Jakie korzyści daje nauka języka angielskiego

13 korzyści, które daje nauka języka angielskiego w wieku dziecięcym

Jakie korzyści daje dzieciom nauka języka obcego?

Sprawdź, dlaczego warto rozpocząć naukę języka jak najwcześniej.

 • Możliwość komunikacji z większą liczbą osób

Kiedy możesz rozmawiać z ludźmi w ich własnym języku, pogłębiasz relacje i wzajemne zrozumienie. Jeśli rozpoczynasz naukę języka obcego jako dziecko, masz przed sobą całe życie, aby czerpać korzyści z przyjaźni międzykulturowych, szerszych możliwości kariery, ekscytujących przygód podróżniczych i głębszego wglądu w to, jak inni widzą świat.

Naucz się języka mandaryńskiego i rozmawiaj z ponad miliardem ludzi na całym świecie. Poznaj hindi i porozmawiaj z kolejnymi 650 milionami ludzi. Język hiszpański daje około 420 milionów potencjalnych rozmówców. Jeśli mówisz już po angielsku, będziesz w stanie rozmawiać z połową ludności świata!

Podczas gdy język angielski stał się lingua franca świata, nauka języka obcego (lub dwóch) zdecydowanie zwiększa możliwości nawiązywania relacji i otwiera drzwi do wielu innych korzyści płynących z dwujęzyczności.

 • Lepsza praca mózgu

Badania wykazały, że osoby dwujęzyczne są lepsze w zadaniach wymagających wielozadaniowości i koncentracji uwagi niż osoby jednojęzyczne. Skany mózgu pokazują, że mają więcej istoty szarej w regionach mózgu, które są zaangażowane w funkcje wykonawcze. Hipoteza jest taka, że wysiłek ciągłego wybierania odpowiedniego języka we właściwym czasie zapewnia „gimnastykę umysłu” dla osób dwujęzycznych, co daje im dodatkową praktykę w skupianiu uwagi.

Korzyści te pojawiają się bardzo wcześnie - najnowsze badania pokazują, że mózg niemowląt w wieku poniżej jednego roku, które są eksponowane na wiele języków, wykazuje inne wzorce poznawcze w porównaniu z osobami pozostającymi w środowisku jednojęzycznym. Niektórzy badacze twierdzą zatem, że najlepszym sposobem na mądrzejsze dzieci jest eksponowanie ich na wiele języków, gdy są jeszcze małe.

 • Wyższe wyniki w nauce innych przedmiotów lekcje angielskiego online

Badania dziesiątek tysięcy amerykańskich uczniów szkół średnich wykazały, że ci spośród nich, którzy studiowali języki obce, osiągają lepsze wyniki w teście American College (ACT) z języka angielskiego i matematyki.

Jeśli więc chcesz, aby Twoje dziecko uzyskiwało wyższe wyniki w nauce, zachęć je do nauki języka obcego i zorganizuj mu np. korepetycje z angielskiego.

 • Wzmocnienie umiejętności dzieci w ich ojczystym języku

Wiele lat temu ludzie uważali, że nauka drugiego języka może zdezorientować dziecko. Obecnie badania pokazują, że dzieci, które uczą się języka obcego, osiągają lepsze wyniki w swoim języku ojczystym niż uczniowie niebędący uczniami dwujęzycznymi. Inne badania wykazały, że dzieci uczące się drugiego języka wcześniej zaczynają czytać, a przewaga ta wzrasta, im wcześniej są one eksponowane na drugi język. Ponadto, według badań, dzieci dwujęzyczne lepiej identyfikują zdania niepoprawne gramatycznie niż dzieci jednojęzyczne. Jak powiedział Goethe: „Ci, którzy nic nie wiedzą o językach obcych, nie wiedzą nic o sobie”.

 • Dla dzieci nauka języków obcych jest łatwiejsza

Wszyscy na pewno słyszeliśmy popularne określenie dzieci jako „gąbki” z łatwością chłonące wiedzę językową. Badania pokazują, że istnieje „krytyczny okres” dla przyswajania języka, gdy nasz mózg jest gotowy do nauki. Okazuje się, że po okresie dojrzewania nasza zdolność do przyswajania drugiego języka jest ograniczona.

Badania przeprowadzone przez dr P. Kuhl z Institute for Learning and Brain Sciences, University of Washington pokazują, że w wieku 8-12 miesięcy niemowlęta zaczynają koncentrować się na dźwiękach występujących w ich ojczystym języku i tracą „ucho” dla dźwięków w innych językach. Jeśli jednak dzieci zostaną wystawione na działanie drugiego języka, zachowują zdolność odróżniania obcych dźwięków.

W wieku 7 - 8 lat dzieci mogą nauczyć się mówić w drugim języku bez akcentu i operując płynną gramatyką. Po tym krytycznym okresie umiejętność opanowania języka obcego stopniowo spada.

A gdy już nauczysz się jednego języka obcego, zdecydowanie łatwiej będzie uczyć się innych! Więc jeśli chcesz, aby twoje dzieci opanowały biegle język obcy, zachęcaj je do nauki jak najwcześniej. Obok tradycyjnych lekcji świetnie sprawdzają się również e-korepetycje czyli lekcje online!

 • Wyższy poziom empatii

Dzieci przebywające w środowiskach wielojęzycznych mają szersze doświadczenia społeczne, które dostarczają im rutynowej praktyki w rozważaniu perspektywy i punktu widzenia innych. Muszą myśleć o tym - kto mówi, w jakim języku, do kogo? Kto rozumie, które treści? W jakim miejscu i czasie używa się danego języka?

 • Dłuższa młodość

Niektóre badania wykazały, że osoby, które regularnie posługują się drugim językiem, mogą opóźnić chorobę Alzheimera i inne rodzaje demencji o 4,5 roku. Hipoteza zakłada, że dzięki poprawie funkcji wykonawczych mózgu osoby dwujęzyczne opracowują „rezerwę poznawczą”, która pomaga opóźnić objawy demencji.

 • Międzykulturowość

Z 7 miliardami ludzi żyjącymi na jedynej znanej zamieszkanej planecie we wszechświecie, ważne jest, abyśmy się ze sobą dogadywali. I jak powie wam każdy terapeuta relacji, dobra komunikacja jest tu kluczem. Owo „dogadywanie się” jest o wiele łatwiejsze, gdy jesteśmy w stanie wzajemnie zrozumieć nasze języki.

Ale nauka obcego języka niesie ze sobą coś więcej. Język i kultura są tak splecione, że nauka języka obcego buduje zarówno zrozumienie kulturowe, jak i zapewnia głęboki wgląd w to, jak inni ludzie widzą świat. Relatywizm językowy zakłada, że sposób, w jaki postrzegamy świat, jest kształtowany przez język, którego używamy. Badania wykazały nawet, że ta sama osoba może mieć różne odpowiedzi na pytania w zależności od języka, w którym zostały one zadane!

 • Ucho do muzyki

Badania wykazały, że osoby posługujące się językami tonalnymi, takie jak mandaryński i kantoński, lepiej identyfikowały dźwięki muzyczne niż użytkownicy języków nietonalnych, takich jak angielski i francuski.

W językach tonalnych słowo może mieć różne znaczenia w zależności od intonacji i modulacji głosu. Co się stanie, jeśli nie zwrócisz uwagi na ton w języku chińskim? Powiedz „ma” z intonacją rosnącą, powiesz „matka”. Powiedz to samo z intonacją spadającą, a potem rosnącą - powiesz „koń”. Lepiej nie mieszać tych dwóch słów.

 • Perspektywa kariery zawodowej i praca za granicą

Edukacja językowa ma kluczowe znaczenie dla możliwości kariery, a dwujęzyczność może zdecydowanie zwiększyć szanse na dobrą pracę. Wiele zawodów związanych z edukacją, opieką zdrowotną, pracą socjalną, bezpieczeństwem narodowym, tłumaczeniami, turystyką i biznesem międzynarodowym wymaga lub preferuje kandydatów dwujęzycznych, co skutkuje większą liczbą miejsc pracy dla tych, którzy znają drugi język. Biegłe posługiwanie się językiem obcym może też ułatwić zdobycie pracy, stażu czy dostanie się na studia w innych krajach. Oferty pracy dla osób dwujęzycznych są zwykle dużo bardziej atrakcyjne.Warto, obok regularnego kursu języka angielskiego, wybrać również Business English, bez którego rozwój kariery w środowisku międzynarodowym jest praktycznie nieosiągalny.

 • Podróżowanie staje się jeszcze bardziej przyjemne

Podróże to niesamowity sposób na poszerzenie perspektyw dzieci i ułatwianie doświadczania różnorodności i piękna świata. Umiejętność mówienia w języku kraju, który odwiedzają, otwiera im możliwość głębszych kontaktów i lepszego zrozumienia. Wykorzystanie umiejętności językowych w „prawdziwym życiu” może być również dla dzieci świetną motywacją do dalszej nauki języka. Dzięki temu będą chętniej angażowały się w lekcje z angielskiego, niemieckiego czy innego języka w szkole.

Jest coś wyjątkowego w obserwowaniu, jak dzieci wykorzystują swoje umiejętności językowe do rozwijania przyjaźni międzykulturowych. Ich próby komunikowania się w języku obcym dają im dostęp do niepowtarzalnych doświadczeń i przeżyć oraz budują ich wspomnienia na całe życie.

Które języki oferują największy przebieg, jeśli chodzi o podróże? Po angielsku, arabsku, francusku, chińsku i hiszpańsku mówi się w większości krajów. Oczywiście podróżujący nie muszą mówić językiem każdego kraju, który odwiedzają, ale biegła znajomość drugiego języka ułatwia odbieranie innych języków. Nawet znając podstawy, takie jak witaj, proszę i dziękuję, możesz przejść długą drogę i sprawić, aby twoja podróż była magiczna i niezapomniana.

 • Myślenie nieszablonowe

Wiele już napisano o tym, ile zawodów w przyszłości zostanie zautomatyzowanych - z zadaniami wymagającymi pomysłowości i kreatywności pozostawionymi ludziom. Jak zatem budować umiejętności twórczego myślenia u dzieci? Jednym z zaskakujących sposobów jest nauka drugiego języka. Wiele badań wykazało większą kreatywność i wyższe umiejętności rozwiązywania problemów wśród osób dwujęzycznych. Nauka języka obcego pomaga dzieciom zobaczyć świat z różnych perspektyw. Możliwość uwzględnienia wielu punktów widzenia w problemie jest podstawą jego kreatywnego rozwiązywania. Dlatego warto inwestować w językową edukację dzieci i zagwarantować im korepetycje językowe w jak najmłodszym wieku.

 • To świetna zabawa!

To bardzo przyjemne i komfortowe - móc rozmawiać z innymi w ich ojczystym języku.  Z pewnością buduje to poczucie olbrzymiej satysfakcji, dzięki czemu rośnie również poczucie naszej wartości. Ale najlepszą zabawą w nauce języka obcego jest odkrywanie różnic w sposobie patrzenia na świat przez ludzi. Fajnie jest zastanawiać się nad tym, dlaczego psy mówią „woof” po angielsku, „wang wang” po mandaryńsku, „guau” po hiszpańsku i „hau” po polsku.

Fajnie jest również odkrywać słowa w obcym języku, które nie istnieją w naszym ojczystym języku. Na przykład słowo „gigil” w języku tagalskim oznacza „nieodpartą chęć uszczypnięcia / ściśnięcia kogoś, ponieważ jest on kochany lub ceniony”. Czy każdy język nie powinien mieć takiego słowa?


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś do końca nasz artykuł. Jeżeli Ci się podobał, zarejestruj się na naszej platformie, abyśmy mogli dzielić się z Tobą najciekawszymi tekstami z bloga LingRoom

REJESTRACJA


Tagi: korepetycje z angielskiego, nauka języka angielskiego, kurs języka angielskiego, lekcje angielskiego, lektor angielski, metody nauczania języka angielskiego, ekorepetycje, korepetycje

Share this article
Popular Dictionaries