Pracowałem w języku niemieckim na projekcie infolinii linii lotniczych. Ponadto już od kilku lat zajmuję się redagowaniem wartościowych treści w języku niemieckim, współpracując z różnymi agencjami marketingowymi. Dodatkowo mogę pochwalić się magisterium uzyskanym na uczelni ekonomicznej. Wiedza i specjalistyczna terminologia wyniesiona ze studiów pozwalają mi w profesjonalny i świadomy sposób przygotować lekcje języka niemieckiego biznesowego (Wirtschaftsdeutsch). Mam certyfikat z poziomu C1 (wynik: 86/100). Języki obce są moją pasją. Doskonale zdaję sobie sprawę z faktu, jak ważny jest regularny kontakt z językiem. Swoje zajęcia prowadzę w przyjacielskiej i pozbawionej nadmiernego sformalizowania atmosferze. Dzięki temu możesz skupić się na tym, co najważniejsze — czyli na postępach w nauce, do których będę Cię mocno inspirował. Swoje doświadczenia życiowe postanowiłem wykorzystać przy komponowaniu ofert specjalnych. To właśnie ze mną zyskujesz sposobność poznania akademickiego języka niemieckiego (poziom B2-C1), doskonalenia umiejętność pisania (poziom B1-C1), czy też dogłębnego opanowania języka biznesu (poziom B1-C1).

PRZEJDŹ DO PROFILU LEKTORA


© 2021 LingRoom

Share this article
Popular Dictionaries