8 sposobów na zabawne i niezapomniane korepetycje

8 sposobów na zabawne i niezapomniane korepetycje językowe!

Zdarza ci się usypiać swoich uczniów? Oto 8 sposobów, aby twoje korepetycje językowe były zabawne i niezapomniane!

 Uczniowie lubią uczyć się języków obcych poprzez zabawę, a lektorzy czerpią ogromną przyjemność z prowadzenia fajnych lekcji. Zabawne lekcje mogą sprawić, że uczniowie pokochają naukę i zaczną bardziej troszczyć się o własną edukację językową. Dlaczego więc nie wszyscy lektorzy oferują swoim uczniom właśnie takie korepetycje językowe?

 Wydaje się, że istnieje jakieś piętno „rozrywkowych lekcji” – opinia, że są one mniej wartościowe niż tradycyjne lekcje, prowadzone w poważnym stylu. Nic bardziej mylnego!

 Badania wyraźnie wskazują, że uczniowie uczą się efektywniej, gdy dobrze się przy tym bawią.

 Istnieją niezliczone pomysły na kreatywne i ciekawe lekcje języka obcego. Poniżej kilka wybranych, dzięki którym uczniowie na pewno zapamiętają korepetycje z tobą, jako świetną zabawę!

1.    Uwzględniaj różnorodne działania

Prawdziwy szwedzki stół z językowymi różnościami aktywizującymi ucznia, to klucz do stworzenia interesującej lekcji. Każdy uczeń jest inny, a to, co działa dobrze dla jednej osoby, może być mniej skuteczne w przypadku innej. Dzięki różnorodnym ćwiczeniom dasz swojemu uczniowi szansę uczenia się języka na nowe, różne sposoby.

2.    Wykorzystuj technologię e-korepetycje

Niemal cała współczesna rozrywka jest nierozerwalnie związana z technologią. Pomyśl o konsolach do gier, aplikacjach, podcastach… Internecie! Włączając technologię do swoich lekcji, dasz uczniom coś, z czym czują się komfortowo, a co ważniejsze, co zwykle kojarzy się im z czasem wolnym i zabawą.

 Jeśli utkniesz w poszukiwaniu pomysłów, spróbuj:

  • Aplikacje edukacyjne, takie jak Kahoot.
  • Oglądanie filmów z YouTube.
  • Słuchanie podcastów
  • A może od czasu do czasu lekcje online?

3.    Zmieniaj tempo

Lekcje muszą mieć swoje przypływy i odpływy. Lekcja, która porusza się w ślimaczym, jednostajnym tempie, sprawi, że zarówno ty, jak i twój uczeń zaczniecie usypiać. Podobnie, jeśli lekcja jest zbyt szybka i gwałtowna. Gorączkowe działania mogą łatwo wymknąć się spod kontroli. Ważna jest zmiana tempa aktywności – np. po długim czytaniu warto zaproponować szybką rundę pytań lub krótką grę.

4.    Personalizuj lekcje

Nie każda lekcja pasuje dla każdego ucznia. Jako nauczyciel indywidualny, masz wyjątkowy luksus, dzięki któremu możesz dostosować swoje zajęcia tak, aby były dokładnie tym, czym uczeń będzie się cieszył i w co będzie się angażował. Jeśli jest molem książkowym, spróbuj wykorzystać na zajęciach jego ulubioną książkę. Jeśli jest typem sportowym, spróbuj włączyć do tematu lekcji jego ulubioną drużynę lub gwiazdę sportu. Dzięki temu będzie mu łatwiej zaangażować się i zrozumieć temat, którego uczysz. Na jednej z pierwszych lekcji, możesz dawać swoim uczniom do wypełnienia krótki kwestionariusz, aby dowiedzieć się nieco o ich zainteresowaniach.

5.    Używaj humoru!

Przypomnij sobie swoich nauczycieli. Z pewnością ci, którzy należeli do grona twoich ulubieńców, potrafili cię rozśmieszyć, prawda? Jest bowiem ważny powód, dla którego tak dobrze ich pamiętasz. Psychologiczny efekt humoru realnie zwiększa możliwości zapamiętywania ucznia i może pomóc mu nauczyć się więcej i szybciej!

Oczywiście, nie musisz przygotować listy żartów na każdą lekcję, ale zawsze zostawiaj możliwość dla siebie i swojego ucznia, aby razem nieco się pośmiać podczas lekcji.

Korepetycje pełne śmiechu, oprócz tego, że są przyjemne i efektywne, dodatkowo tworzą silniejszą więź między nauczycielem i uczniem, co ma ogromy wpływ na efektywność kursu językowego. Niezależnie od tego, czy prowadzisz lekcje języka angielskiego, języka niemieckiego czy japońskiego!

6.    Korzystaj z quizów

Jeśli chodzi o sprawdzanie wiedzy uczniów, quizy są absolutnym wybawieniem. Są proste, zabawne i można je dostosować do każdego tematu. Dostępne są opcje online, takie jak: Sporcle lub Quizizz, ale równie dobrze można zaprojektować własne – na przykład w formie gry planszowej lub przy pomocy fiszek. Quizy są nie tylko przyjemne, ale także pokazują uczniom, że się uczą, co jeszcze bardziej motywuje ich do dalszej nauki!

7.    Odrobina rywalizacji

Z pewnością większość twoich uczniów pokocha zdrową rywalizację. W przeciwieństwie do zajęć grupowych, uczeń nie będzie rywalizował z innymi członkami grupy, ale zamiast tego może rywalizować sam ze sobą! Za każdym razem, gdy zadasz mu zadanie, oceń je i zanotuj wynik. Gdy następnym razem będzie wykonywał to samo lub podobne ćwiczenie, przypomnij mu jego ostatni wynik i rzuć mu wyzwanie ustanowienia nowego rekordu!

Zobacz także: Popularne gry językowe, które możemy wykorzystać na lekcjach i korepetycjach językowych

8.    Ruch to zdrowie!

Dla wielu dzieci i nastolatków (a w rzeczywistości i dla wielu dorosłych!) trudno jest uczyć się, siedząc długo w jednym miejscu. Jeśli się nad tym dłużej zastanowić, dlaczego muszą to robić? Naprawdę nie ma takiej potrzeby! Jeśli prowadzisz typową aktywność, polegającą na pytaniach i odpowiedziach, dlaczego nie ukryć odpowiedzi w klasie i zaprosić ucznia do zabawy w poszukiwanie skarbów? Jeśli ćwiczycie czytanie, możesz pociąć kartkę z tekstem na kawałki i przykleić je na ścianach, aby uczeń musiał się poruszać, by je przeczytać.

Aktywność fizyczna może pomóc wielu uczniom w osiągnięciu lepszych wyników w nauce języka. Na pewno też docenią oni możliwość uwolnienia się od krzesła, choć na chwilę! Również wprowadzenie limitu czasowego dla każdej czynności wymagającej ruchu, jest świetnym przepisem na zabawę. Twoje korepetycje nie muszą być nudne!

 Lektorzy, korepetytorzy języków obcych, nauczyciele… nie powinni tylko od czasu do czasu decydować się na poprowadzenie fajnej, zabawnej lekcji. Nauczyciele powinni zawsze starać się, by wszystkie ich lekcje dawały uczniom fun!

Lekcja, która jest nudna, niewątpliwie będzie mniej skuteczna niż zajęcia dające uczniowi przyjemność.

Zastanów się, kim są twoi uczniowie, co im się podoba, z czego czerpią przyjemność. Następnie, korzystając z wyżej zaproponowanych czynności, zaplanuj dla nich lekcje, które zawsze będą pamiętać.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Ci się podobał, zarejestruj się na naszej platformie, abyśmy mogli dzielić się z Tobą najciekawszymi tekstami z bloga LingRoom

REJESTRACJA

Share this article
Popular Dictionaries