Korepetycje vs Korepetycje Tradycyjne

Korepetycje online - eKorepetycje vs Korepetycje Tradycyjne

eKorepetycje czyli Korepetycje online vs Korepetycje Tradycyjne. Które z nich są lepsze?

the-best-choice-korepetycje-vs-school-lingroom

Nowoczesna technologia przekształciła prywatny sektor korepetycji na wiele sposobów; od znalezienia prywatnego nauczyciela, przez lekcje online, czat na żywo i automatyczne płatności. Niemniej jednak bezpośrednie prywatne lekcje oraz kursy w tradycyjnych szkołach językowych pozostają preferowanym wyborem dla wielu rodziców. Co zatem jest najlepszym wyborem dla Twojego dziecka i czy stacjonarne szkoły językowe powoli stają się przeszłością?

W Polsce sektor korepetycji jest wart nawet ok. 4 mld zł rocznie, a ponad 850 tys. uczniów regularnie korzysta z tej formy nauki. Aż 50% dzieci w wieku szkolnym, mieszkających w Warszawie, miało prywatnego nauczyciela w pewnym momencie swojego szkolnego życia, a liczba ta stale rośnie. Nie trzeba dodawać, że prywatne nauczanie ma wiele zalet i jest teraz bardziej popularne niż kiedykolwiek!

Jeśli chodzi o poszukiwanie prywatnego lektora dla Twojego dziecka, istnieją setki różnych ogłoszeń korepetycji w znanych portalach ogłoszeniowych oraz w mediach społecznościowych, a także wiele ofert tradycyjnych szkół językowych. Niekiedy nie wiadomo od czego zacząć te poszukiwania i która opcja będzie najlepsza, szczególnie, jeśli jest to Twój pierwszy raz.

Na tym blogu przyjrzymy się dwóm najpopularniejszym sposobom znalezienia korepetytora: poprzez tradycyjną lokalną szkołę językową i za pośrednictwem strony internetowej, oferującej korepetycje oraz e-korepetycje (lekcje, korepetycje online). Przeanalizujemy zalety i wady każdego podejścia i jednocześnie postaramy się podważyć niektóre powszechne błędne przekonania. Zanim skończysz czytać ten artykuł, powinieneś orientować się od czego zacząć.

Po pierwsze, czym jest tradycyjna szkoła językowa?

Tradycyjna szkoła językowa to firma, która zapewnia lokalne usługi edukacyjne uczniom, zwykle w wieku od 6 do 18 lat. Wiele takich szkół ma placówkę w Twojej okolicy. Zwykle prowadzą grupowe zajęcia stacjonarne, w określonych godzinach - po zakończonych lekcjach w szkole. Mają sztywny grafik oraz wymagają płatności z góry za semestr lub cały rok nauki. Przygotowują do zdania określonych egzaminów lub koncentrują się na omówieniu materiału zawierającego się w szkolnej podstawie programowej.

Serwis ogłoszeń

Przykładami takich serwisów ogłoszeniowych są m.in. e-korepetycje.net, olx.pl, gumtree.pl, korepetycje24.com, edun.pl, korepetycje.net, oraz korepetycje.edu.pl. Serwisy zamieszczają ogłoszenia korepetytorów, zawierające ich ofertę wraz z danymi kontaktowymi. Nie weryfikują uprawnień czy doświadczenia nauczycieli, treści zamieszczanych w ogłoszeniach, nie sprawdzają ich aktualności, a także nie oferują funkcji płatności online, czatu, powiadomień i in.

Co to jest platforma korepetycji online?

Witryny internetowe z korepetycjami zaczęły pojawiać się po tzw. bańce internetowej na przełomie tysiącleci (ang. boom.com czyli okresie euforii na giełdach związanej z przecenianiem zapotrzebowania na firmy internetowe) i szybko wzrosły zarówno pod względem liczby, jak i wielkości w ostatnich latach, dzięki lepszej łączności internetowej i bardziej wydajnym usługom internetowym.

Platformy korepetycji online to zazwyczaj:

 • Strony internetowe, na których możesz szukać korepetytorów na podstawie wybranego przedmiotu i lokalizacji
 • Katalogi online przedstawiające profile korepetytorów, które zawierają zdjęcia nauczycieli, informacje o kwalifikacjach, doświadczeniu oraz opinie
 • Zróżnicowane ceny: korepetytorzy ustalają własne stawki godzinowe
 • Serwisy, na których musisz się zarejestrować, aby korzystać (choć zazwyczaj jest to bezpłatne)
 • Miejsce, gdzie możesz kontaktować się bezpośrednio z nauczycielem
 • Strona internetowa, na której możesz zarezerwować lekcje i zapłacić za nie

Każda platforma internetowa jest inna - każda z unikalnym zasobem korepetytorów, cenami, doświadczeniami użytkowników, zasadami i oferowanymi usługami. Na razie zastanowimy się, co ogólnie oferują platformy internetowe i czym różnią się od tradycyjnych placówek.

Niektóre przykłady internetowych platform szkoleniowych to buki.org.pl, preply.com, italki.com i lingroom.pl.

Główne różnice:

Istnieją trzy kluczowe różnice między platformami korepetycji online a tradycyjnymi szkołami językowymi. Pierwsza polega na tym, w jaki sposób możesz znaleźć i wybrać odpowiedniego dla Siebie prywatnego nauczyciela, drugi to koszt, a trzeci - lokalizacja.

Po pierwsze...

W tradycyjnej szkole językowej zwyczajnie nie wiesz, którego nauczyciela dostaniesz. Jeśli szukasz zajęć indywidualnych, szkoła przydzieli lektora, który jest dostępny, w wybranym przez Ciebie terminie. Jeśli wybierasz zajęcia grupowe, nie ma możliwości dobrania lektora, który będzie idealny dla wszystkich uczniów. Niewiele uwagi poświęca się temu, czy wybrany nauczyciel będzie dobrze pasował do Twojego dziecka pod względem osobowości, stylu nauczania, wieku, płci lub innych cech. Nigdy też nie dostaniesz do wglądu informacji na temat wykształcenia czy doświadczenia nauczycieli.

 

Inaczej jest w przypadku platform internetowych, gdzie masz swobodę samodzielnego przeglądania profili korepetytorów. Podczas gdy musisz włożyć więcej wysiłku w proces wyszukiwania, poprzez ręczne sprawdzanie informacji o korepetytorach, w celu znalezienia odpowiedniego dopasowania, w większym stopniu wiesz, kogo dostaniesz, dzięki profilom wyraźnie pokazującym zdjęcie nauczyciela, kwalifikacje, doświadczenie i opinie. Niektóre internetowe platformy korepetycyjne oferują tablicę ofert pracy, na której można zadać pytanie, zanim nauczyciele zostaną skierowani bezpośrednio do Ciebie lub szybki czat z lektorem. Zatem, masz możliwość komunikowania się z korepetytorami przed zamówieniem i opłaceniem pierwszej lekcji.

Ale chwila...
Tradycyjne szkoły językowe są zwykle droższe. Mają stałe stawki, ustalone na rok z góry. Odwoływanie zajęć (np. z powodu choroby czy wyjazdu) nie wchodzi w grę – jeśli nie przyjdziesz na lekcję, ona po prostu przepada. Płatność zwykle następuje z góry za cały kurs lub semestr. Nie możesz wykupić pojedynczych lekcji lub zrezygnować w trakcie kursu bez ponoszenia pełnego kosztu.

Platformy internetowe, oferujące większą i bardziej zróżnicowaną ofertą korepetytorów oraz z powodu ustalania przez nich własnych stawek, wydają się być znacznie tańsze. Na przykład na platformie Lingroom średnia stawka godzinowa wynosi 45 zł (średnia krajowa), a ceny zaczynają się od 30 zł za godzinę. Proces płatności jest również o wiele łatwiejszy, dzięki płatnościom online typu "pay-as-you-go" (PAYG czyli przedpłaty za faktycznie wykorzystane usługi w przeciwieństwie do opłaty abonamentowej) i elektronicznym pokwitowaniom.

Obecnie wielu rodziców uważa, że ponieważ tradycyjne szkoły językowe są droższe, jakość udzielanych korepetycji i świadczonych usług jest znacznie lepsza. Jest to jednak jeden z najczęściej występujących mitów w branży.

Chociaż prawdą jest, że wielu lektorów pracujących w szkole językowej, pracuje jednocześnie również dla platform internetowych lub innych szkół. Wielokrotnie okazuje się, że ten sam lektor dostępny na platformie online będzie pobierał od 40 do 60 zł za godzinę, a jednocześnie za indywidualne lekcje z nim w szkole językowej trzeba będzie zapłacić 90 zł za godzinę.

Po trzecie...

Tradycyjne szkoły językowe to zazwyczaj fizyczne placówki zlokalizowane w Twojej okolicy. Większość z nich udostępnia sale lekcyjne, w których odbywają się lekcje. To coś, czego internetowe platformy korepetycyjne po prostu nie zapewniają - lekcje odbywają się gdziekolwiek Ty i Twój nauczyciel ustalicie. Zajęcia mogą się odbywać w domu ucznia lub lektora, w biurze lub dogodnej przestrzeni miejskiej. Można też dowolnie zmieniać lokalizację zajęć, w zależności od bieżących potrzeb i wspólnych ustaleń.

9 najważniejszych zalet korzystania z internetowej platformy do korepetycji online – (ekorepetycji)

1. Lepszy stosunek jakości do ceny

 • Ceny wahają się od 25 zł do 110 zł za godzinę
 • Możesz wynająć tego samego nauczyciela, który pracuje w szkole językowej, ale przez platformę zamówić u niego tylko kilka lekcji i nie wiązać się na cały semestr
 • Po prostu płacisz wyświetlaną stawkę korepetytora (platforma pobiera prowizję od korepetytora) i sam decydujesz, ile lekcji chcesz wykupić
 • Rzadko występują dodatkowe koszty konsultacji lub opłat za znalezienie nauczyciela
 • Zajęcia są rezerwowane z wyprzedzeniem, ale możesz je dowolnie przesuwać. Płacisz tylko za zrealizowane lekcje, nie tak jak w szkole językowej

2. Potęga wyboru

 • Masz kontrolę nad porównywaniem i wyborem konkretnego nauczyciela, z którym Twoje dziecko będzie się uczyć
 • Możesz wyszukiwać i filtrować według własnych potrzeb (np. budżet, lokalizacja, dostępność, typ kursu itp.)

3. Większa różnorodność

 • Znów wiąże się z wyborem - po prostu będzie go więcej
 • Bardziej prawdopodobne jest, że znajdziesz korepetytora odpowiadającego Twoim konkretnym potrzebom
 • Łatwiejsze jest znalezienie nauczyciela, który jest dostępny, jest z Twojej okolicy i może od razu się z Tobą skontaktować
 • Możesz użyć jednej platformy, aby znaleźć korepetytorów dla wielu różnych przedmiotów (lub członków rodziny!)

4. Lepsze dopasowanie

 •  Większa różnorodność prywatnych korepetytorów daje większą szansę na znalezienie idealnego dopasowania między korepetytorem a uczniem

5. Zasada społecznego dowodu słuszności

 • Opinie powiedzą Ci wiele o tym, czy nauczyciel jest odpowiedni dla Ciebie, czy nie
 • Możesz być pewny, że inni rodzice tacy jak Ty mieli dobre doświadczenia z tym korepetytorem
 • Możesz sprawdzić, czy Twój potencjalny nauczyciel z sukcesem przygotował innych uczniów do egzaminu, który Ty też chcesz zdawać

6. Bezpośrednia komunikacja z nauczycielem

 • Nowoczesne platformy korepetycji online zapewniają czat na żywo, na którym możesz bezpośrednio wysłać wiadomość do swojego korepetytora. Jest to bardziej elastyczny, bezpośredni i skuteczny sposób komunikacji w porównaniu do szkół.

7. Gwarancja satysfakcji

 • Platformy korepetycji online często oferują tzw. Gwarancję Satysfakcji. Niektóre z nich oferują bezpłatną lekcję wprowadzającą lub gwarancję zwrotu pieniędzy w 100%, jeśli na przykład lekcja nie odbyła się z winy lektora.

8. Automatyczne płatności i anulowanie rezerwacji

 • Płatności są zazwyczaj dokonywane online, przez bezpieczne systemy płatności np. PayU w przypadku Lingroom
 • Na niektórych platformach możesz zapisać szczegóły płatności, aby opłaty za przyszłe lekcje można było wykonać jednym kliknięciem
 • Płatności są dokonywane z wyprzedzeniem, co oznacza, że jeśli Twój nauczyciel przekroczy swój czas pracy, rzadkością jest, że otrzymasz za to dodatkowy rachunek
 • Zautomatyzowane zasady anulowania oznaczają, że nigdy nie płacisz za lekcje, które się nie odbyły

9. Planowanie

 • Niektóre internetowe platformy korepetycji pozwalają zsynchronizować harmonogram Twoich korepetycji z typowym kalendarzem. Oznacza to, że w łatwy sposób śledzisz i kontrolujesz terminy lekcji. Ponadto internetowe platformy szkoleniowe (takie jak LingRoom), mają łatwe do odczytania harmonogramy wbudowane w stronę internetową, dzięki czemu wszystkie Twoje przeszłe i nadchodzące sesje są widoczne w jednym miejscu. Dodatkowo, kalendarze ucznia i lektora są ze sobą zsynchronizowane, co również ułatwia planowanie i zapobiega pomyłkom.

5 głównych wad korzystania z internetowej platformy e korepetycji – korepetycj online

1. Brak pełnej weryfikacji

W przypadku niektórych platform korepetycji online nie jest warunkiem koniecznym, aby nauczyciele mieli wstępną rozmowę kwalifikacyjną. Spotkanie rekrutacyjne z nauczycielami jest najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy spełniają oni standardy firmy i są wystarczająco wykwalifikowani, aby zapewnić dobrą obsługę. Brak weryfikacji może więc czasami prowadzić do niewystarczającego poziomu jakości nauczania.

W Lingroom, każdy z lektorów oznaczony jako „zweryfikowany” przedłożył dyplom ukończenia studiów wyższych lub certyfikat, potwierdzający jego poziom znajomości języka obcego.

Zatem, przed zamówieniem lekcji, koniecznie przeczytaj całą procedurę kwalifikacyjną firmy korepetytorskiej - jest to ważne nie tylko ze względu na jakość nauczania, ale także na bezpieczeństwo.

2. Braki w funkcjach

Niektóre internetowe platformy korepetycyjne nie są zbyt funkcjonalne. Czasem możesz mieć trudności ze znalezieniem nauczycieli przygotowujących do konkretnego egzaminu lub aktualnie dostępnych. Oznacza to, że tracisz dużo czasu na wymianę wiadomości z dużą liczbą korepetytorów, tylko po to, aby upewnić się, że któryś jest dostępny w czasie, gdy go potrzebujesz. Czasami może to wymagać dużo czasu i wysiłku z Twojej strony!

3. Rejestracja

Spójrzmy prawdzie w oczy, wszyscy mamy dość rejestrowania się na nowych stronach internetowych. Niektórzy z nas po prostu nie mają czasu na wypełnienie tych formularzy, a inni zastanawiają się, dokąd trafiają te informacje! Choć jest to trochę irytujące, na szczęście wiele platform korzysta z najnowszych technologii, aby znacznie ułatwić ten krok. Na przykład w LingRoom możesz zarejestrować się jednym kliknięciem za pomocą Facebooka czy Google. Ponadto, aby upewnić się, że nie będziesz bombardowany e-mailami marketingowymi, możesz również wybrać, które e-maile chcesz (lub nie) otrzymywać.

4. Brak możliwości udostępniania danych kontaktowych

Internetowe platformy szkoleniowe muszą jakoś zarabiać, a zdecydowana większość robi to, pobierając prowizję od korepetytorów za lekcje, które są rezerwowane na platformie. Ale co powstrzymuje Cię od tego, by poprosić korepetytora o jego numer telefonu, zadzwonić do niego bezpośrednio i zapłacić gotówką?
Cóż, zazwyczaj to właśnie dlatego strony internetowe oferujące korepetycje uniemożliwiają udostępnianie danych kontaktowych! Może to być frustrujące, jeśli chcesz po prostu zadzwonić do nauczyciela w pierwszej kolejności i upewnić się, że jest on odpowiedni i natychmiast dostępny.

Na szczęście witryny korepetycyjne starają się to teraz ułatwić. Na przykład LingRoom pozwala udostępniać dane kontaktowe po zarezerwowaniu pierwszej lekcji, co pozwala przyśpieszyć czas odpowiedzi korepetytora, przez wysyłanie mu powiadomienia e-mail / SMS, a także wykorzystując je jako czynnik ustawiający korepetytorów wyżej w rankingu wyszukiwania.

Ponadto, tak naprawdę nie chodzi tylko o pieniądze. Blokowanie danych kontaktowych w pierwszej kolejności jest ważnym środkiem bezpieczeństwa.  Platformy korepetycji muszą zapewniać, że zarówno nauczyciele, jak i użytkownicy komunikują się profesjonalnie, i nie chcą, aby tylko ktoś rejestrował się i dzwonił do korepetytorów na ich prywatne telefony.

Rezerwacja lekcji przed udostępnieniem danych kontaktowych, umożliwia platformom internetowym weryfikację tożsamości użytkownika i zapewnienie gwarancji bezpieczeństwa na wypadek późniejszych problemów.

5. Mylące?

Wraz z rozwojem sektora korepetycji w ostatnich latach, rośnie również liczba stron internetowych. Obecnie istnieje wiele różnych witryn internetowych z korepetycjami i wszystkie działają nieco inaczej. Dlatego wybór może być trudny. W przyszłości będziemy badać różnice między platformami korepetycji online, więc bądź na bieżąco, jeśli masz problemy z wyborem!

3 główne zalety korzystania z tradycyjnej szkoły językowej

1. Znajduje się tam fizyczne miejsce do opieki nad dzieckiem

Rozumiemy. Czasami potrzebujesz trochę czasu na załatwienie spraw, czasem nie możesz być w domu, a innym razem… po prostu potrzebujesz przerwy!

Dlatego szkoły językowe mogą być świetnym miejscem, w którym możesz zostawić swoje dziecko, zrobić to, co musisz i odebrać je ponownie po zakończeniu lekcji.

2. Zajęcia indywidualne i grupowe

Większość internetowych platform edukacyjnych jest zwykle ograniczona do oferowania tylko korepetycji indywidualnych. Tradycyjne szkoły prowadzą także zajęcia grupowe.

3. Niektórzy wolą po staremu!

Podczas gdy Milenialsi mogliby się nie zgodzić, niektórzy ludzie po prostu nie radzą sobie z komputerami czy telefonami. Jasne, czat na żywo jest fajny… automatyczne płatności może też? Powiadomienia - proszę nie! Niektórzy z nas chcą po prostu wrócić do podstaw. Faktura pocztą - bardzo dziękuję.

Pięć najważniejszych wad wysyłania dziecka do tradycyjnej szkoły językowej

1. Jest droższa

Możesz spodziewać się, że zapłacisz 2-3 razy więcej za każdą godzinę korepetycji, czasem nawet za tego samego nauczyciela, który jest również dostępny na platformie internetowej.

2. Istnieją dodatkowe opłaty

Niekiedy możesz spodziewać się opłat za wpisowe. Nie wszystkie materiały edukacyjne są w cenie i należy za nie zapłacić dodatkowo.

3. Działają tylko lokalnie

Szkoły językowe są zjawiskiem lokalnym, ze ściśle określona lokalizacją. Dla porównania, internetowe platformy korepetycji są oparte na lokalizacji, co oznacza, że prawdopodobnie będziesz mieć wybór korepetytorów na wyciągnięcie ręki.

4. Brak wyboru

W porównaniu z platformami eKorepetycje czyli korepetycji online, szkoły mają ograniczoną liczbę nauczycieli, z którymi współpracują. W ostatecznym rozrachunku oznacza to, że najprawdopodobniej zostaniesz dopasowany do tego nauczyciela, który jest aktualnie dostępny i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie on odpowiednio dopasowany do Twojego dziecka.

5. Siła decyzyjna jest poza Twoim zasięgiem

Podczas gdy internetowe platformy szkoleniowe zapewniają możliwość wyboru własnego nauczyciela i uzgodnienia z nim harmonogramu i kosztów, w szkole językowej jest to niemożliwe. Oznacza to, że będziesz płacić stałe stawki, za nauczyciela, którego nie mogłeś dla siebie wybrać, lecz który został ci odgórnie przydzielony.

Podsumowując, istnieją zarówno zalety, jak i wady wyboru internetowej platformy lub tradycyjnej szkoły językowej.

Chociaż szkoły są zazwyczaj droższe, przejmują część wstępnych poszukiwań nauczyciela i możesz skorzystać z ich klas lekcyjnych. Z drugiej strony internetowe platformy korepetycji pozwalają wybrać własnego nauczyciela na podstawie wszystkich Twoich preferencji i możesz komunikować się z nim bezpośrednio.

Najważniejszą rzeczą dla Twojego dziecka jest prywatny nauczyciel, który skutecznie przekaże mu potrzebną wiedzę. To właśnie nauczyciele wpłynęli na nasze życie - to oni zainspirowali nas do ciężkiej pracy, pokochania nauki i dostrzegania ogromu własnego potencjału. Nauczyciele pomagają Twojemu dziecku kierować się w dobrą stronę, szczególnie, gdy boryka się z trudnościami. Dbają o to, by szło we właściwym kierunku, rozwijało się i wspierają je w każdej sytuacji. 

Jeśli chodzi o to, różnica w edukacji Twojego dziecka będzie zależała od konkretnego nauczyciela. Dlatego, podczas podejmowania decyzji o jego wyborze, należy ustalić priorytety i znaleźć firmę, która koncentruje się na kompetencjach i zaangażowaniu swoich korepetytorów.


 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł

Jeżeli Ci się podobał, zarejestruj się na naszej platformie, abyśmy mogli dzielić się z Tobą najciekawszymi tekstami z bloga LingRoom

Szukasz sprawdzonych lektorów języka obcego? Sprawdź naszą wyszukiwarkę

Dołącz do społeczności LingRoom

Share this article
Popular Dictionaries