Nauczanie Języków Obcych w Szkołach

Nauka języka w szkole a poziom osiąganej biegłości

W jakim wieku dzieci rozpoczynają edukację językową

Biorąc pod uwagę dane statystyczne za ostatnie dziesięć lat, uczniowie europejskich szkół podstawowych coraz wcześniej rozpoczynają naukę języka obcego. Co może zaskakiwać, Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których obowiązek nauki języka obcego obejmuje już przedszkolaki. Podstawa programowa wychowania przedszkolnego wprowadza obowiązkowe, bezpłatne lekcje języka obcego: od 2015 roku dla pięciolatków, od 2016 roku dla czterolatków, od 2017 roku dla trzylatków - co oznacza, że od roku szkolnego 2017/2018 wszystkie polskie przedszkolaki mają zapewnione lekcje języka obcego. To naprawdę chlubny wynik, zważywszy, że w większości unijnych krajów język obcy jest włączany do planu lekcji dopiero w szkole podstawowej. Na mierzalny efekt wprowadzenia tych zmian musimy jednak poczekać jeszcze kilka lub kilkanaście lat – dopiero wtedy będzie można zbadać poziom znajomości języków obcych dzieci, które przeszły tę ścieżkę edukacyjną.

Ile lat trwa nauka języka obcego

Czy jednak długość prowadzonej edukacji językowej (liczonej w latach) ma największy wpływ na ostateczny wynik osiąganej biegłości językowej? Okazuje się, że nie…

Według raportu Eurydice, polscy uczniowie, którzy już w latach poprzednich rozpoczynali naukę języków obcych wcześniej niż ich rówieśnicy z innych krajów, osiągają jeden z najniższych wyników w Europie. Na koniec nauki (absolwenci liceum) uzyskują poziom B1, podczas gdy uczniowie większości krajów europejskich mogą poszczycić się na koniec edukacji szkolnej znajomością języka obcego na poziomie B2, pomimo tego, że ich edukacja obejmowała mniej klas.

poziomów biegłości językowej

Skala Rady Europy wyróżnia sześć poziomów biegłości językowej:

§ A1 – Początkujący § A2 – Podstawowy § B1 – Średnio zaawansowany § B2 – Ponad średnio zaawansowany § C1 – Zaawansowany § C2 – Biegły

wiek rozpoczęcia nauki języków obcych

Języki obce a inne przedmioty

Jednym z głównych powodów tej różnicy jest znacznie niższa liczba godzin obowiązkowego języka obcego realizowana w trakcie roku szkolnego w polskich szkołach. Niestety, łączny wymiar nauczania języków obcych stanowi jedynie 5-10% czasu spędzanego w szkole. W klasach I-III lekcje języka obcego (zwykle są to lekcje angielskiego) odbywają się dwa razy w tygodniu, dla porównania – w tym samym wymiarze godzinowym odbywa się nauka religii. W klasach IV-VIII język obcy nauczany jest przez trzy godziny w tygodniu. Nauka drugiego języka obcego (najczęściej jest to wprowadzenie nauki języka niemieckiego) zwykle rozpoczyna się w VII klasie w wymiarze dwóch godzin tygodniowo.

godzinynauki jezyka obcego

Elastyczny podział czasu nauczania: System, w ramach którego szkoły mają swobodę decydowania o tym, ile czasu z programu nauczania poświęcić na poszczególne przedmioty obowiązkowe. Podstawy programowe opracowane na poziomie centralnym określają, które przedmioty powinny być nauczane, bez podania liczby godzin z podziałem na każdy przedmiot.

Zajęcia w grupie czy lekcje indywidualne

Drugim z czynników negatywnie wpływającym na jakość nauczania języków obcych w polskich szkołach są przepełnione klasy, czyli nauka w zbyt dużych grupach i rozbieżności w poziomie uczniów. Słabsi członkowie grupy zawsze zaniżają poziom, przez co ci bardziej zaawansowani nie mogą się rozwijać i zwyczajnie nudzą się na lekcjach. Dopasowanie efektywnego programu nauczania do zbyt zróżnicowanej grupy jest po prostu niemożliwe, nawet dla wybitnego nauczyciela.

Badania wyraźnie wskazują, iż ci spośród uczniów, którzy od początku edukacji szkolnej równolegle do lekcji w szkole korzystali z dodatkowych, prywatnych lekcji języka obcego lub korepetycji (coraz częściej również e-korepetycji – lekcji online), kończą podstawówkę na poziomie B2-C1. Takiego wyniku nie osiągają nawet absolwenci liceum, jeśli ich edukacja językowa była ograniczona wyłącznie do szkolnych murów.

Nietrudno się domyślić, który z języków obcych jest najbardziej popularny w europejskich szkołach – oczywiście niekwestionowanym zwycięzcą jest język angielski. 97% uczniów w Europie uczęszcza w szkole na lekcje angielskiego, na drugim miejscu jest język francuski, ostatni na podium jest język niemiecki. Warto zauważyć, że w Polsce nauka języka niemieckiego jest bardziej popularna i ten język plasuje się na drugim miejscu. korepetycje angielski

jezyki-obce

Kwalifikacje lektora języka obcego

Wymagany poziom kwalifikacji nauczycieli języka obcego w polskich szkołach jest jednym z najniższych w Europie. Minimalny czas trwania kształcenia nauczycieli języków obcych to zazwyczaj cztery lub pięć lat. Kształcenie trwające jedynie trzy lata dopuszczalne jest tylko w czterech krajach:

  • W Belgii (nauczyciele pracujący w szkołach podstawowych i średnich I stopnia)
  • W Austrii (nauczyciele pracujący w szkołach podstawowych i średnich I stopnia)
  • W Polsce (wszystkie trzy poziomy edukacji)
  • W Rumunii (nauczyciele pracujący w szkołach podstawowych)

Dla kontrastu, w Irlandii i we Włoszech minimalny czas trwania kształcenia nauczycieli szkół średnich I stopnia i ogólnokształcących szkół średnich II stopnia wynosi 6 lat. W Luksemburgu, gdzie przyszli nauczyciele szkół średnich I stopnia i ogólnokształcących szkół średnich II stopnia najpierw muszą uzyskać tytuł magistra za granicą, a następnie realizują dwuletnie przygotowanie pedagogiczne, minimalny czas trwania kształcenia wynosi aż siedem lat.

czas jezykow obcych

czas jezykow obcych b

czas jezykow obcych

Pomimo faktu, iż polscy uczniowie rozpoczynają naukę języka obcego wcześnie, kończą ją na gorszym poziomie niż ich rówieśnicy z innych krajów. Powodów tej sytuacji jest kilka, a ich rozwiązanie może nie nadejść szybko. To, w co na pewno warto inwestować czas i energię - to samodoskonalenie i rozwój również poza szkolnymi murami. Ta inwestycja szybko się zwróci.

► Sprawdź też: 13 korzyści które daje nauka języka angielskiego w wieku dziecięcym?

Szukasz poleconych lektorów języka obcego?

SPRAWDŹ NASZĄ WYSZUKIWARKĘ


LingRoom | Marketplace korepetycji językowych

Wybierz swój sposób na nauczanie języka – lekcje indywidualne lub zajęcia online 

LingRoom łączy lektorów języków obcych i uczniów poszukujących lekcji, kursów językowych, korepetycji oraz e-korepetycji (online) w całej Polsce. Lektorzy ponad 20 języków obcych oferują tematyczne kursy językowe, konwersacje, korepetycje, e-korepetycje oraz pakiety lekcji dla dzieci, młodzieży szkolnej oraz dorosłych. Zajęcia językowe LingRoom mogą odbywać się w domu, biurze, online lub w dogodnej przestrzeni miejskiej.

Lektorzy języków obcych współpracujący z LingRoom to w większości osoby z bogatym doświadczeniem w prowadzeniu lekcji indywidualnych, grupowych oraz udzielaniu korepetycji i ekorepetycji. To profesjonalni lektorzy z gruntownym wykształceniem filologicznym, świetnym przygotowaniem pedagogicznym i ogromnym zamiłowaniem do języków obcych. Na platformie można znaleźć profile lektorów z Polski oraz Native Speakerów ze zweryfikowanymi kwalifikacjami w zakresie nauczania języków obcych. Każdy lektor, którego profil został oznaczony jako „zweryfikowany”, dostarczył do LingRoom kopie uzyskanych dyplomów, certyfikatów oraz świadectw, potwierdzających jego kwalifikacje w zakresie nauczania języków obcych.

LingRoom.pl to marketplace korepetycji oferujący proste i komfortowe narzędzia do nauki języków obcych. W profilu ucznia w łatwy sposób można zamawiać lekcje/kursy/e-korepetycje u wybranych lektorów językowych. Kalendarz ucznia zsynchronizowany jest z kalendarzem lektora, dzięki czemu zmiana daty czy godziny lekcji i jej potwierdzenie nigdy jeszcze nie było tak proste. Funkcja czatu pozwala na szybki kontakt z nauczycielem. W łatwy sposób można pobierać materiały lekcyjne, dodane przez lektora. System powiadomień na bieżąco wysyła informacje o statusie lekcji za pośrednictwem SMS i/lub e-mail. W profilu dostępne są wszystkie szczegóły dotyczące zamówionych lekcji/kursów – historia oraz aktualny status na dany dzień.

Tylko sprawdzeni lektorzy 

Każdy lektor lub korepetytor, którego profil został oznaczony jako „zweryfikowany”, dostarczył do LingRoom kopie uzyskanych dyplomów, certyfikatów oraz świadectw, potwierdzających jego kwalifikacje w zakresie nauczania języków obcych. Wielu spośród naszych lektorów, to osoby z bogatym doświadczeniem w prowadzeniu lekcji indywidualnych, grupowych oraz udzielaniu korepetycji oraz e korepetycje. To profesjonalni lektorzy z gruntownym wykształceniem filologicznym, świetnym przygotowaniem pedagogicznym i ogromnym zamiłowaniem do języków. Dla lektorów LingRoom języki obce to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja, którą chętnie dzielą się ze swoimi uczniami.

LingRoom to marketplace korepetycji oferujący proste i komfortowe narzędzia do nauki języków 

Utworzenie profilu ucznia jest całkowicie bezpłatne. W profilu ucznia w łatwy sposób można zamawiać lekcje lub kursy językowe u wybranych lektorów. Kalendarz ucznia zsynchronizowany jest z kalendarzem lektora, dzięki czemu zmiana daty czy godziny lekcji i jej potwierdzenie nigdy jeszcze nie było tak proste. Funkcja czatu pozwala na szybki kontakt z korepetytorem. W łatwy sposób można pobierać materiały lekcyjne, dodane przez lektora. System powiadomień na bieżąco wysyła informacje o statusie lekcji za pośrednictwem SMS i/lub e-mail. W profilu dostępne są wszystkie szczegóły dotyczące zamówionych lekcji/kursów – historia oraz aktualny status na dany dzień.

Wybierz swój sposób na naukę języków obcych z LingRoom!

Indywidualne lekcje języka w domu, w biurze, a może nauka online? W LingRoom sam wybierasz, gdzie i jak chcesz się uczyć! Lektorzy ponad 20 języków obcych oferują tematyczne kursy językowe, konwersacje, korepetycje oraz pakiety lekcji w atrakcyjnych cenach. Doświadczeni lektorzy z Polski oraz Native Speakerzy ze zweryfikowanymi kwalifikacjami w zakresie nauczania języków obcych czekają, aby podzielić się z Tobą swoją wiedzą i pasją do języków!

Jak działa marketplace korepetycji językowych LingRoom? 

1) Wybierz Lektora lub interesujący Cię Kurs Tematyczny, korzystając z filtrów dostępnych w wyszukiwarce.
Tematyczne kursy językowe, przygotowanie do certyfikatów, konwersacje, korepetycje, nauka języka na wszystkich poziomach zaawansowania. Możesz filtrować wyniki wyszukiwania według języka, ceny za lekcję/kurs, lokalizacji, języka komunikacji i in. W ofercie lektorów są zarówno lekcje stacjonarne, jak i zajęcia online. Dostępne pojedyncze lekcje, pakiety lub gotowe kursy tematyczne. Lekcje indywidualne dla dorosłych oraz korepetycje.

2) Zamów lekcję/pakiet lekcji/kurs, wypełniając formularz.
Przed złożeniem zamówienia możesz również skontaktować się z lektorem via Czat, aby zapytać o szczegóły oferty. Złożenie zamówienia u lektora nie wiąże się z natychmiastową płatnością. Najpierw zostaniesz poinformowany o zaakceptowaniu zamówienia przez lektora i dopiero wtedy otrzymasz prośbę o dokonanie płatności.

3) Opłać zamówienie i rozpocznij lekcje/kurs, korzystając z wielu wygodnych funkcji LingRoom. 
W Twoim kalendarzu oraz Kalendarzu Twojego lektora automatycznie zostaną oznaczone zamówione przez Ciebie lekcje. W łatwy sposób możesz nimi zarządzać, pobierać dodane przez lektora pliki z materiałami lekcyjnymi, używać Czatu do szybkiego kontaktu.

4) Kursy języka i korepetycje z profesjonalnymi lektorami LingRoom

Indywidualne lekcje stacjonarne w Twojej okolicy lub zajęcia online – wybierz swój własny sposób nauki języków obcych. Sprawdź bazę lektorów i korepetytorów językowych LingRoom i rozpocznij kurs języka obcego już dziś! W profilu lektora języka znajdziesz informacje o jego doświadczeniu w nauczaniu języków oraz ofertę lekcji, pakietów lekcji oraz językowych kursów tematycznych, a także jego dostępność. Kontaktuj się z wybranymi lektorami i korepetytorami via czat. Zamawiaj dowolną liczbę lekcji, korzystając z bezpiecznego systemu płatności online. Zamawiając lekcje lub kurs językowy u wybranego lektora, zawsze otrzymujesz fakturę od LingRoom. W wygodny sposób zmieniaj daty lekcji, ustaw powiadomienia, które chcesz otrzymywać, pobieraj pliki od swojego korepetitora. Sprawdź jeszcze więcej komfortowych funkcji, które oferuje nasza platforma!

Dlaczego warto korzystać z LingRoom? 

Wydajność. Nauka języka z LingRoom jest bardziej skuteczna niż z większością tradycyjnych szkół  językowych lub online platform. Ucząc się z prywatnym korepetytorem za pośrednictwem LingRoom, nie ponosisz kosztów, które ma tradycyjna szkoła językowa. Warto zauważyć, że nie musisz płacić za fizyczne miejsce, czynsz, reklamę, marketing, administrację szkolną i inne koszty tradycyjnej szkoły, które zawarte są w cenie kursu. Z LingRoom płacisz za swojego osobistego nauczyciela. Bezpośrednie lekcje indywidualnie z nauczycielem lub w grupie – to najskuteczniejszy i sprawdzony sposób, aby osiągnąć wysokie wyniki w nauce języków obcych. LingRoom oferuje bardzo przystępny i wygodny sposób wyszukiwania i rezerwowania korepetycji językowych. Dokonujesz swojego wyboru, korzystając z dużej bazy korepetytorów, którzy oferują różnorodne kursy oraz zróżnicowane stawki, tak abyś mógł wybrać dokładnie to, czego szukasz. Jako użytkownik LingRoom płacisz tylko za naukę.

Indywidualny wybór. Wybierz nauczyciela, który odpowiada Twoim potrzebom. Jest to Twój świadomy i niezależny wybór spośród lektorów, którzy prezentują najwyższy poziom edukacji oraz duże doświadczenie, poparte zaufanymi referencjami. Możesz wybierać spośród setek nauczycieli. Możesz spróbować nauki z kilkoma nauczycielami, aby ostatecznie znaleźć korepetytora, który najbardziej Ci odpowiada. W zależności od swoich potrzeb możesz zmieniać korepetytorów. Nauczyciel uczy, czego chcesz się nauczyć. Lekcja jest prowadzona w tempie dostosowanym do Twojego tempa nauki. Lekcje są dostosowane do Twojego poziomu i tempa nauki, a także Twoich zainteresowań.

Komfort uczenia się. Prostota i komfort użycia. Korzystanie z platformy LingRoom jest bardzo proste i intuicyjne, nie wymaga specjalnej wiedzy informatycznej ani skomplikowanych ustawień. Twój proces edukacji jest cały czas pod Twoją kontrolą: wygodny panel administracyjny, synchronizacja kalendarza, dostęp do materiałów, rzeczywisty bilans zajęć i historie płatności.

Jakość. LingRoom koncentruje się na najwyższej wydajności i bezkompromisowej jakości oferowanych usług. Marketplace LingRoom jest rozwijany wspólnie przez profesjonalnych lektorów języków oraz osoby rozumiejące potrzebę szybkiej i efektywnej nauki różnych języków obcych. 

350+ językowych kursów tematycznych.
Nauka języka od podstaw, kursy dla początkujących i tych bardziej zaawansowanych, język biznesowy, specjalistyczny i codzienny, konwersacje tematyczne poszerzające słownictwo i poprawiające wymowę. Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej, prezentacji czy występu publicznego w języku obcym. Specjalne kursy dla najmłodszych dzieci, korepetycje dla młodzieży szkolnej oraz indywidualne lekcje dla dorosłych. Sport, kultura, sztuka, kulinaria, biznes, relacje i wiele więcej tematów w ponad 20 językach!

Share this article
Popular Dictionaries