Total Physical Response. Metoda nauczania języków

Total Physical Response. Metoda nauczania języków obcych

Nauka języka angielskiego (i nie tylko) metodą Total Physical Response

Total Physical Response to metoda nauczania języków obcych poprzez ruch. Chodzi o to, by całe ciało wzięło udział w procesie przyswajania nowego słownictwa i językowych struktur. Proces ów wspomagany ruchami i ich powtarzaniem można porównać do sposobów zapamiętywania poprzez zapachy czy muzykę. Odpowiednia melodia czy specyficzny zapach są w stanie przywołać bardzo oddalone i zatarte wspomnienia.

Podobnie jest z ruchem, który doskonale wspomaga pamięć. Jeśli podczas lekcji czy korepetycji językowych, nowe słowo zostanie podkreślone i zwizualizowane za pomocą odpowiedniego gestu, między ruchem a wyrazem zawiązuje się pewna zależność. Zależność ta może pomóc nam w momencie, kiedy nie możemy przypomnieć sobie danego słowa. Odtworzenie konkretnego gestu może pomóc nam w wydobyciu go z meandrów pamięci, ponieważ mózg powiązał wcześniej ze sobą ruch i słowo.

Twórca metody – James J. Asher

Metoda została opracowana w latach 60 XX wieku w Stanach Zjednoczonych, przez profesora psychologii Jamesa J. Ashera. Sferą zainteresowań profesora było to, w jaki sposób dzieci przyswajają język ojczysty. Asher zwrócił uwagę na to, że pierwszą zdolnością, która rozwija się u dzieci jest słuchanie. Niemowlęta są zanurzone w języku, nawet jeśli go początkowo nie rozumieją i na długo przed tym, jak same zaczną mówić. Pierwsze komunikaty przekazywane dzieciom przez dorosłych mają formy trybu rozkazującego i podkreślone są pewnymi gestami. Aby upewnić się, że dziecko zrozumie przekaz, dorosły automatycznie uzupełnia słowa odpowiednim ruchem. Komunikat powtarzany jest również wielokrotnie. „No pokaż, gdzie jest ciocia? Ciocia jest tam!” – mówi mama i wyciąga palec w kierunku cioci. „Ciocia tam” – odpowiada dziecko powtarzając gest mamy i przyswajając w procesie wielokrotnego powtarzania, iż wyraz „tam” związany jest z wyciągniętym paluszkiem.

Mowa gestów

Zaczynamy zatem od umiejętności słuchania i podążania za instrukcjami, poprzez rozumienie słownictwa dzięki ilustrowaniu go odpowiednimi gestami, aż po wymowę poszczególnych słów, zdań i poleceń. Czym proces uczenia się języków obcych różni się zatem od naturalnego i automatycznego procesu nauki mówienia przez dzieci? No właśnie… Dlatego też profesor Asher przeniósł swoje spostrzeżenia na pole lingwistyki i stworzył metodę TPR w celu nauczania języka angielskiego. Ale metoda ta pasuje nie tylko na lekcje angielskiego, wydaj się, że TPR to droga nieświadomie wykorzystywana przez wszystkich lektorów nauczających za pomocą metody bezpośredniej. Da się zauważyć, że każdy lektor angielskiego, niemieckiego i każdego innego języka, podczas komunikatów i objaśniania używa świadomie bądź nieświadomie całego szeregu gestów. Kiedy chcemy dać uczniowi znać, że mowa jest o czasie przeszłym, wykonujemy gest w tył obiema rękami. Mówiąc „ja”, pokazujemy na siebie. Określając przymiotniki prezentujemy ruchami, że ktoś jest wysoki, gruby czy uśmiechnięty. Zauważyłam, że zarówno ja nauczając języka polskiego jako obcego, jak i moje koleżanki po fachu - natywny lektor języka angielskiego i hiszpańskiego, wykonujemy identyczne ruchy przy tych samych zagadnieniach. Automatycznie, naturalnie i niezależnie od siebie. To daje do myślenia.

Metoda TPR nie tylko dla najmłodszych uczniów 

Metoda TPR wpisuje się idealnie w rozwój psychoruchowy najmłodszych i dlatego używana jest przede wszystkim podczas lekcji języka angielskiego (i nie tylko) z dziećmi. Metodę tę najczęściej wykorzystują lektorzy języków obcych pracujący w przedszkolach, jednak daje ona również dobre rezultaty w nauczaniu młodzieży (korepetycje angielski, niemiecki i in.) i dorosłych, szczególnie, gdy dopiero rozpoczynają naukę języka obcego. Jej twórca podkreślał jednak, że dla najlepszego efektu należy łączyć ją z innymi metodami. Jestem przekonana, że znacie dziesiątki zabaw, piosenek i gier związanych z TPR, choćby szlagier „Głowa, ramiona, kolana, pięty”, czy kalambury, tak często wykorzystywane podczas zajęć językowych. Jedną z moich ulubionych zabaw opartych na tej metodzie jest przedstawianie historii. Zapisujemy na kartkach proste historie, składające się z pięciu, sześciu zdań. Każdy z naszych uczniów dostaje jedną z nich i za pomocą ruchów i gestów musi przedstawić ją tak, by inne osoby z grupy odgadły cały tekst. Zabawa sprawdza się w praktycznie każdej grupie wiekowej, niezależnie od tego, czy prowadzimy niemiecki od podstaw dla dorosłych, czy lekcje angielskiego dla młodzieży szkolnej. Tę metodę można nawet wykorzystać podczas kursów Business English, omawiając sytuacje związane z autoprezentacją, witaniem się, czy prezentacją wyników firmy. Trudniej stosować ją podczas zajęć prowadzonych online (e-korepetycje), ale poza oczywistymi ograniczeniami, możliwości na wplatanie tej metody w swoje lekcje języka są prawie nieskończone.

Zachęcam do eksploracji całego szeregu gier językowych, zabaw i aktywności opartych na TPR. A może podzielicie się swoim doświadczeniem i pomysłami w komentarzach na FB?


Nauczaj na swój sposób - indywidualnie czy przez online!

Zacznij zarabiać z LingRoom!

Załóż bezpłatny profil lektora

 

LingRoom | Marketplace korepetycji językowych

Wybierz swój sposób na nauczanie języka – lekcje indywidualne lub zajęcia online.

LingRoom łączy lektorów języków obcych i uczniów poszukujących lekcji, kursów językowych, korepetycji oraz e-korepetycji (online) w całej Polsce. Lektorzy ponad 20 języków obcych oferują tematyczne kursy językowe, konwersacje, korepetycje, e korepetycje oraz pakiety lekcji dla dzieci, młodzieży szkolnej oraz dorosłych. Zajęcia językowe LingRoom mogą odbywać się w domu, biurze, online lub w dogodnej przestrzeni miejskiej. 

Lektorzy języków obcych współpracujący z LingRoom to w większości osoby z bogatym doświadczeniem w prowadzeniu lekcji indywidualnych, grupowych oraz udzielaniu korepetycji i ekorepetycji. To profesjonalni lektorzy z gruntownym wykształceniem filologicznym, świetnym przygotowaniem pedagogicznym i ogromnym zamiłowaniem do języków obcych. Na platformie można znaleźć profile lektorów z Polski oraz Native Speakerów ze zweryfikowanymi kwalifikacjami w zakresie nauczania języków obcych. Każdy lektor, którego profil został oznaczony jako „zweryfikowany”, dostarczył do LingRoom kopie uzyskanych dyplomów, certyfikatów oraz świadectw, potwierdzających jego kwalifikacje w zakresie nauczania języków obcych. 

LingRoom.pl to marketplace korepetycji oferujący proste i komfortowe narzędzia do nauki języków obcych. Kalendarz ucznia zsynchronizowany jest z kalendarzem lektora, dzięki czemu zmiana daty czy godziny lekcji i jej potwierdzenie nigdy jeszcze nie było tak proste. Funkcja czatu pozwala na szybki kontakt z nauczycielem. W łatwy sposób można pobierać materiały lekcyjne, dodane przez lektora. System powiadomień na bieżąco wysyła informacje o statusie lekcji za pośrednictwem SMS i/lub e-mail. W profilu dostępne są wszystkie szczegóły dotyczące zamówionych lekcji/kursów – historia oraz aktualny status na dany dzień.

Dlaczego warto zostać naszym Partnerem?

  • Stali partnerzy LingRoom współpracują z nami na zasadach B2B, w oparciu o Działalność Nieewidencjonowaną lub Umowę. Korzystają z możliwości otrzymania przedpłaty za lekcje.
  • Nowi uczniowie w zasięgu jednego kliknięcia. Im wyższy poziom wypełnienia Twojego profilu, tym więcej nowych zapytań od uczniów w Twojej skrzynce! Daj się zauważyć potencjalnym uczniom, dzięki profesjonalnie uzupełnionemu profilowi i interesującej ofercie językowej.
  • Współpraca w oparciu o Umowę – Legalne korepetycje. Z LingRoom możesz liczyć na współpracę w oparciu o Działalność Nieewidencjonowaną, Umowę Zlecenie lub Własną Działalność. Wspieramy legalne korepetycje! Uzyskaj stały dochód, dzięki comiesięcznym rozliczeniom za przeprowadzone lekcje.
  • Przyjazna platforma do łatwego zarządzania lekcjami. Spersonalizowany kalendarz, łatwe tworzenie kursów, zarządzanie planem zajęć i rozliczeniami, a także bezpośredni kontakt z uczniem za pośrednictwem LingroomChat.
  • Pełna elastyczność. To ty wybierasz, kiedy pracujesz oraz jaką stawkę chcesz zarabiać. Naszym nauczycielom dajemy także całkowitą swobodę w wyborze programu nauczania swoich uczniów, bez konieczności wypełniania zbędnej dokumentacji dot. przebiegu kursu.
  • Wybierz dogodny sposób nauczania. Wybierz swój własny sposób na nauczanie języka. Lekcje indywidualne, grupowe, korepetycje, a także zajęcia online np. via Skype (e-korepetycje).
  • Dlaczego warto zostać naszym Partnerem? W zależności od ilości przeprowadzonych zajęć, za pośrednictwem LingRoom, możesz liczyć na świetne dodatki i benefity m.in. przedpłata za kurs czy udział w zagranicznych szkoleniach podnoszących kwalifikacje.

 

Share this article
Popular Dictionaries