Matura rozszerzona z języka niemieckiego

Matura rozszerzona z języka niemieckiego

Jakie strategie są pomocne podczas przygotowań do matury rozszerzonej z języka niemieckiego?

Sezon maturalny trwa w najlepsze. Postanowiliśmy zatem skorzystać ze sposobności, tworząc artykuł z garścią pożytecznych wskazówek związanych z przygotowaniem do pisemnej matury z języka niemieckiego. Warto zaznaczyć, ze pisemna matura rozszerzona z niemieckiego to egzamin, który niesie ze sobą sporo wyzwań i weryfikuje nasz wysiłek, jaki włożyliśmy w naukę języka niemieckiego na przestrzeni naszej całej dotychczasowej edukacji. Mamy głęboką nadzieję ze poniższy wpis choć trochę rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące przygotowań do dość stresującego wyzwania, jakim jest egzamin dojrzałości z języka niemieckiego.

Matura z języka niemieckiego - poziom rozszerzony a popularne egzaminy językowe

Na samym wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że – według dość swobodnej interpretacji – matura rozszerzona z niemieckiego jest na poziomie mocnego B2. Co to oznacza w praktyce? Wypowiedź pisemną na egzaminie dojrzałości z języka niemieckiego trzeba napisać nie tylko w wyczerpujący, ale także przejrzysty i strukturyzowany sposób. W praktyce egzaminami międzynarodowymi najbardziej zbliżonymi w swojej formie do matury rozszerzonej są Goethe-Zertifikat B2, telc B2 i ÖSD B2 Mittelstufe Deutsch. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na fakt, że poziom B2 można różnorako interpretować. O ile kompetencje produktywne egzekwowane na maturze rozszerzonej z języka niemieckiego świetnie wpisują się w ramy tego stopnia, tak w przypadku kompetencji receptywnych (czytanie i rozumienie ze słuchu) istnieje prawdopodobieństwo natrafienia na materiał, który będzie wykraczał poza wyższy stopień samodzielności językowej (B2).

Bardzo ogólnym zaleceniem, jakie warto zastosować podczas przygotowań do egzaminu maturalnego z języka niemieckiego, decydując się na niemiecki z lektorem przez Skype, jest zadbanie o odpowiednie bogactwo słownictwa. Dlaczego jest to tak istotne? Przy bogatym zasobie leksykalnym łatwiej jest skomponować sensowną i kompleksową wypowiedź pisemną i nie dać się zaskoczyć na egzaminie istnym. Gramatyka – owszem jest istotna – i trzeba ją powtórzyć, ale to właśnie zbudowanie solidnej bazy słownictwa niesie za sobą szereg korzyści. Nie tylko łatwiej jest nam wtedy rozwiązać zadania zamknięte, ale tworzymy pewien margines bezpieczeństwa w przypadku zadań otwartych i łatwej wtedy pobudzić naszą kreatywność w kryzysowej sytuacji, na przykład, kiedy żaden z sugerowanych tematów rozprawki bądź artykułu publicystycznego nie jest nam bliski.

Matura rozszerzona z języka niemieckiego – kompetencje receptywne

Przejdźmy zatem do umiejętności rozumienia ze słuchu. Warto w tym zakresie wyjść poza strefę językowego komfortu i nie ograniczać się jedynie do przerabiania ćwiczeń z podręcznika i arkuszy. Masz swojego ulubionego niemieckojęzycznego influencera. Oglądnij jego film na YouTube i streść najważniejsze myśli. Dobrym pomysłem jest wybranie autentycznych wywiadów, podcastów oraz audycji wraz z zapisem nagrania (transkrypcją). Oczywiście po zapis ten należy sięgać w dalszej części ćwiczenia. Dobrym, choć dość wymagającym materiałem pozwalającym również rozszerzyć słownictwo jest seria Video-Thema dostępna na stronach Deutsche Welle w zakładce dedykowanej nauce języka niemieckiego.

Zajmijmy się kolejną kompetencją, mianowicie czytaniem ze zrozumieniem. Ćwiczenia w tym zakresie warto robić równolegle z zadaniami poświęconymi utrwaleniu słownictwa. Działy tematyczne obowiązujące podczas kompleksowego testu językowego, jakim bez żadnego cienia wątpliwości jest matura rozszerzona z języka niemieckiego, są dość mocno rozproszone. Wśród nich wymienić możemy, chociażby życie rodzinne i towarzyskie, podróżowanie i turystykę, dom, zdrowie, pracę, życie, zakupy, kultura, sport, świat przyrody i usługi. Warto jednak osobno przyjrzeć się nad działem zatytułowanym „elementy wiedzy o krajach obszaru nauczanego języka oraz o kraju ojczystym”. Może się bowiem zdarzyć, że dostaniemy do napisania rozprawkę lub artykuł publicystyczny, w którym zastanowić się nad tym, jak wygląda jakieś zjawisko lub zagadnienie kulturowe w Polsce w relacji do krajów niemieckiego obszaru językowego (DACHL). Matura rozszerzona z języka niemieckiego to nie egzamin certyfikacyjny ani sesja zaliczeniowa na studiach filologicznych. Realioznawstwo (Landeskunde) jest istotne, ale w pewnym specyficznym kontekście. Warto zatem zadać sobie pytanie: czy umiem opowiedzieć o typowo polskich zwyczajach lub zachowaniach społecznych po niemiecku? Jeśli nie lub po bardzo długim zastanowieniu, trzeba to jak najszybciej poprawić!

Abstrahując od tego, innym dobrym pomysłem na upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu – słuchania i czytania ze zrozumieniem, jest wykorzystanie niemieckojęzycznych nagrań TedTalks wraz z dołączoną transkrypcją.

Kompetencje produktywne – wypowiedź pisemna w języku niemieckim

Podczas matury rozszerzonej z języka niemieckiego mamy do wyboru dwie formy wypracowania – rozprawkę i artykuł publicystyczny. To właśnie wybór właściwego za danie jest tutaj kluczowy. Warto zadać sobie szereg pytań. Jaką wypowiedź pisemną mam lepiej opanowaną? Z jakiego tematu mam bogatsze słownictwo? Jakie zagadnienie jest dla mnie bardziej inspirujące i bardziej angażujące emocjonalnie? Szczera odpowiedź na przytoczone kwestie pozwoli nam podjąć taki temat, który po prostu bardziej nam odpowiada i zwiększyć szanse na uzyskanie wysokiego wyniku.

O rozprawce pisaliśmy już w dedykowanym wpisie „Jak napisać rozprawkę po niemiecku?” oraz „Rozprawka po niemiecku – zwroty”. Oczywiście owocne lekcje języka niemieckiego online pomogą w przećwiczeniu tej formy wypowiedzi pisemnej. Ze swojej strony chcielibyśmy zaakcentować najważniejsze kwestie. Rozprawka musi mieć zachowaną pewną strukturę, mianowicie teza – argumenty za i przeciw – podsumowanie. W praktyce tezę warto sformułować w taki sposób, aby wykazywała ona wysoki stopień uogólnienia i była możliwie łatwa do uzasadnienia, np. „Immer mehr Menschen üben ihre Arbeit von Zuhause aus. Die Heimarbeit hat sowohl die Vor-, als auch die Nachteile”. W tym wypadku zasygnalizowaliśmy cienie i blaski rosnącej popularności pracy zdalnej, co jest logiczną zapowiedzią dalszej części wypracowania.

W przypadku artykułu publicystycznego dobrym pomysłem jest wykorzystanie barwnej anegdoty lub historii z własnego życia. Zazwyczaj polecenie można podzielić na dwa elementy: opis osobistych wrażeń oraz propozycja rozwiązania danego problemu. W praktyce podczas pisania warto każdemu z tych obszarów poświęcić osobny akapit. Artykuł publicystyczny powinien nadal wykazywać spójną i logiczną strukturę (wstęp - zakończenie – podsumowanie). Oczywiście dużo zależy od toku rozumowania piszącego, ale od strony cysto językowej warto zadbać o to, aby w tekście pojawiły się różnego rodzaju spójniki, między innymi przyczynowe (deshalb, darum, deswegen, infolgedessen), przyzwalające (obwohl, trotzdem, obschon) i warunkowe (wenn, falls).

Matura rozszerzona z języka niemieckiego – podsumowanie

Mamy głęboką nadzieję, że nasz skromny poradnik choć trochę pozwoli zminimalizować stres związany z przygotowaniem do wyczerpującego intelektualnie i emocjonalnie egzaminu, jakim jest matura z języka niemieckiego. Satysfakcjonujący wynik uzyskany z egzaminu dojrzałości z pewnością będzie pomocny w aplikowaniu na takie kierunki, jak na przykład finanse, ekonomia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna lub wybrana filologia obca na wymarzonej uczelni. Lekcje niemieckiego online z doświadczonym lektorem niewątpliwie pomogą w skutecznym utrwaleniu obszernego materiału i pozwolą spać spokojnie przed zbliżającym się testem. Uniwersalnej recepty na sukces nie ma, ale nieocenione znaczenie ma bogate aktywne słownictwo i staranne przećwiczenie wymaganych form wypowiedzi pisemnej i ustnej. Używając metafory, obfity zasób słów jest jak krew, która napełnia najbardziej wymagające i istotne kompetencje językowe – efektywne pisanie i mówienie.

LINKI:

https://www.profi-lingua.pl/blog/jak-przygotowac-sie-do-matury-rozszerzonej-z-jezyka-niemieckiego

https://www.dw.com/de/deutsch-lernen/video-thema/s-12165

https://www.oke.poznan.pl/files/cms/606/niemiecki_pr_2020n_zasady.pdf


Łukasz R. - lektor języka niemieckiego w LingRoomAutor bloga: Łukasz R. - lektor języka niemieckiego w LingRoom

Witam Cię bardzo serdecznie:) Nauka języka niemieckiego już od 2009 roku jest priorytetową sferą mojego życia. Pracowałem w języku niemieckim na projekcie infolinii linii lotniczych. Ponadto już od kilku lat zajmuję się redagowaniem wartościowych treści w języku niemieckim, współpracując z różnymi agencjami marketingowymi. Dodatkowo mogę pochwalić się magisterium uzyskanym na uczelni ekonomicznej. Wiedza i specjalistyczna terminologia wyniesiona ze studiów pozwalają mi w profesjonalny i świadomy sposób przygotować lekcje języka niemieckiego biznesowego (Wirtschaftsdeutsch). Mam certyfikat z poziomu C1 (wynik: 86/100). Języki obce są moją pasją. Doskonale zdaję sobie sprawę z faktu, jak ważny jest regularny kontakt z językiem. Swoje zajęcia prowadzę w przyjacielskiej i pozbawionej nadmiernego sformalizowania atmosferze. Dzięki temu możesz skupić się na tym, co najważniejsze — czyli na postępach w nauce, do których będę Cię mocno inspirował. Swoje doświadczenia życiowe postanowiłem wykorzystać przy komponowaniu ofert specjalnych. To właśnie ze mną zyskujesz sposobność poznania akademickiego języka niemieckiego (poziom B2-C1), doskonalenia umiejętność pisania (poziom B1-C1), czy też dogłębnego opanowania języka biznesu (poziom B1-C1).

PRZEJDŹ DO PROFILU LEKTORA


© 2021 LingRoom


 

Image

Share this article
Popular Dictionaries