Lektor języka obcego i korepetytor w LingRoom

Korepetycje i prywatne lekcje vs. nauczanie w szkole językowej. Co wybrać?

Korepetycje vs. nauczanie w szkole językowej. Co wybrać?

Osoby biegle władające językami obcymi mogą na różne sposoby wykorzystać swoją wiedzę. Jedną z opcji jest nauczanie. Jeśli decydujemy się zostać lektorem językowym, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Przede wszystkim, zastanowić się, czy chcemy pracować dla szkoły językowej czy jednak udzielać lekcji prywatnie na własną rękę.

W zależności od naszych ambicji, doświadczenia lub zdolności, kształtować się będzie nasza kariera pedagoga. Gdy uczący zdają sobie sprawę z tego, że szkoły językowe nie są w stanie zagwarantować im odpowiednich warunków finansowych oraz ograniczają swobodę w podejmowaniu decyzji związanych z wizją kursu, wyborem metod i materiałów, to o wiele bardziej satysfakcjonującą alternatywą wydaje się własna działalność. Możliwość wprowadzenia w życie własnej wizji nauczania jest bardzo kusząca. Jednak wiązać się ona może z większym wysiłkiem i nakładem pracy.

Nauczyciel, prowadząc lekcje prywatnie, zyskuje możliwość wprowadzania w życie własnych pomysłów, realizowania autorskich programów nauczania, budowania programów kursów, dostosowywania wybranych przez siebie metod i praktyk nauczania. Warto przy tym pamiętać, żeby był to przemyślany i sprawdzony program, dostosowany do potrzeb naszych studentów. W szkole językowej, szczególnie gdy lekcje odbywają się w grupach, programy nie zawsze są szyte na miarę. 

Sprawdź, jak stworzyć autorski program nauczania języka obcego

Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o podręczniki i materiały dydaktyczne, wykorzystywane w czasie kursu z prywatnymi uczniami. Zadbaj o to, by dobrać odpowiednie podręczniki i uzupełnić je materiałami dodatkowymi. Pamiętaj, że muszą to być zarówno profesjonalne, jak i ciekawe oraz rozwijające materiały. Pomoże to maksymalnie usprawnić i uatrakcyjnić nasz kurs. Podejmując się nauczania uczniów, którzy decydują się na lekcje prywatne, spróbuj potraktować każdy kurs indywidualnie i przygotować odpowiedni program zajęć. 

Sprawdź też: Lektor językowy? Sprawdź, gdzie szukać uczniów

LingRoom pomaga sprecyzować nasze oczekiwania i tematykę kursu. Nie musi to być nudny kurs, opierający się na gramatyce lub podręcznikach wybieranych przez szkoły językowe. U nas lektorzy mają możliwość określić temat kursu, na przykład może to być "Angielski w biznesie" czy "Włoski w kulinarii". Zajęcia mogą być ciekawe, sprecyzowane i spersonalizowane. Sprawdź przykłady.

Nauczanie w szkole językowe

Prowadzenie zajęć prywatnie wiąże się z ustalaniem własnych stawek godzinowych, własnego programu nauczania, realizacją własnej wizji kursów, samodzielnością w podejmowaniu decyzji, a także budowaniem własnej marki. Zyskujemy autonomię i pełną swobodę w działaniu. W momencie, gdy rezygnujemy z pośrednika, czyli szkoły językowej, możemy zyskać wiele, ale nie warto zapominać o konsekwencjach tej decyzji.

Alternatywa proponowana przez LingRoom świetnie sprawdza się w tej sytuacji. Lektorzy stający przed trudnym wyborem formy pracy, dzięki LingRoom nie muszą podejmować drastycznych kroków na swojej ścieżce kariery pedagoga. Mogą skupić się na prowadzeniu zajęć i czerpaniu satysfakcji z nauczania. 

Lingroom.pl tymczasem zapewni stały dopływ uczniów w wybranej przez nauczyciela lokalizacji, a także zapewni współpracę w oparciu o Umowę (Działalność nieewidencjonowana) czy B2B.


Załóż bezpłatny profil lektora i zacznij zarabiać z Lingroom.p

Załóż profil

Share this article
Popular Dictionaries