8 najlepszych słowników języka niemieckiego

Najlepsze słowniki języka niemieckiego – zestawienie

Najlepsze słowniki drukowane języka niemieckiego

Rozpoczynając lub kontynuując naukę języka obcego, warto mieć przy sobie wyśmienity słownik. Nie inaczej jest w przypadku języka niemieckiego. Dobry słownik polsko-niemiecki jest dla początkującego adepta niczym zaufany druh, kory pozwala mu nie tylko poznać znaczenie nowych słówek, ale także być silnym impulsem do rozwinięcia swojego lingwistycznego potencjału. Mając na uwadze fakt, że solidny słownik niemiecko-polski może przynieść kursantowi więcej dobrodziejstw niż nawet najlepszy tłumacz online, zdecydowaliśmy się na stworzenie kompilacji 8 najlepszych słowników języka niemieckiego. Za inspirację posłużyły nam wpisy blogowe edukatorów językowych, lista najlepszych książek do języka niemieckiego wg portalu Skapiec.pl oraz fragmenty dyskusji zaczerpnięte z dedykowanego tłumaczom forum.

Słownik Premium Niemiecki niem pol pol niem

Wydawnictwo: Langenscheidt

Praktyczny i obszerny słownik języka niemieckiego wydany przez popularne Europejskie wydawnictwo Langenscheidt. Prezentowana pozycja to niezwykle bogate opracowanie – zawiera ono bowiem aż 130 000 haseł i zwrotów. Co ważne, artykuły hasłowe są starannie wyjaśnione. Jak by tego było mało, całość dopełniają precyzyjne wyjaśnienia polskich oraz niemieckich wyrażeń frazeologicznych. Ponadto wartościowym akcentem są ciekawostki kulturowe oraz krajoznawcze. 

Langenscheidt. Słownik kieszonkowy Niemiecki. Polsko-niemiecki

Wydawnictwo: Langenscheidt 

Kolejną opisywaną przez pochodzi od tego samego wydawnictwa. Jak można się domyślać, także w tym wypadku jakość wydania stoi na nienagannym poziomie. Jak sugeruje nazwa – rzeczona pozycja ma nieco mniej – bo około 120 000 haseł. Nie jest to jednak żaden mankament. Oprócz wytłuszczonych na niebiesko słówek znaleźć tu można także zgodną z IPA transkrypcję fonetyczną. Na tym jednak atuty tej publikacji się nie kończą. Posiadacz tej pozycji ma także do dyspozycji praktyczne przykłady użycia konkretnych słówek oraz suplement gramatyczny. Jeśli więc nasza lista obejmowałaby najlepsze słowniki dla uczniów, prezentowany słownik kieszonkowy znalazłby się na czołowym miejscu.

Podręczny słownik niemiecko-polski

Autor: Stefan Kubica

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna

Niezwykle wartościowa pozycja polskiego wydawnictwa, która znalazła się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych materiałów do nauki języka niemieckiego w 2020 roku ogłoszonej przez portal Skapiec.pl. Opracowanie zawiera aż 150 000 haseł, w tym także idiomy i przykłady użycia. Co istotne, prezentowany słownik obfituje także w wyjaśnienia z zakresu specjalistycznej terminologii. Być może z tego powodu można go uznać za obowiązkową pozycję w zestawieniu obejmującym najlepsze słowniki niemieckiego do pracy.

Deutsch. Słownik tematyczny

Autor: Ewa Maria Rostek

Wspomniana pozycja różni się diametralnie od swoich poprzedników. Choć jest to nadal dwujęzyczny słownik, to jednak wyróżnia się on tematycznym układem treści. Z tego właśnie powodu pomoc ta znakomicie sprawdza się podczas pisania wszelkiego rodzaju wypracowań, takich jak np. rozprawka po niemiecku, a także ćwiczeń mających na celu rozwijanie słownictwa. Zapewne dlatego część osób uznaje prezentowaną publikację za najlepszy słownik do liceum. Do dyspozycji Czytelnika oddano aż 40 bloków tematycznych. Wśród nich znajdują się między innymi takie zagadnienia, jak komputery, edukacja, nauka, zakupy, literatura, bankowość.

Słownik obrazkowy Polski Niemieckiego

Wydawnictwo: Lektorklett

Na zakończenie naszego zestawienia godnych uwagi słowników języka niemieckiego, postanowiliśmy skupić swoją uwagę na pozycji, która z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym. Pozycja zawiera aż 20 000 haseł posegregowanych według 17 rozdziałów tematycznych. Prezentowane opracowanie można traktować nie tylko jako najlepszy słownik dla dzieci, ale także jako nieocenione wsparcie w sytuacji, kiedy nie znamy polskiej nazwy konkretnego terminu. Wreszcie, estetyczna i kolorowa szata graficzna jest dodatkowym walorem, który sprzyja zapamiętywaniu.

Najlepsze słowniki online – znakomity sposób na poszerzenie słownictwa

https://www.duden.de/

Wspaniały jednojęzyczny słownik, z którego mogą korzystać osoby znające język niemiecki już na poziomie A2+. To właśnie wspomniana strona Web prezentuje nie tylko najpopularniejsze definicje danego słowa, ale również takie detale, jak częstość występowania danego terminu w języku niemieckim oraz rejestr językowy. Na uwagę zasługuje także przejrzysta chmurka, w której dostrzeżemy popularne połączenia danego wyrazu z innymi częściami mowy, na przykład użycie rzeczownika die Entscheidung z czasownikami (np. Entscheidung treffen) oraz przymiotnikami. Dodatkowym akcentem, który pozwala rozwinąć słownictwo, jest lista popularnych synonimów. W świetle tych walorów nie dziwi fakt, że słownik Duden online zyskał na przestrzeni lat ogromną popularność wśród studentów germanistyki z całego świata! 

https://pl.pons.com/ 

Następny na naszej liście znalazł się dwujęzyczny słownik polsko-niemiecki z rodzajnikami sygnowany marką PONS. Po wpisaniu w okienko konkretnego hasła pojawiają się – oprócz polskich terminów – konkretne przykłady użycia w języku niemieckim. Czasami są to nawet całe zdania. Ciekawą opcją jest także słownik języka niemieckiego dla obcokrajowców, który zawiera niemieckojęzyczne definicje wybranego hasła. Co istotne, po zalogowaniu do panelu można szybko i intuicyjnie dodać wybrane słówko do listy ulubionych. 

https://pl.langenscheidt.com/ 

Prezentowany słownik języka niemieckiego online opracowano według tej samej konwencji, co wersje drukowane wydawnictwa Langenscheidt. Na uwagę zasługują jednak dodatkowe bonusy w postaci nagrań dźwiękowych oraz niedostępnych w opcji drukowanej przykładów użycia. Poza słownikiem niemiecko-polskim dostępnych jest także kilka innych, mianowicie niemiecko-hiszpański, niemiecko-angielski, niemiecko-francuski, niemiecko-niderlandzki oraz niemiecko-bułgarski.

Jaki słownik języka niemieckiego wybrać – podsumowanie

W naszym bogatym zestawieniu uwzględniliśmy głównie bilingwalne słowniki języka obcego. Oczywiście klienci różnorakich księgarni online sięgają właśnie po tego rodzaju pozycje. Dla niektórych – zwłaszcza początkujących entuzjastów języka obcego słownik monolingwalny (jednojęzyczny) może wydawać się nieco zbyt wymagającym wyzwaniem. Pragniemy jednak zaakcentować fakt, że imersja jest niezwykle skutecznym sposobem na względnie szybkie opanowanie języka obcego. Wszak, aby osiągnąć wymarzony poziom, konieczne jest opuszczenie naszej strefy komfortu. Jednak pamiętajmy, że w tej sytuacji nie musimy pozostawać sami. Bogata lista kompetentnych lektorów w naszym portalu sprawia, że niezwykle łatwo jest znaleźć przyjaznego nauczyciela, dzięki któremu przełamywanie bariery językowej przestanie być jedynie przykrym obowiązkiem, a stanie się czystą przyjemnością. Bez względu na to, czy ktoś ma na oku swój ulubiony słownik polsko-niemiecki z rodzajnikami, czy też preferuje translator online wsparcie doświadczonego lektora może zaowocować odczuwalnym zastrzykiem motywacji i imponującymi postępami. Takich miłych rezultatów serdecznie życzymy naszym Czytelnikom!

► Sprawdź swoją wiedzę: Najlepsze słowniki do nauki języków obcych

 

► Źródła:Łukasz R. - lektor języka niemieckiego w LingRoomAutor bloga: Łukasz R. - lektor języka niemieckiego w LingRoom

Witam Cię bardzo serdecznie:) Nauka języka niemieckiego już od 2009 roku jest priorytetową sferą mojego życia. Pracowałem w języku niemieckim na projekcie infolinii linii lotniczych. Ponadto już od kilku lat zajmuję się redagowaniem wartościowych treści w języku niemieckim, współpracując z różnymi agencjami marketingowymi. Dodatkowo mogę pochwalić się magisterium uzyskanym na uczelni ekonomicznej. Wiedza i specjalistyczna terminologia wyniesiona ze studiów pozwalają mi w profesjonalny i świadomy sposób przygotować lekcje języka niemieckiego biznesowego (Wirtschaftsdeutsch). Mam certyfikat z poziomu C1 (wynik: 86/100). Języki obce są moją pasją. Doskonale zdaję sobie sprawę z faktu, jak ważny jest regularny kontakt z językiem. Swoje zajęcia prowadzę w przyjacielskiej i pozbawionej nadmiernego sformalizowania atmosferze. Dzięki temu możesz skupić się na tym, co najważniejsze — czyli na postępach w nauce, do których będę Cię mocno inspirował. Swoje doświadczenia życiowe postanowiłem wykorzystać przy komponowaniu ofert specjalnych. To właśnie ze mną zyskujesz sposobność poznania akademickiego języka niemieckiego (poziom B2-C1), doskonalenia umiejętność pisania (poziom B1-C1), czy też dogłębnego opanowania języka biznesu (poziom B1-C1).

Przejdź do profilu lektora


© 2020 LingRoom

Share this article
Popular Dictionaries