Korepetycje językowe - który język obcy wybrać

Najlepiej opłacane języki na rynku pracy

Business English już nie wystarczy. Jakich języków warto się uczyć 2021? Najbardziej poszukiwane języki na rynku pracy ekorepetycje.

Najbardziej pożądane języki na rynku pracyJakich języków obcych warto się uczyć? Które z nich zapewnią dobre wynagrodzenie i wiele atrakcyjnych ofert pracy? Inwestycja w naukę języka obcego jest współcześnie niezwykle opłacalna. Może przynieść zaskakujące rezultaty, które przekładają się nie tylko na wzbogacanie naszej wiedzy i rozwój osobisty, lecz również na pomyślny rozwój kariery i możliwości awansu, wzrost wynagrodzenia i zdobycie wymarzonej pracy.

Wraz ze wzmożeniem kontaktów handlowych Polski, postępującą globalizacją, rosnącą pozycją kraju na arenie międzynarodowej w różnych dziedzinach, wzrostem eksportu polskich usług i towarów, jak również napływem zagranicznych inwestycji, zmienił się także zakres wymaganych od pracownika kompetencji.

W szczególności wzrosły oczekiwania względem zatrudnionych, jeśli chodzi o znajomość języków obcych wykorzystywanych w nowopowstających dziedzinach oraz kontaktach biznesowych z zagranicznymi partnerami i klientami.

W ciągu ostatnich dwóch dekad dzięki zagranicznym inwestorom w Polsce powstało około półtora miliona miejsc pracy, a łączna suma inwestycji przekracza 600 mld złotych. Liczby w tym przypadku mówią same za siebie. Posiadanie przez polskich pracowników odpowiednich kompetencji językowych jest bezspornie sprawą kluczową z perspektywy rozwoju gospodarki kraju i współpracy na arenie międzynarodowej. 

Jakie języki obce wybierają Polacy?

Z badań wynika, że prawie 40 % Polaków zna przynajmniej jeden język obcy. Niestety prawie tyle samo procent obywateli nie posługuje się żadnym językiem poza ojczystym polskim. Tylko 15 % osób może pochwalić się znajomością dwóch języków obcych. W stopniu średniozaawansowanym językiem angielskim włada prawie 60% Polaków i ok. 40% - językiem niemieckim. Pozostałe języki są daleko w tyle: rosyjski (ok.10%), francuski, hiszpański i włoski. Polacy najczęściej uczą się języków obcych w szkole (głównie angielskiego i niemieckiego), ale po jej ukończeniu, tylko część z nich kontynuuje edukację językową. Sytuacja na rynku pracy oraz wymagania potencjalnych pracodawców, coraz częściej kierują ich w stronę kursów językowych. Wśród dorosłych uczniów najbardziej popularne są indywidualne lekcje z lektorem oraz zajęcia online. Najczęściej decydują się na lekcje angielskiego lub niemieckiego, a więc kontynuację kursów szkolnych. Rzadziej wybierają nowy język, którego chcą uczyć się od podstaw.

Nabory na studia przeprowadzone w 2018 roku wykazały niezwykłą tendencję. Najpopularniejsze w rankingu 2018 r. okazały się studia związane z językami skandynawskimi, czyli mówiąc fachowo, języki północnogermańskie. A wśród nich oczywiście filologia norweska, filologia szwedzka czy też filologia skandynawska. Co ciekawe, zaraz za nimi znalazły się języki arabskie oraz azjatyckie. Taka tendencja podyktowana jest nie tyle trendami, co ogromnymi możliwościami zawodowymi, które ujawniają się zaraz po ukończeniu takich studiów językowych. Obecny rynek pracy jest niezwykle przyjazny dla absolwentów języków obcych z kategorii języków skandynawskich, arabskich oraz azjatyckich. Powodem tego jest przede wszystkim duże zapotrzebowanie na umiejętności językowe, a oferowane posady i wynagrodzenia w wielu przypadkach są naprawdę imponujące.

3 najbardziej pozadane benefity

  • karty na zajecia sportowe (np. Multisport)
  • podstawowa opieka medyczna
  • szkolenia wewnetrzne
  • owoczesne i przyjazne przestrzenie biurowe

 

liczba-ofert-pracy-z-językami-obcymi-w-Polsce

Popyt na ekspertów oraz doświadczonych specjalistów wzrasta w największych aglomeracjach Polski: Warszawie, Trójmieście, Poznaniu i Krakowie.

W Warszawie językiem angielskim w stopniu zaawansowanym włada prawie połowa mieszkańców, w pozostałych miastach nawet ponad 30% osób. Język niemiecki cieszy się największą popularnością wśród wrocławian, język francuski natomiast najpopularniejszy jest w Warszawie. Najmniej poliglotów znajdziemy w Katowicach, choć właśnie w tym mieście rośnie zapotrzebowanie na lekcje języka niemieckiego i angielskiego, dlatego lektorzy tych języków są tam rozchwytywani.

Nie ulega wątpliwości, że biegła znajomość języków partnerów biznesowych jest sprawą kluczową w kwestii odnoszenia sukcesów na arenie międzynarodowej, dlatego inwestycja w naukę języka angielskiego, niemieckiego czy rosyjskiego, na pewno zwróci się z nawiązką.

Najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy

Niekwestionowanymi liderami na rynku pracy są języki: angielski, niemiecki, francuski i hiszpański. Umiejętność porozumiewania się w tych językach jest niezmiennie niezwykle pożądana przez pracodawców.

Znajomość języka angielskiego traktowana jest przez pracodawców jako standardowa kompetencja. Natomiast, co ciekawe, 3/4 przedsiębiorców inwestujących w Polsce szuka pracowników władających językiem niemieckim. Dotyczy to głównie branż takich jak księgowość, przemysł, dystrybucja i logistyka. Firmy często gotowe są zapewnić swoim pracownikom podwyższanie kompetencji językowych i organizują w biurze grupowe lub indywidualne lekcje niemieckiego. Coraz bardziej popularny staje się także oferowany przez szkoły i platformy językowe - niemiecki online – dzięki czemu pracownicy mogą uczestniczyć w zajęciach językowych niezależnie od lokalizacji.

Nie powinny zniechęcać Polaków stopniem trudności języki takie jak czeski, litewski czy węgierski. Ciągle rośnie liczba ofert pracy dla osób znających język węgierski (głównie w finansach) lub czeski czy litewski (w handlu).

 

 

Łatwiejszy w przyswojeniu i stale potrzebny do kontaktów z partnerami zza wschodniej granicy jest język rosyjski. Znajomość rosyjskiego ułatwia współpracę nie tylko z Rosją, lecz również z Białorusią, Ukrainą, Gruzją, Mołdawią, Kazachstanem, Łotwą czy Estonią.

Wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów posługujących się językiem chińskim (przede wszystkim w dystrybucji i logistyce) i arabskim (gospodarka i nauka). Ze względu na ubogą ofertę tych języków w stacjonarnych szkołach językowych, kursy online rosną na popularności.

Nauka języków skandynawskich to także krok w stronę rozwoju kariery i lepszych zarobków. Szczególnie w branży BPO/SSC.

 

 

W zależności od stanowiska pracy kompetencje językowe będą się różnić.

Czy bycie poliglotą zwiększa szansę na dobrze płatną pracę? Zdecydowanie! Swobodne posługiwanie się kilkoma językami biznesowymi korzystnie wpływa na pozycję pracownika na rynku pracy oraz może być wykorzystane jako ważny argument w negocjacjach płacowych - zapewnia Agnieszka Krych, współzałożycielka platformy Lingroom.pl. Angielski dla pracodawców nie wystarczy. Tymczasem specjaliści z biegłym niemieckim i jednym z języków skandynawskich będą mieli z czego wybierać na rynku pracy - dodaje.

Najbardziej opłacale języki

zarobki-z-różnymi-językami-obcymi-w-PolsceW jakim stopniu zależna jest wysokość wynagrodzenia osób na poszczególnych szczeblach od znajomości języka obcego? Jeśli chodzi o stanowisko dyrektora, członka zarządu lub kierownika zespołu, to ich zarobki mogą być nawet dwukrotnie wyższe w zależności od tego, czy posługują się oni biegle językiem angielskim lub niemieckim. Menedżerowie i team leaderzy znający francuski lub niemiecki podobnie mają szansę na wyższe wynagrodzenia korepetycje angielski

 

 

W przypadku specjalistów i szeregowych pracowników różnice te są nieco mniej zauważalne, ale warto wziąć pod uwagę, że w miarę rozwoju kariery znajomość języka obcego może odgrywać kluczową rolę w kwestii zarobków.

Przykładowo specjalista znający jeden z języków skandynawskich może liczyć na bonus do 2 tys. zł brutto, niezależnie od stanowiska. Kandydaci ze znajomością francuskiego oraz włoskiego mogą liczyć na dodatkowy bonus do swojej pensji w wysokości nawet 1000 zł brutto. Osoby posługujące się językiem holenderskim – ich pensja wzrosłaby o 1200 zł brutto.

Średnia zarobków osób posługujących się językiem arabskim, chińskim, czeskim i portugalskim jest także nieco wyższa niż w przypadku pozostałych języków obcych.

W przypadku języka rosyjskiego owa zależność jest mniej dostrzegalna. Jedynie prezesi i członkowie zarządu władający językiem rosyjskim mogą pochwalić się większymi wynagrodzeniami.

Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o rodzaj wykonywanego zawodu. Rynek specjalistów w różnych sektorach zatrudnienia stale umacnia się, co ma wpływ na wzrost zatrudnienia oraz inwestycje w pracowników posługujących się językami obcymi. kurs języka niemieckiego

Project managerowie, główni księgowi, przedstawiciele handlowi czy specjaliści ds. marketingu, HR lub kadr i płac zarobią o 70% więcej, jeśli wykażą się biegłą znajomością języka angielskiego bądź niemieckiego i drugiego języka obcego - zauważa Agnieszka Krych z LingRoom.

Większe wymagania finansowe w związku z biegłym posługiwaniem się jednym z języków obcych mogą mieć przede wszystkim pracownicy branży usług biznesowych. Przoduje w tym sektorze język niemiecki – ponad 30% zatrudnionych włada nim w stopniu zaawansowanym. Nieco ponad 20% pracowników zna język angielski.

Branża SSC/BPO otwiera najwięcej możliwości zatrudnienia dla osób znających języki obce

Korepetycje językowe - który język obcy wybrać blog LingRoomRok 2019 w branzy SSC/BPO to czas na poszukiwanie kandydatów z jezykiem niemieckim oraz jezykiem francuskim. Firmy beda powiekszac swoje działy ksiegowe, finansowe, HRowe, ale takze te zwiazane z obsługa klienta oraz service desk. Rozwijac sie beda równiez działy marketingowe, zwiazane przede wszystkim z digital marketingiem oraz usługami e-commerce. Rynek kandydata umacnia się w sektorze SSC/BPO głównie ze względu na deficyt pracowników posługujących się niszowymi językami. Odnotowano również wzrost ich wynagrodzeń.

Na wyższe pensje mogą liczyć także osoby zatrudnione w sektorze księgowości i obsługi klienta. Niestety ich oczekiwania płacowe są wyższe niż możliwości rynku.

Wśród zawodów, które warto wziąć pod uwagę ze względu na znajomość języków obcych, dużą popularnością cieszy się zawód: tłumacza (w szczególności w kontaktach biznesowych lub tłumaczeniach dokumentów i tekstów naukowych), lektora językowego – w szczególności lektora języka angielskiego i niemieckiego, HR menedżera w firmach nastawionych na międzynarodowe zespoły i kontrakty, pracownika socjalnego odpowiedzialnego za kontakt z obcokrajowcami.

Możliwości pracy dla osób biegle posługujących się językami obcymi otwierają też stanowiska takie jak country manager, planning manager, sales manager i wiele innych, oferowanych przez międzynarodowe firmy i organizacje. Perspektyw dla poliglotów jest wiele, dlatego wiele osób jeszcze w trakcie edukacji szkolnej i uniwersyteckiej decyduje się na dodatkowe korepetycje i indywidualne lekcje angielskiego czy niemieckiego. Kursy zdalne, a w szczególności nauka angielskiego online oraz niemiecki online są coraz częściej najpopularniejszym rozwiązaniem dla zapracowanych. Pozwalają zaoszczędzić czas i koncentrują się głównie na praktycznych umiejętnościach komunikacyjnych. Wybierają je zwykle ci, którzy są już na wyższym poziomie zaawansowania.

W związku z rozbieżnościami w oczekiwaniach płacowych kandydatów znających języki obce, pracodawcy starają się stale wzbogacać oferty pracy i oferować pracownikom szkolenia lub kursy językowe. Dlatego też stale rośnie zapotrzebowanie na lektorów najpopularniejszych języków biznesowych. Lektor angielskiego i niemieckiego oferujący kursy biznesowe ma zwykle wypełniony kalendarz po brzegi.

 


Dołącz do społeczności LingRoom

Jako Uczeń

 

Najlepszy marketplace korepetycji językowych w Polsce

Najlepszy marketplace korepetycji językowych LingRoom

Interesują cię lekcje angielskiego, chcesz rozpocząć kurs niemieckiego online, a może szukasz korepetycji dla dziecka? Sprawdź, jak działa LingRoom!

LingRoom łączy lektorów języków obcych i uczniów poszukujących lekcji, kursów językowych, korepetycji oraz e-korepetycji (online) w całej Polsce. Lektorzy ponad 20 języków obcych oferują tematyczne kursy językowe, konwersacje, korepetycje, e-korepetycje oraz pakiety lekcji dla dzieci, młodzieży szkolnej oraz dorosłych. Zajęcia językowe LingRoom mogą odbywać się w domu, biurze, online lub w dogodnej przestrzeni miejskiej.

Lektorzy języków obcych współpracujący z LingRoom to w większości osoby z bogatym doświadczeniem w prowadzeniu lekcji indywidualnych, grupowych oraz udzielaniu korepetycji i e- korepetycji. To profesjonalni lektorzy z gruntownym wykształceniem filologicznym, świetnym przygotowaniem pedagogicznym i ogromnym zamiłowaniem do języków obcych. Na platformie można znaleźć profile lektorów z Polski oraz Native Speakerów ze zweryfikowanymi kwalifikacjami w zakresie nauczania języków obcych. Każdy lektor, którego profil został oznaczony jako „zweryfikowany”, dostarczył do LingRoom kopie uzyskanych dyplomów, certyfikatów oraz świadectw, potwierdzających jego kwalifikacje w zakresie nauczania języków obcych.

LingRoom.pl to marketplace korepetycji oferujący proste i komfortowe narzędzia do nauki języków obcych. W profilu ucznia w łatwy sposób można zamawiać lekcje/kursy/e-korepetycje u wybranych lektorów językowych. Kalendarz ucznia zsynchronizowany jest z kalendarzem lektora, dzięki czemu zmiana daty czy godziny lekcji i jej potwierdzenie nigdy jeszcze nie było tak proste. Funkcja czatu pozwala na szybki kontakt z nauczycielem. W łatwy sposób można pobierać materiały lekcyjne, dodane przez lektora. System powiadomień na bieżąco wysyła informacje o statusie lekcji za pośrednictwem SMS i/lub e-mail. W profilu dostępne są wszystkie szczegóły dotyczące zamówionych lekcji/kursów – historia oraz aktualny status na dany dzień.

Jak działa LingRoom?

1) Wybierz Lektora lub interesujący Cię Kurs Tematyczny, korzystając z filtrów dostępnych w wyszukiwarce.

Możesz filtrować wyniki wyszukiwania według języka, ceny za lekcję/kurs, lokalizacji, języka komunikacji i in. W ofercie lektorów są zarówno lekcje stacjonarne, jak i zajęcia online. Dostępne pojedyncze lekcje, pakiety lub gotowe kursy tematyczne. Lekcje indywidualne dla dorosłych oraz korepetycje.

2) Zamów lekcję/pakiet lekcji/kurs, wypełniając formularz.

Przed złożeniem zamówienia możesz również skontaktować się z lektorem via Czat, aby zapytać o szczegóły oferty. Złożenie zamówienia u lektora nie wiąże się z natychmiastową płatnością. Najpierw zostaniesz poinformowany o zaakceptowaniu zamówienia przez lektora i dopiero wtedy otrzymasz prośbę o dokonanie płatności.

3) Opłać zamówienie i rozpocznij lekcje/kurs, korzystając z wielu wygodnych funkcji LingRoom.

W Twoim kalendarzu oraz Kalendarzu Twojego lektora automatycznie zostaną oznaczone zamówione przez Ciebie lekcje. W łatwy sposób możesz nimi zarządzać, pobierać dodane przez lektora pliki z materiałami lekcyjnymi, używać Czatu do szybkiego kontaktu.

4) Kursy języka i korepetycje z profesjonalnymi lektorami LingRoom!

Indywidualne lekcje stacjonarne w Twojej okolicy lub zajęcia online – wybierz swój własny sposób nauki języków obcych. Sprawdź bazę lektorów i korepetytorów językowych LingRoom i rozpocznij kurs językowy już dziś! W profilu lektora języka znajdziesz informacje o jego doświadczeniu w nauczaniu języków oraz ofertę lekcji, pakietów lekcji oraz językowych kursów tematycznych, a także jego dostępność. Kontaktuj się z wybranymi lektorami i korepetytorami via czat. Zamawiaj dowolną liczbę lekcji, korzystając z bezpiecznego systemu płatności online. Zamawiając lekcje lub kurs językowy u wybranego lektora, zawsze otrzymujesz fakturę od LingRoom. W wygodny sposób zmieniaj daty lekcji, ustaw powiadomienia, które chcesz otrzymywać, pobieraj pliki od swojego korepetitora. Sprawdź jeszcze więcej komfortowych funkcji, które oferuje nasza platforma!

Zarejestruj się bezpłatnie na platformie i utwórz swoje indywidualne konto. Możesz kontaktować się z lektorami poprzez czat, w celu uzgodnienia szczegółów lekcji i kursów językowych. Zamówienie składasz w profilu wybranego lektora, klikając w „Zamów lekcję“. Wybierasz dowolną liczbę lekcji i ich daty, które możesz edytować w trakcie kursu. Możesz też zamówić pakiet lekcji lub gotowy kursy tematyczny. Po zaakceptowaniu twojego zamówienia przez lektora, otrzymasz informację mailową i zostaniesz poproszony o dokonanie płatności, korzystając z bezpiecznego systemu PayU. Po zrealizowaniu płatności LingRoom automatycznie wygeneruje fakturę i prześle ją na wskazany przez ciebie przy rejestracji adres mailowy. Teraz możesz rozpocząć naukę języków obcych z LingRoom!

Share this article
Popular Dictionaries