Korepetycje językowe vs. lekcje grupowe

e korepetycje vs. lekcje grupowe. Wady i zalety. Które wybrać?

Lekcje grupowe vs. Prywatne – czy warto i jak je przeprowadzać?

Nauka nowego języka jest zawsze dużym wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy jesteś początkujący, czy też posiadasz już jakąś wiedzę, możesz rozpocząć kurs językowy na dowolnym poziomie. Style i sposoby nauczania są różne. Zastanów się więc, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Czy wolisz indywidualne lekcje z nauczycielem, czy zajęcia w grupie? 

Właściwy wybór dla każdego będzie inny. Wszystko sprowadza się do Twoich priorytetów i potrzeb. Czy możesz poświęcić dużo czasu na naukę? A może bardziej martwisz się kosztem kursu? Jesteś indywidualistą czy lubisz kontakt z innymi ludźmi? Warto zadać sobie szereg pytań przed rozpoczęciem kursu i dopasować styl nauki do własnych preferencji. 

Przekazywana wiedza jest ta sama w obu przypadkach, ale sposóby na jej przedstawienie nieco się różnią. Zarówno lekcje grupowe, jak i indywidualne mają swoje plusy i minusy. 

Zalety i wady prywatnych lekcji językowych

Prywatne lekcje są idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy prowadzą aktywne życie, zarówno prywatne, jak i zawodowe. Jeśli Twój codzienny grafik jest napięty, praca zajmuje Ci większą część dnia i trudno Ci znaleźć czas na dodatkowe zajęcia, to wygodniejszy będzie indywidualny tok nauki. Prywatne lekcje języka obcego dają możliwość zorganizowania lekcji w dogodnym dla Ciebie czasie, a także tryb nauczania dostosowany jest do Twoich potrzeb.

Lokalizacja  jest również istotną kwestią. W przypadku indywidualnego kursu często to nauczyciel dostosowuje się do wybranego miejsca spotkań. Zaletą jest również to, że plan nauczania przygotowany jest nie tylko w oparciu o Twój poziom znajomości języka, ale także dostosowany do osobistego celu nauki, niezależnie od tego, czy planujesz uczyć się dla przyjemności, czy na potrzeby pracy lub w celu uzyskania certyfikatu.

 

 

Nauka z prywatnym lektorem stanowi także doskonałą okazję do szybkiego postępu w zgłębianiu języka obcego ze względu na koncentrację nauczyciela tylko na jednym studencie i możliwość poprawiania go i ćwiczenia na bieżąco i bezpośrednio. 

Chociaż prywatne lekcje mogą być bardziej kosztowne niż grupowy kurs, to jednak mogą okazać się bardziej opłacalne, bowiem czas lekcyjny i uwaga nauczyciela poświęcone są wyłącznie jednej osobie, co przynosi szybsze efekty. Wadą indywidualnego kursu może okazać się to, że jest on zazwyczaj bardzo intensywny, więc uczeń musi być skupiony przez cały czas. Dodatkowo brak integracji z grupą powoduje mniejszą praktykę umiejętności konwersacyjnych.

 Zalety i wady zajęć grupowych

Jeśli prywatne lekcje nie sprawdzają się w Twoim przypadku i wolisz wchodzić w interakcje z innymi uczącymi się, to zajęcia grupowe  mogą być odpowiednią alternatywą dla Ciebie. 
Zdecydowanie zaletą takiego kursu będzie możliwość poznania nowych ludzi, którzy podobnie jak Ty chcieliby nauczyć się nowego języka, a także nawiązywania kontaktów, również biznesowych.

Współpraca z innymi uczącymi się może poprawić sprawność budowania wypowiedzi mówionej oraz wpływać na kreatywność językową. Jeśli jesteś osobą socjalną i lubisz kontakt  z innymi ludźmi, zajęcia grupowe będą wystarczającą motywacją, aby doskonalić umiejętności językowe.

Także koszty uczenia się grupowego są zazwyczaj mniejsze niż przy prywatnych lekcjach. Niestety decydując się na zajęcia grupowe musisz mierzyć się z tym, że odbywają się one w konkretne dni i w określonym czasie i miejscu, co jest mniej elastyczne w porównaniu z lekcjami prywatnymi. Często miejscem lekcji staje się szkoła językowa, co oznacza, że trzeba brać pod uwagę dojazd.

 

 

Wadą może się okazać również to, że nauka w grupie wymaga od ucznia przyswajania wiedzy w podobnym tempie, co inni uczniowie. Każdy student może być na różnych etapach uczenia się, więc trzeba uwzględniać wspólny proces i tempo nauki. Ten tryb nauczania może wywierać presję na niektórych uczących się, co jest dość demotywujące w procesie nauki.

Podsumowując: nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który tryb nauczania jest lepszy. Przy podejmowaniu decyzji  trzeba wziąć pod uwagę własne potrzeby, dostępność i elastyczność czasową, preferowany styl uczenia się, motywację oraz swoje mocne strony. Najpierw warto określić  swoje priorytety, a następnie zbadać opcje.

 


Szukasz sprawdzonych lektorów języka obcego? Sprawdź naszą wyszukiwarkę.

Wybierz interesujący Cię język i lokalizację.

Dołącz do społeczności LingRoom

Share this article
Popular Dictionaries