Korepetycje językowe z LingRoom-praca dla lektora

Nauczanie języka obcego. Szkoła językowa czy prywatne lekcje i korepetycje - co bardziej opłaca się nauczycielowi?

Szkoła językowa czy prywatne korepetycje?

Zawód lektora językowego nie należy do najłatwiejszych, ale taka praca ma na pewno wiele zalet. Przekazywanie swojej wiedzy innym, obserwowanie postępów ucznia, satysfakcja z efektów – to tylko niektóre czynniki, które napędzają nauczycieli do działania i motywują w pracy. Decydując się na nauczanie języka obcego, warto zastanowić się jaka forma nauczania jest nam bliższa. Czy wolimy być jednym z lektorów w szkole językowej, czy raczej decydujemy się na samodzielną działalność? 

Niezależność finansowa nauczyciela

Na pewno jednym z ważniejszych kryteriów wyboru sposobu pracy na stanowisku lektora językowego staje się kwestia zarobku. Według badań średnie miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi ok. 3600 zł brutto. Warto jednak wziąć pod uwagę szereg czynników, które wpływają na wysokość tych zarobków. Będą to oczywiście: region zatrudnienia, staż pracy, wykształcenie lektora czy wielkość i kapitał firmy, dla której pracuje dany lektor.  Stawka godzinowa za lekcję będzie też różna. 

W zależności od renomy szkoły i oferty kursów zmieniać się będzie również wynagrodzenie lektora za godzinę lekcji. Warto pamiętać, że szkoła językowa też musi zarabiać, dodatkowo dochodzi kwestia podatków i formy zatrudnienia lektora, więc tylko część opłaty za lekcję trafia do nauczyciela. W tej sytuacji niektórzy lektorzy decydują się na porzucenie pracy dla szkoły i zakładają własną działalność.Poczucie niezależności finansowej od szkoły może się jednak okazać złudne. Oczywiście zaletą jest ustalanie własnych stawek godzinowych, własnego programu nauczania, realizacja własnej wizji kursów, samodzielność w podejmowaniu decyzji czy budowanie własnej marki. Ale dochodzi też wiele spraw formalnych związanych z prowadzeniem działalności oraz dodatkowe koszty. Są to kwestie, których pracując dla szkoły mogliśmy nie zauważyć, a które stanowią ważny aspekt pracy na własną rękę. Rezygnując z pośrednika między uczniem a nauczycielem, możemy wiele zyskać, ale nie zapominajmy też o konsekwencjach takiej decyzji.

Plusy i minusy pracy w szkole językowej

Pracując jako lektor dla szkoły językowej, możemy całkowicie skupić się na nauczaniu i poświęcić pasji. Do obowiązków lektora należą bowiem w tej sytuacji raczej kwestie merytoryczne i dydaktyczne, takie jak przygotowanie planu zajęć, programu kursu, konspektów lekcji, dobranie odpowiednich materiałów i podręczników, ocena poziomu ucznia, przeprowadzanie testów czy sprawdzanie wyników. Natomiast wszelkie kwestie formalne, związane z księgowością, opłatami i rozliczeniami, pozyskiwaniem klientów, przygotowywaniem ofert kursów, zapewnieniem miejsca zajęć są obowiązkiem szkoły językowej. 

Stałe pozyskiwanie nowych uczniów i możliwość skupienia się tylko na nauczaniu – to na pewno najważniejsze zalety pracy w szkole, które stanowią duże ułatwienie i wygodę dla lektora.

Kolejnym plusem takiej współpracy jest też dostęp do potrzebnych materiałów, podręczników i innych pomocy naukowych. Często szkoły zapewniają też opiekę metodyków dla początkujących lektorów lub możliwość szkoleń w zakresie nauczania i nowinek dydaktycznych. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety i ułatwienia wynikające z pracy w szkole językowej, decyzja o zaprzestaniu takiej formy współpracy może okazać się nie lada wyzwaniem. Co więc daje prowadzenie prywatnych kursów?

Własna wizja (program nauczania języka)

Kiedy lektor językowy uświadamia sobie, że żadna szkoła nie jest w stanie zapewnić mu warunków gwarantujących stałe i odpowiednie do wykonywanej pracy dochody, samodzielność w podejmowaniu decyzji oraz satysfakcjonującą możliwość rozwoju zawodowego, decyzja o rozpoczęciu własnej działalności wydaje się najlepszym rozwiązaniem. I nie chodzi tu tylko o to, co jest bardziej opłacalne dla lektora, ale głównie o pełną swobodę w rozwijaniu własnej wizji nauczania.  

► Tylko zaczynasz nauczać? Sprawdź, gdzie znaleźć uczniów i zlecenia

Nauczyciel, prowadząc lekcje prywatnie, zyskuje możliwość wprowadzania w życie własnych pomysłów, realizowania autorskich programów nauczania, budowania programów kursów, dostosowywania wybranych przez siebie metod i praktyk nauczania, a nawet wyboru słuchaczy.

Budowanie własnej marki może być trudnym wyzwaniem dla lektora. Przed podjęciem decyzji o prowadzeniu prywatnej działalności warto przeanalizować zalety i wady płynące z obu form pracy oraz uwzględnić wszystkie czynniki związane z konkretnym wyborem.

► Poradniki dla lektorów języka obcego. Sprawdź blog LingRoom

Nauczasz języków obcych? Mamy dla Ciebie pracę!

Dołącz do społeczności LingRoom

Share this article
Popular Dictionaries