Filmy i seriale do nauki języka na Youtube

Kanały na Youtube do nauki języka

Jak nie filmy i seriale to co??

Jak podszkolić umiejętność słuchania (i nie tylko) w języku obcym.

Często jest nam łatwiej opanować gramatykę i słownictwo, trudniej nam natomiast podszkolić takie umiejętności jak słuchanie i mówienie. Żeby móc swobodnie mówić w danym języku, trzeba stale podnosić na coraz wyższy poziom umiejętność słuchania. Jakie są zatem skuteczne sposoby na to?

Czy filmy i seriale to na pewno najlepsze rozwiązanie?

Część słuchaczy ogląda w języku docelowym seriale i filmy. Jest to z pewnością dobre rozwiązanie dla tych spośród nich, którzy reprezentują co najmniej poziom średnio-zaawansowany. Wadą tego rozwiązania jest natomiast fakt, że w filmach i serialach pewne kwestie niekoniecznie się powtarzają, słownictwo jest czasami bardzo trudne, bohaterowie mówią szybko, nie zawsze wyraźnie, nie raz też posługują się slangiem. Możemy zatem oglądać wiele filmów i seriali np. w języku angielskim, których jest oczywiście najwięcej i nie robić widocznych, satysfakcjonujących postępów.

To może lepiej wypróbuj Youtube do nauki języka obcego...

Ja osobiście polecam regularne oglądanie wideo nagrywanych przez native speakerów, nauczycieli danego języka obcego, na Youtube. Przemawia za tym szereg korzyści jakie możemy z tego wynieść:

- tego rodzaju nagrania zawierają często objaśnienia gramatyki i słownictwa oraz kontekstu, w jakim je używamy

- zawierają one też opisy ciekawostek kulturowych z kraju, w którym ludzie posługują się naszym językiem docelowym

- osoby mówią wolniej i wyraźniej, ale nadal używają autentycznego akcentu i zwrotów, którymi się w danym miejscu posługuje oraz, co bardzo ważne, objaśniają te zwroty
- można posłuchać takiego akcentu, jaki nas w danym momencie interesuje lub oswoić się z więcej niż jednym akcentem
- można włączyć napisy, zmienić szybkość odtwarzania nagrania w ustawieniach, zatrzymać je, powtórzyć daną kwestię za native speakerem bez zbytniego pośpiechu i stresu

- native speakerzy często umieszczają w nagraniu napisy z przykładami zdań, prezentującymi użycie danego słowa czy konstrukcji gramatycznej

Jakie kanały językowe warto oglądać na Youtube?

Które kanały do nauki języka obcego polecam zatem na Youtube?

Kanały na Youtube do nauki języka angielskiego:

Kanały na Youtube do nauki języka języka francuskiego:

Kanały na Youtube do nauki języka języka hiszpańskiego:

Kanały na Youtube do nauki języka języka włoskiego:

Kanały na Youtube do nauki języka języka portugalskiego:

  • Portuguese Lab – europejska odmiana portugalskiego
  • Easy Portuguese – głównie brazylijska odmiana portugalskiego (obecnie nie powstają nowe nagrania na tym kanale)
  • Tus clases de portugués – brazylijska odmiana portugalskiego. Ten kanał będzie przydatny dla osób obeznanych z hiszpańskim, które chcą ćwiczyć obydwa języki. Wszelkie objaśnienia bowiem są podawane na tym kanale właśnie w tych 2 językach.

Czego możesz się spodziewać po zaprezentowanych kanałach na Youtube?

To są kanały, które sama osobiście sprawdziłam i je zdecydowanie polecam. Wiem też, że wielu słuchaczy uczy się języka niemieckiego, niestety, ponieważ sama się tym językiem nie zajmuję, trudno mi polecić coś więcej poza popularnym kanałem Easy German. Jak zapewne zauważyliście, każdy z wyżej wymienionych języków (i nie tylko) ma swój własny „Easy ...”. Są one częścią Easy Languages, kanału, który powstał z inicjatywy Polaka mieszkającego w Niemczech i jego żony, Niemki. Z czasem ten kanał znacząco się rozwinął, wielu twórców dołączyło do tego przedsięwzięcia i tak powstały lokalne kanały, które mają za zadanie pomóc nam w nauce wybranego języka obcego. Na kanałach Easy Languages kładzie się nacisk na język taki, jaki słyszymy codziennie na ulicy. Są na nim realizowane wywiady z przypadkowo mijanymi przechodniami na określony temat.

Pozostałe kanały są bardziej nastawione na mini-lekcje danego języka. Znajdziemy więc na nich zarówno lekcje gramatyki, jak i słownictwa, mini opowiadania czytane przez danego youtubera, ciekawostki z życia, webinary, vlogi, relacje z podróży i inne ciekawostki. Osoby prowadzące dany kanał mają często wykształcenie metodyczne, nierzadko same się uczą jakiegoś języka obcego. Nieobce im są zatem rozterki przeciętnego słuchacza danego języka. Dlatego też, twórcy danego kanału starają się dostosować swój sposób mówienia do poziomu umiejętności swoich słuchaczy.

Podsumowanie

Podsumowując, kanały prowadzone przez (w przeważającej części) native speakerów na Youtube mają tę przewagę nad serialami i filmami w języku docelowym, że są one prowadzone pod kątem potrzeb przeciętnego słuchacza danego języka obcego. Nadal więc możemy na nich poznać autentyczny język, używany na co dzień, ale nie pogubimy się w gąszczu słówek, zwrotów, skrótów myślowych i slangu. Dodatkowo, otrzymamy wszystkie potrzebne nam objaśnienia. A jeśli nadal mamy jakieś pytania, możemy je zadać bezpośrednio twórcom kanału, skontaktować się z nimi bezpośrednio. Często odniosą się oni do naszych pytań pisemnie, przy okazji korygując nasze wypowiedzi lub odpowiedzą na nie w kolejnym nagraniu.

Ja sama korzystam z kilku ulubionych wymienionych powyżej kanałów, aby podszkolić lub podtrzymać na poziomie zaawansowanym swoją znajomość języka francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego i portugalskiego. Chętnie też zaglądam do kanałów anglojęzycznych i francuskojęzycznych jako źródła inspiracji, pomysłów metodycznych i ciekawostek kulturowych. Coraz lepiej orientuję się też dzięki temu w różnicach między angielskim brytyjskim i amerykańskim oraz kanadyjskim.

Sama, będąc lektorem głównie angielskiego (w przeszłości również francuskiego) specjalizuję się w odmianie kanadyjskiej i amerykańskiej, biorąc pod uwagę, że spędziłam 9 lat życia w Kanadzie i miałam też często kontakt z Amerykanami. Niemniej brytyjska odmiana języka również bardzo mnie ciekawi. A z kolei z angielskim australijskim i nowozelandzkim mogę się lepiej zaznajomić dzięki kanałowi „Colour in Your Life” poświęconemu mojej kolejnej pasji – malarstwu. Jak widzisz więc, warto postawić na regularne śledzenie i słuchanie obcojęzycznych youtuberów, zwłaszcza nauczycieli (choć nie tylko) danego języka. Korzyści jakie możesz z tego wynieść są naprawdę bezcenne.


Irena K – kilka słów o autorce bloga

Przejdź do profilu lektora

Witam Cię serdecznie :) Jestem lektorem, tłumaczem i słuchaczem – języki obce to moja pasja i codzienność, która nigdy mi się nie nudzi :). Ponadto, jestem również zaangażowana w projekt „Polish Cafe”, który ma na celu pomóc komunikować się cudzoziemcom w j. polskim. J. angielskiego i francuskiego zaczęłam uczyć się w liceum, hiszpańskiego na studiach a później doszła jeszcze – w pracy i poza pracą – nauka j. włoskiego i portugalskiego, a także czeskiego (na razie, na poziomie początkującym). W ramach studiów byłam również 6 miesięcy w Quebecu, na intensywnym kursie j. francuskiego i kultury tego regionu.

Z wykształcenia jestem romanistką, hispanistką i pedagogiem, studia językowe zrobiłam w Toronto, na York University (trzeci rok studiów spędziłam we Francji), pedagogiczne w Poznaniu. W Polsce również ukończyłam kurs metodyczny firmowany przez University of Cambridge, któgo zwieńczeniem był Certificate in English Language Teaching to Adults (CELTA) oraz kurs metodyczny online dla nauczycieli j. francuskiego organizowany przez Alliance Française w Vichy. Od 2002 roku mieszkam z powrotem w Poznaniu, natomiast staram się mieć stały kontakt z osobami różnej narodowości i z ogromną chęcią podtrzymuję znajomość z bardzo wartościowymi ludźmi poznanymi w trakcie studiów, programu Erasmus i w innych ciekawych okolicznościach.

Będąc po studiach językowych i pedagogicznych oraz kursach i szkoleniach metodycznych oraz będąc z natury osobą bardzo twórczą, zależy mi aby moje zajęcia były prowadzone przystępnie, ciekawie i z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i uwzględnieniem osobowości każdego z moich słuchaczy, w swobodnej i życzliwej atmosferze. Z tego względu zdecydowanie preferuję zajęcia indywidualne. Tworzę materiały autorskie oraz używam tzw. „authentic materials” uwzględniając aktualną wiedzę pedagogiczną i psychologiczną o procesie uczenia się, dzięki czemu moje zajęcia są uszyte na miarę potrzeb każdego słuchacza. Pomagam moim słuchaczom pokonać blokady w mówieniu w j. obcym nie zaniedbując pozostałych umiejętności językowych: czytania, słuchania i pisania.

Ponadto zajmuję się również rysunkiem i malarstwem (głównie akwarelowym) i biorę udział w międzynarodowym ruchu (obecnym również w Poznaniu) Urban Sketchers.

Moją trzecią pasją są podróże, zwłaszcza podróże skuterem. W sierpniu 2018 roku przejechałam skuterem centralną i południową Polskę, Czechy z północy na południe i Austrię (od okolic Salzburga do Wiednia).


© 2020 LingRoom

Share this article
Popular Dictionaries